jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۱۹۴۸۶   ۱۱ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۷:۱۸

موج جدید خرید در بازار با یارانه نقدی

متوسط قیمت کالاها درآغازماه رمضان

براساس وعده‌ مسئولان، قرار است از روز چهارشنبه دولت یارانه نقدی را به حساب مردم واریز کند، بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که موج جدیدی از تقاضاها برای خرید مایحتاج عمومی مردم وارد بازار شود.

به گزارش مهر، بالاخره ماه مبارک رمضان از راه رسید و از سوی دیگر هم روز چهارشنبه قرار است تا یارانه نقدی به حساب مردم واریز شود، همین امر خود می‌تواند زمینه‌ای برای مراجعه هرچه بیشتر مردم به بازار و تامین مایحتاج ماه مبارک رمضان و سایر ماههای سال باشد.

در این میان اگرچه بسیاری از مردم برای خرید مایحتاج مورد نیاز خود، از روزها قبل وارد بازار شده‌اند، اما بسیاری نیز با برنامه‌ریزی، قصد دارند که فردا با برداشت یارانه‌های نقدی، خرید خود از بازار را آغاز کنند.

بر این اساس، دولت هم با پیش‌بینی چنین تقاضاهایی و زمان ورود آن به بازار، تلاش کرده است تا با روش‌های مختلفی مایحتاج مورد نیاز مردم را در ماه رمضان 90 که اولین ماه رمضان بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است، تامین کند و زمینه‌ای را فراهم آورد که مردم کالاهای مورد نیاز خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنند.

در این میان، علاوه بر میادین میوه و تره‌بار، فروشگاههای زنجیره‌ای و فروش‌های فوق‌العاده سطح شهر، نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا بار سنگینی از مسئولیت تامین مایحتاج مورد نیاز مردم را به دوش می‌کشند.

در این نمایشگاهها کالاها به گفته مسئولان، با 15 تا 25 درصد تخفیف عرضه می‌شود، اما اینکه مردم از کیفیت و شرایط عرضه کالا در این نمایشگاهها راضی هستند نیز، موضوعی است که نباید از دید مسئولان غافل بماند؛ چراکه ذی‌نفعان اصلی این نمایشگاهها، مردم هستند.

از سوی دیگر، فردا نیز یارانه‌ها به حساب مردم واریز می‌شود و آنها با خرید مایحتاج خود با بخشی از این یارانه نقدی، می‌روند تا باز هم خانه‌های خود را به انبار کوچک نگهداری کالا تبدیل کنند، البته شاید این امر به دلیل جذابیت نرخ‌ها و حسابگری مردم باشد که می‌خواهند جنس خوب را با قیمت مناسب برای ماههای آینده خود، ذخیره کنند تا نیازی به ورود مجدد به بازار و خرید با قیمت‌های بدون تخفیف را نداشته باشند.

خانمی 45 ساله که برای خرید به نمایشگاه طرح ضیافت در مصلی آمده است در رابطه با کیفیت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه می‌گوید: برندهای مطرحی امسال به نمایشگاه آمده‌اند که کالای خود را با قیمت مناسب عرضه می‌کنند. البته جای برخی از کالاها نیز در نمایشگاه خالی است که به نظر می‌رسید باید عرضه مستقیم داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: بهتر این است که تخم‌مرغ نیز به صورت گسترده و با قیمت مصوب در اختیار مردم در این نمایشگاهها قرار گیرد. البته تخم‌مرغ نیز در این نمایشگاهها توزیع می‌شود؛ اما قیمت اگر مثل نرخ مرغ مصوب باشد، بهتر است.

همچنین آقایی که برای خرید مرغ منتظر است تا نوبتش برسد نیز می‌گوید: کیفیت مرغ عرضه شده در این نمایشگاه مناسب است و برای خرید دوباره مراجعه کرده‌ام. البته به نظر می‌رسد مسئولان باید تعداد غرفه های عرضه‌کننده گوشت و مرغ تنظیم بازاری را بیشتر کنند تا مردم راحت‌تر به مایحتاج خود دست یابند.

وی می‌افزاید: قیمت مرغ حداقل 300 تا 400 تومان در هر کیلوگرم با خارج از نمایشگاه فرق دارد، اما اگر توزیعش در روز بیشتر شود بهتر است. گوشت قرمز هم همینطور. امسال به صورت بسته‌بندی شده و با قیمت مناسب از سوی برندهای معتبر عرضه شده است که به نظر می‌رسد احترام بیشتری به شعور مشتری گذاشته شده است.

خانم جوانی نیز که برای خرید به این نمایشگاه آمده است، می‌گوید: امسال نمایشگاه با سالهای قبل متفاوت است و برندهای معتبری هم در آن حضور دارند. قیمت‌ها نیز در مواد شوینده، روغن و برنج مناسب‌تر از مغازه‌های سطح شهر است.

وی می‌افزاید: غرفه های عرضه‌کننده برنج نیز در این نمایشگاهها، این کالا را با قیمت مناسب عرضه می‌کنند و البته همه مردم نمی‌توانند برنج ایرانی خریداری کنند، بنابراین باید طیف متنوعی از قیمت برای برنج‌ها در نظر گرفته شود که هم اکنون این امر وجود دارد.

وی پیشنهاد می‌دهد که جایی هم برای استراحت کوتاه و چند دقیقه‌ای مردم در این نمایشگاهها باید در نظر گرفته می‌شد؛ چراکه برخی اوقات نمایشگاه آنقدر شلوغ است که باید برای خرید یک کالا، حداقل نیم ساعت تا 40 دقیقه منتظر بود. البته مردم هم خریدهای زیادی را از این نمایشگاهها انجام می‌دهند و به دلیل قیمت مناسب، اقبال زیادی نشان می‌دهند.

آقایی دیگر که به دقت قیمت‌ها و کیفیت کالاها را زیر نظر دارد، می گوید: مردم البته در خرید کالاها باید به وزن کالا نیز دقت کنند، چراکه برخی اقلام کالایی قیمت مناسبی دارند، اما وقتی به وزن درج شده بر روی بسته دقت می‌شود، بهتر می‌توان قضاوت کرد. البته قیمت کالاها به نسبت وزنشان همچنان از خارج از سطح نمایشگاه و مغازه‌های سطح شهر، مناسب تر است.

وی همچنین پیشنهاد می‌دهد: ای کاش غرفه های میوه نیز هرچند به صورت بسته‌بندی در کنار کالاهای عرضه شده قرار می‌گرفت تا مردم مجبور نباشند برای خرید میوه، دوباره به میادین میوه و تره‌بار یا مغازه‌های سطح شهر مراجعه کنند.

او ساعات برگزاری نمایشگاه را نیز مطلوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: مزیت امسال این نمایشگاه خرید با کارتهای بانکی است که مشکل سالهای گذشته را برطرف می‌کند.

متوسط قیمت ها در نمایشگاههای ضیافت

قیمت هر بطری 700 گرمی روغن برنج 4700 تومان، تن ماهی 1700 تومان، رب گوجه فرنگی 1300 تومان، روغن زیتون درجه یک 4500 تومان، روغن 3 لیتری سرخ کردنی 6500 تومان، روغن مایع 900 گرمی 1850 تومان، روغن2.5 لیتری مایع 4950 تومان، سس قرمز 530 گرمی 900 تومان و سس مایونز 200 گرمی 650 تومان است.

همچنین قیمت ران گوساله بسته بندی شده 12هزار تومان، مخلوط گوساله بسته بندی شده 11هزار تومان، چرخکرده مخلوط 10500 تومان، ران بره 17500 تومان، سردست بره 17150 تومان، گردن گوسفند 12000 تومان، قلوه گاه بدون استخوان 5800 تومان، راسته گوسفندی با استخوان 13 هزار تومان، ماهیچه گوسفندی 18500 تومان، راسته گوسفندی بی استخوان 22 هزار تومان است.

همچنین هر کیلوگرم نخودلوبیا 2400 تومان، لوبیا قرمز 2000 تومان، لوبیا چشم بلبلی 2500 تومان، لوبیا سفید 2100 تومان، لوبیا چیتی 2500 تومان، ماش 2500 تومان، جو 1000 تومان، عدس 1200 تومان است.

همچنین هر کیلوگرم خرما دشتستان 1300 تومان، خرما مضافتی 2200 تومان و خرما زاهدی 1000 تومان است. قیمت هر پودر دستی 500 تومان، پودر ماشین 750 تومان و مایع ظرفشویی 1100 تومان و سفیدکننده 2000 تومان است.

قیمت کره 10 گرمی 800 تومان، پنیر 100 گرمی 400 تومان، دوغ 850 تومان، قند شکسته 400 گرمی 650 تومان، پنیر سفید 400 گرمی 1350 تومان، شیرکم چرب و شیر پرچرب 830 تومان است. قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد 2900 تومان، مرغ تازه 3100 تومان، گوساله منجمد 7350 تومان است.
 
قیمت انواع میوه وسبزی
 
قیمت انگور بی‌دانه شیراز 1400 تومان، آلبالو رسمی 1800 تومان، انگوریاقوتی 1800 تومان، انگور عسگری 1400 تومان، هلوهسته جدا 1200 تومان، خربزه ایوان کیفی 400 تومان، خربزه مشهدی 450 تومان، سیب گلاب 1200 تومان، خیار رسمی 450 تومان، خیار گلخانه‌ای 350 تومان، طالبی 300 تومان، زردآلو 1300 تومان، موز 700 تومان، هندوانه 180 تومان، هلوانجیری 1300 تومان، گیلاس 1500 تومان، شلیل 1100 تومان، شلیل شبرنگ 1500 تومان، آلو 1500 تومان، گلابی 1500 تومان، آلوقطره طلا 1100 تومان است.
 
قیمت هر کیلوگرم لیموترش 2000 تومان، فلفل دلمه‌ای 450 تومان، بادمجان دلمه‌ای 250 تومان، سبزی خوردن 240 تومان، سیر 3500 تومان، گوجه 600 تومان، کاهو 220 تومان، کرفس 300، غوره آبگیری 400 و کلم سفید 200 تومان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر