jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۲۹۵۴۷۴ ۰۱ آذر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۵۶

100 فیلم دهه‌اول‌هزاره‌سوم معرفی شدند

فارنهایت 11/9 تعیین‌کننده‌ترین فیلم

روزنامه دیلی تلگراف فهرستی از 100 فیلم "تعیین‌کننده" دهه نخست هزاره سوم را معرفی کرده که در آن مستند "فارنهایت 11/9" مایکل مور صدرنشین است.

دیوید گریتن، تیم روبی و سوکدف ساندو نویسندگان و منتقدان روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا در مقدمه فهرست 100 فیلم تعیین‌کننده سینمای جهان از سال 2000 تا 2009 نوشته‌اند: مقدمه تولید برخی از بهترین فیلم‌های حاضر در این فهرست در دهه 1990 آغاز شده و بسیاری از تماشاگران امروز شاهد فیلم‌هایی از یک دوران سپری‌شده هستند.

با وجود فناوری‌هایی چون اینترنت پرسرعت، یو تیوب، دی وی دی و... دیگر نمی‌توان این فیلم‌ها را نماینده دهه‌ای دانست که روزهای پایانی آن را پشت سر می‌گذاریم. اما در همین دوران فیلم‌هایی به نمایش درآمده‌اند که همچنان پس از گذشت چند سال از تولید و نمایش آنها تازه و دیدنی هستند و مخاطبان امروزی را مجذوب قدرت خود می‌کنند.

در این فهرست هم فیلم‌های استودیوهای بزرگ هستند مجموعه‌های بورن و ارباب حلقه‌ها و هم فیلم‌های مستند، انیمیشن، مستقل و هنری. ضمن اینکه با توفیق روزافزون سینمای مکزیک، کره و رومانی سینمای خارج از مرزهای آمریکا هم جانی دوباره گرفت و نشان داد سینمای در آستانه آغاز دومین دهه از هزاره سوم هنوز پیچیده‌ترین هنر است.

"فارنهایت 11/9" به کارگردانی مایکل مور گرچه بهترین فیلم یک دهه اخیر سینمای جهان و حتی بهترین فیلم مور نیست (بهترین فیلم مور همچنان نخستین فیلم او "راجر و من" است)، اما نمی‌توان تاثیر آن را در سینمای جهان، سینمای مستند دهه اخیر و حتی دنیای سیاست نادیده گرفت و به آسانی از کنارش گذشت.

با اینکه مدیران استودیو دیسنی به راحتی از تصمیم برای حمایت از تولید این مستند سیاسی چشم‌پوشی کردند، اما "فارنهایت 11/9" علاوه بر بردن جایزه نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن، در اکران عمومی هم 220 میلیون دلار فروخت و باعث ظهور پدیده‌هایی چون "حسابی چاقم کن" و "حقیقت پردردسر" در دنیای سینمای مستند شد.

فیلم‌های دوم تا دهم این فهرست به ترتیب عبارتند از "بروکبک مونتاین" آنگ لی، "اینکردیبل‌ها" برد برد، "خون بپا می‌شود" پل تامس اندرسن، "ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه"، "ممنتو" کریستوفر نولان، "بورات" لری چارلز، "زندگی سگی" الخاندرو گونزالس ایناریتو، "مصائب مسیح" مل گیبسن و "میلیونر زاغه‌نشین" دنی بویل.

"زندگی دیگران" 11، "آملی" 12، "اره" 14، "پیش از غروب" 15، "چهار ماه، سه هفته، دو روز" 17، "ماما میا!" 18، "برتری بورن" 21، "شهر خدا" 22، "بالا" 25، "ملکه" 28، "سقوط" 30، "دزدان دریایی کارائیب" 31، "ببر خیزکرده، اژدهای پنهان" 33، "هزارتوی پن" 38، "کازینو رویال" 39 و "مولن روژ" 40 در این فهرست هستند.

"هری پاتر" 41، "راتاتویی" 42، "شوالیه تاریکی" 43، "گلادیاتور" 48، "جایی برای پیرمردها نیست" 53، "بولینگ برای کلمباین" 55، "بیل را بکش" 60، "مردگان" 65، "اسپایدرمن" 79، "بازگشت" 80، "بگذار نفر مناسب وارد شود" 86، "مونیخ" 89، "شرک" 96 و "آواتار" 100 دیگر فیلم‌های تعیین‌کننده 2000 تا 2009 هستند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر