jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۳۱۲۱۳   ۱۰ آبان ۱۳۸۲  |  ۲۱:۲۰

این روزها که در سالروز افتتاح شبکه پیام هستیم ، بد نیست بینندگان تلویزیون و بخصوص مخاطبان شبکه پیام ، بیشتر با این شبکه آشنا شوند.

شبکه پیام از سال 1374 با پخش ویدئو تکست فارسی و تله تکست انگلیسی آغاز به کار کرد و بتدریج با تجهیز گیرنده های خانگی به رمزگشای فارسی ، تله تکست فارسی هم از سال 1377 راه اندازی شد. هدف از تاسیس شبکه پیام ، افزایش و ارتقای سطح آگاهی عمومی از طریق ارائه اخبار، اطلاعات و نیازمندی های عمومی است . افزون بر این در زمینه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی و علمی نیز مطالبی از این شبکه تولید و پخش می شود. در 6 ماه نخست امسال حدود 360 هزار صفحه حاوی اطلاعات از طریق تله تکست به دو زبان انگلیسی و فارسی انتشار یافته است که از شبکه های 2 و 3 سیما پخش می شود. علت پخش نشدن تله تکست از شبکه یک این است که در مراکز استان هایی که شبکه استانی وجود ندارد، شبکه های محلی در ساعاتی ، شبکه یک را برای پخش برنامه های خود قطع می کنند. برنامه های ما برای توسعه شبکه پیام نما به مساعدت سازمان بستگی دارد. اگر امکانات اختصاص داده شود، می توان برای هر شبکه ،تله تکست اختصاصی تعریف کرد. همچنین می توان با برخی از مراکز اطلاع رسانی ، ارتباط آنلاین برقرار کرد. در حال حاضر تلاش شده است تا با بخش کنترل پرواز فرودگاه و مرکز کنترل ترافیک تهران ، ارتباط آنلاین برقرار شود. همچنین در صورت پیشرفت پروژه دیجیتالی کردن تولید و پخش در سازمان ، می توان سطح تله تکست فعلی را که پایین و محدود است ، ارتقائ داد. در سطوح پیشرفته تله تکست می توان از گرافیک و رنگهای بهتر و متنوع تر استفاده کرد. در شبکه پیام نما امکان ارتباط دوسویه هم وجود دارد ودایر کردن تله تکست تعاملی نیز فضای جدیدی را برای تعامل با بیننده فراهم می کند. انجام این اقدامات بستگی به این دارد که سازمان چقدر تله تکست را جدی بگیرد. تله تکست یک سیستم ارزان و سهل الوصول برای اطلاع رسانی است که می توان از تمام ظرفیت های آن بهره گرفت . آخرین نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات و سنجش برنامه ای ، آمار خوبی ارائه کرده است . همچنین همه روزه تماس های زیادی از طریق تلفن ، دورنگار، نامه و پست الکترونیکی با شبکه برقرار می شود که نشان از توجه روزافزون مخاطبان به برنامه های تله تکست دارد. مثلا در 6 ماهه نخست سال حدود 4000تماس تلفنی با شبکه برقرار و 5000 نامه دریافت شده است . بزرگ ترین مشکل این است که هنوز بسیاری تله تکست را نمی شناسند و آنان که می شناسند ، جدی نمی گیرند. چون فکر می کنند با توسعه اینترنت ، عمر تله تکست به پایان رسیده است . در حالی که این طور نیست . تله تکست در دورترین نقاط کشور همراه با سیگنال تلویزیون به طور رایگان و فراگیر قابل دسترسی است ؛ در حالی که ارتباط با اینترنت برای بخش مهمی از خانوارهای پایتخت نشین نیزبه دلیل هزینه های ارتباطی و نداشتن رایانه میسر نیست .

حمید وثوقی ، مدیرشبکه پیام نما
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر