jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۱۱۹۲۴   ۰۶ آبان ۱۳۸۷  |  ۱۶:۴۶

پرویز فتاح وزیر نیرو از منتفی شدن موضوع افزایش قیمت آب و برق در سال جاری خبر داد و در عین حال اعلام کرد: در لایحه هدفمندکردن یارانه ها موضوع آزادسازی قیمت آب و برق ظرف مدت سه سال پیش بینی شده است.

به گزارش مهر، وزیر نیرو امروز در یک نشست مطبوعاتی گفت: به احتمال زیاد هفته آینده لایحه هدفمند کردن یارانه ها به صحن علنی مجلس می رود و به دلیل اهمیت موضوع برای اولین بار رئیس جمهور با حضور در صحن علنی از این لایحه دفاع خواهد کرد. این در حالی است که رسم بر این است که در دفاع از یک لایحه وزیر و معاون اول رئیس جمهور در مجلس حاضر شود.

وی افزود: در لایحه هدفمند کردن یارانه ها به موضوع اصلاح تعرفه های آب و برق توجه شده که البته کلی است و به صورت عدد و رقمی ذکر نشده است.

فتاح تصریح کرد: البته روح کلی این بخش در لایحه مذکور این است که از ابتدای سال 88 به مدت سه سال، مجلس این اختیار را به دولت و وزارت نیرو می دهد که ظرف این مدت زمان به صورت تدریجی تعرفه های آب و برق را به قیمتهای واقعی و تمام شده برساند.

وزیر نیرو افزود: برای سال آتی دولت لایحه ای را برای افزایش تعرفه های آب و برق تدوین نکرده است ، چراکه دولت باید طبق قانون تا آخر شهریورماه این لایحه را به مجلس ارائه می داد اما از این فرصت علیرغم تهیه پیش نویسی توسط وزارت نیرو استفاده نکرد و البته استدلالهایی نیز از سوی دولت مطرح بود.

وی تصریح کرد: در این راستا دو اقدام می توانست صورت گیرد؛ نخست اینکه تغییرات تعرفه ای را در لایحه بودجه سال 88 کل کشور که تا آذرماه ارائه می شود لحاظ کرد یا اینکه در لایحه هدفمند کردن یارانه ها این تغییرات را گنجاند. این درحالی است که قیمتهای پیشنهادی وزارت نیرو یک یا دو عدد و رقم نیست بلکه جدولی مفصل است که ماهها بر روی آن کار شده است.

قیمت آب و برق

به گفته فتاح، قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در استان تهران 150 تومان است که این رقم در برخی استانها به 400 تا 500 تومان نیز می رسد، اما در استان تهران قیمت آب را از هر مشترک برای هر مترمکعب 80 تومان دریافت می شود. ضمن اینکه این رقم در روستاها یک سوم قیمت تمام شده است.

وی اظهار داشت: قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق نیز 773 ریال است که دولت بخش اعظم آن را به صورت یارانه ای می پردازد.

فتاح یکی از توافقات وزارت نیرو با وزارت نفت را پر شدن مخازن سوخت مایع معادل 2/3 میلیون مترمکعب در نیمه دوم آبانماه خواند و گفت: بحث دوم تامین سوخت گاز است که برای سه ماه از نیمه آذرماه تا نیمه اسفندماه، شرکت ملی گاز 30 میلیون مترمکعب در روز به نیروگاهها تحویل دهد.

وی تصریح کرد: البته این رقم یک حد متوسط است و همانطور که مشاهده شد سال گذشته به دلیل برخی مشکلات حتی در برخی روزها 9 میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاهها شد. اگر این امر محقق شود که به احتمال خیلی زیاد تحقق می یابد وضعیت خوب خواهد بود چراکه وزارت نفت امسال فازهای جدیدی از پارس جنوبی را وارد مدار کرده است. اگر غیر از این باشد ممکن است اختلالاتی پیش آید که البته زودگذر خواهد بود.

وزیر نیرو گفت: دو هفته قبل جلسه ای با حضور رئیس سازمان هواشناسی برگزار شد که گزارشاتی مبنی بر تداوم خشکسالی رسد، بر همین اساس کار ستاد خشکسالی ادامه می یابد و هر زمان که وزارت نیرو یا وزارت جهادکشاورزی درخواست تشکیل جلسه داشته باشند، این ستاد تشکیل جلسه دهد.

باروری ابرها

فتاح گفت: دو فروند هواپیما آنتونوف مجهز به تجهیزات باروری ابرها در یزد مستقر بود که ابتدای امسال با پیش بینی های هواشناسی به رشت منتقل شدند، بر همین اساس بالغ بر 100 سورت پرواز انجام شد و نتایج آن نیز در بارشها بنا به گفته های مسئولان دو استان مازندران و گیلان بسیار مطلوب بود به نحوی که چند مورد بارشهای مناسب در خرداد و تیرماه سال جاری در این دو استان اتفاق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: تقاضای دو استان مذکور نیز در حال حاضر این است که ایستگاه باروری ابرها را مستقر کنیم که به نظر می رسد متناسب با هزینه هایی که صورت می گیرد دستاورد مناسبی دارد. وزارت نیرو نیز در حال برنامه ریزی است.

فتاح گفت: برای اولین بار 30 میلیارد تومان بودجه از سوی رئیس جمهور برای پروژه فاضلاب تهران در نظر گرفته شد که بر این اساس قرار است تا پایان سال معادل 3 میلیون نفر تحت پوشش 6 مدول این تصفیه خانه قرار گیرند.

وزیر نیرو هرگونه پشت پرده های سیاسی و مسائل غیرفنی را در تغییر معاونان خود رد کرد و گفت: رویه ما در دوره جدید احترام گذاشتن به اقدامات سالهای گذشته وزارت نیرو و دفاع از عملکرد مدیران گذشته این وزارتخانه بوده است. هم اکنون نیز منصور بیطرف ، وزیر سابق نیرو بعنوان مشاور وزیر و دو معاون تغییر یافته وی در دولت جدید (محمد احمدیان و رسول زرگر) مشاوران وزیر هستند و در تمامی جلسات داخلی وزارتخانه و شورای مدیران حضور دارند.

سلامت لامپهای کم مصرف

وزیر نیرو در پاسخ به برخی مطالب مطروحه در رسانه ها مبنی بر ایجاد مشکلات سلامتی و بهداشتی لامپهای کم مصرف گفت: نباید مسائل تجاری را با مسائل اساسی و خواستگاه اجتماعی تداخل داد. هم اکنون این اخبار جنبه سیاسی و مالی دارد چراکه کارخانجاتی که لامپهای معمولی تولید می کنند باید خط تولید خود را تغییر دهند، از سوی دیگر ایران می خواهد لامپ کم مصرف را جایگزین لامپهای رشته ای کند، بنابراین کارخانجات سازنده لامپهای معمولی متضرر می شوند.

به گفته وزیر نیرو، انتشار این اخبار باید با مرجع اصلی آن یعنی وزارت نیرو هماهنگ شود. چراکه مطمئن هستیم که لامپهای توزیعی با آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند و همه کشورهای پیشرفته از این لامپها توزیع و تولید می کنند.

وی تصریح کرد: استفاده از لامپهای کم مصرف به نفع مردم است چراکه مبلغ قبض را پایین می آورد و مردم پول کمتری را پرداخت می کنند، از سوی دیگر استفاده از این لامپها نیز به نفع دولت است که در اوج مصرف انرژی، مصرف را پایین می آورد.

تعرفه های واقعی، کاهش مصرف

وزیر نیرو گفت: مصرف سال آتی به فاکتورهای مختلفی از جمله واقعی شدن تعرفه های آب و برق، دمای هوا، بارندگی ها و کارکرد نیروگاههای برقابی بستگی دارد، چراکه اگر تعرفه ها واقعی باشد قطعا اسرافی نیز صورت نمی گیرد و اگر برقابی ها در مدار تولید باشند نظیر سالهای 85 و 86 قطعا کمبود برق در حد اعمال خاموشی ها نخواهد بود.

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو برای حمایت از کارخانجاتی که همچنان به تولید لامپهای رشته ای مشغولند پیشنهاد می دهد که در حوزه تولید لامپهای کم مصرف وارد شوند، چراکه وزارت نیرو لامپهای آنها را پیش خرید می کند تا آنها به تولید بپردازند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر