jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۰۹۳۳۴ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۸:۳۳

مجوز افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی

مصرف‌کننده همیشه باید تاوان دهد

با افزایش نرخ ارز، بازار لوازم خانگی هم به تلاطم افتاده و مانند همیشه این مصرف کننده است که باید تاوان گران شدن اجناس از جمله در بازار لوازم خانگی بپردازد.

رییس اتحادیه کشوری لوازم خانگی در گفتگو با ایسنا با اشاره به گران شدن ارز و تاثیر آن بر واردات کالا اظهار کرد: در نهایت مصرف‌کننده هست که همیشه تاوان می‌دهد و باید کالا را گران بخرد تا الان برای عدم گرانی مقاومت می‌کردیم اما دیگر هیچ مقاومتی برایمان باقی نمانده است ؛ رییس بانک مرکزی از یک طرف می‌گوید به قدری ارز در بازار می‌ریزیم که هیچ مشکلی نخواهد بود بعد خود مسوولان ارز را گران می‌کنند و می‌گویند که دیگران کالاها را گران نکنند که این کار عملی نیست.

محمد طحان‌پور با تاکید بر افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی تصریح کرد: بازرسان اتحادیه بر بازار نظارت کامل دارند اما خرید و فروش  سخت شده است.

وی افزود: واحدهای صنفی اگر کالایی را گران بخرند گران می‌فروشند و اگر ارزان بخرند، ارزان می‌فروشند افزایش نرخ ارز به طور طبیعی در واردات تاثیر می‌گذارد؛ الان گمرک هم 10 درصد افزایش قیمت داده است.

طحان‌پور با اشاره به عرضه تقاضا پیش از افزایش نرخ ارز گفت: قبل از بالا رفتن نرخ ارز، بازار عادی بود و آرامش خود را داشت؛ خوشبختانه عرضه بیش از تقاضا است که به همین دلیل بحران در لوازم خانگی نیست؛ ‌خیلی از واحدهای تولیدی داخل تمایلی به افزایش قیمت ندارند چرا که با قیمت‌های قبلی هم مشکل داشتند؛ با افزایش قیمت، مردم کالای خارجی می‌خرند اما هزینه تولید نیز بالاست و مواد اولیه که گران می‌شود،‌ قیمت تمام شده بیشتر می شود و افزایش قیمت اجتناب‌ناپذیر است.

رییس اتحادیه کشوری لوازم خانگی با بیان اینکه در خرداد ماه اعلام کردند کولرهای آبی هشت درصد افزایش قیمت داشته باشند، افزود: کولر،‌آهن و ... مصرف می کند در حالی که یخچال‌ساز و اجاق گاز هم همین‌ها را مصرف می‌کنند بنابراین بقیه هم دنبال افزایش قیمت هستند.

صدور مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی

طحان‌پور در ادامه با اشاره به این که در مذاکرات با سازمان بازرگانی استان تهران، مجوز افزایش 10 درصدی قیمت به دلیل بالا رفتن نرخ ارز صادر شد،‌ گفت:‌ تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند به اتحادیه کشوری مراجعه کنند و مجوز بگیرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: واردکنندگان و تولیدکنندگانی که درخواست افزایش قیمت بیش از 10 درصد دارند باید با ارائه مستندات به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و واردکنندگان مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر