jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۲۴۵۷   ۲۰ فروردين ۱۳۸۲  |  ۲۲:۴۷

20 فروردین 82 / 10:47:02 جام جم آنلاین - با تصرف بغداد توسط نیروهای امریکایی و انگلیسی دیگر تردیدی نیست که رژیم بعثی عراق واپسین روزهای

خود را سپری می کند و یک دولت انتقالی در این کشور آغاز به کار خواهد کرد.
بنابراین مساله دینار واحد پول عراق و آینده آن از هم اکنون مطرح شده است .
به گزارش بخش اقتصادی شبکه BBC ، در عراق دو نوع اسکناس دینار رایج است : «دینار صدام» و «دینار سوئیس».
دینار صدامی که به دلیل تصویر صدام به این نام موسوم شده است در مناطق تحت کنترل دولت عراق رواج دارد ; اما «دینار سوئیسی» که به دلیل چاپ در کشور سوئیس این نام را دارد و قبل از چاپ دینار صدامی واحد پول رایج بود ، کماکان در مناطق کردنشین مبادله می شود.
ارزش دینار صدامی در صرافی های کشورهای مجاور از جمله اردن به مراتب کمتر از دینار سوئیسی است و بیشتر مردم دینار صدامی را به دینار سوئیسی تبدیل می کنند.
زیرا بعید است هر حکومتی که در عراق قدرت را در دست گیرد ، حتی در دوره دولت انتقالی ، حاضر به قبول اسکناس هایی با تصویر صدام حسین باشد.
حتی قبل از جنگ اخیر ، به دلیل از هم گسستگی نظام بانکی عراق و نرخ بالای تورم ارزش دینار صدامی به شدت کاهش یافته بود.
در سال 1990 ارزش برابری یک دینار عراق در برابر دلار امریکا معادل سه دلار بود ، اما در دهه اخیر ارزش دینار صدامی به شدت کاهش یافت و ارزش هر دلار بین 1500 تا 3000 دینار بود.
ارزش دینار صدامی که پس از نخستین جنگ خلیج فارس پول رایج این کشور شد.
هنوز رسما در حد 3 دینار در برابر هر دلار اعلام می شود ، اما این نرخ در بازار سیاه مفهومی ندارد.
اما علی رغم کاهش ارزش دینار صدامی ، دینار سوئیسی کما بیش ارزش خود را حفظ کرده است و یک دلار امریکایی معادل 5/6 دینار سوئیسی است .
به این ترتیب ، تردیدی نیست که یا دوباره دینار سوئیسی پول رایج حکومت آینده عراق خواهد شد و یا این که واحد پول جدیدی رایج می شود.
در هر صورت تثبیت ارزش پول عراق برای بازگرداندن ثبات اقتصادی این کشور ضروری است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر