jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۳۹ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

متخصصان می‌گویند یک قرص جدید که از برگ‌های درخت زیتون تهیه می‌شود، می‌تواند برای مقابله با بیماری‌های قلبی مفید باشد. در این مطالعه معلوم شد بیمارانی که قرص برگ زیتون را به مدت 8 هفته مصرف کردند پس از این مدت، مقدار فشار خون و چربی مضرتری گلیسیرید در آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد. چربی تری‌گلیسیرید نوعی چربی مضر در خون است که خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را تشدید می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که فشار خون بالا، عامل 50 درصد از تمام حملات قلبی و سکته‌های مغزی است.

پزشکان می‌گویند اگر مطالعات بیشتر در آینده تاثیرات مثبت و سودمند قرص‌های برگ زیتون را تایید کند، می‌توان این دارو را برای بیمارانی که مبتلا به فشارخون بالا هستند تجویز کرد تا به جای داروهای ضدفشارخون با عوارض جانبی زیاد و جدی از این داروی سالم و مفید استفاده کنند.در مطالعات قبلی نیز نشان داده شد که روغن زیتون می‌تواند با کاهش تشکیل ذرات چربی در داخل سرخرگ‌های کرونری از قلب محافظت کند. زیتون در عین حال برای کاهش خطر بروز سرطان‌های مختلف و جدی مثل سرطان سینه، کولیت‌های زخمی روده و حتی افسردگی مفید است.

این گیاه سودمند قادر است اثرات سوء و مضر مولکول‌های رادیکال آزاد را که عامل بروز التهاب در بدن هستند کاهش دهد و از این طریق از بروز بیماری‌های خطرناک و مهم جلوگیری کند./ ایسنا

دیسک کمر را با آرتروز اشتباه نگیرید

رئیس انجمن متخصصین مغز و اعصاب گفت: درد دیسک به صورت ناگهانی و به عللی مانند بلند کردن یک جسم سنگین بروز می‌کند. این درد در پاها نیز منتشر می‌شود و اختلالات حسی را به دنبال دارد ولی درد آرتروز کمر به پاها سرایت نمی‌کند.دکتر حسین پاکدامن، با بیان این مطلب اظهار کرد: تشخیص آرتروز و دیسک کمر برای یک پزشک عمومی دشوار نیست البته روش درمان این بیماری‌ها متفاوت است چراکه مبتلایان به دیسک کمر باید استراحت مطلق کنند ولی بیماران مبتلا به آرتروز یا گرفتگی عضلات کمر امکان فعالیت دارند.

وی افزود: امکان ابتلای نقاط مختلف بدن به آرتروز وجود دارد، اما این عارضه در اعضایی از بدن مانند زانوها که فشار بیشتری روی آنهاست بیشتر بروز می‌کند البته ممکن است ابتلا به دیسک کمر، عامل درد باشد و نه آرتروز./ ایسنا

مصرف ویتامین «ب» در بارداری، راهی برای تضمین سلامت نوزادان

بررسیص‌ها نشان داد مصرف ویتامین‌های گروه ب در دوران بارداری احتمال ابتلا به سرطان روده را در نوزاد کاهش می‌دهد. گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه ویتامین‌ها و مواد سرطان زا در دانشگاه توفتز دریافتند: احتمال بروز تومورهای روده‌ای در نوزادانی که مادران آنها مکمل‌های رژیمی ویتامین ب مصرف کرده بودند به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد.دکتر کروت و دستیاران وی به ارتباط بین مصرف مکمل‌های این ویتامین با شبکه‌ای از ژن‌ها که معمولا در مبتلایان به سرطان رودهـ‌ راست روده تغییر می‌کنند پی برده‌اند.آنها متوجه شدند که فعالیت ژن‌های سرکوب‌کننده تومور روده در بچه موش‌هایی که مادران آنها ویتامین ب مصرف کرده بودند به مراتب بیشتر و تاثیرگذارتر است./ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

خوب بمانید

خوب بمانید

دیروز، رهبر معظم‌ انقلاب در جلسه مجازی با رئیس و نمایندگان مجلس، عبارات قابل توجهی در وصف مجلس یازدهم به کار بردند که حتما برای تک تک منتخبان ملت باعث افتخار و منشأ قوت قلب است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر