jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۸۹۷۱   ۱۵ دی ۱۳۸۱  |  ۱۶:۱۵

دختران جوان همواره در معرض حوادث و آسیب های اجتماعی قرار دارند و نقش

خانواده ها در پیدایش و رشد این آسیبها، بسیار مهم و تاثیرگذار است . ظاهرا دوران سرکشی نسل جوان بویژه افراد مونث ؛ فرارسیده و جسارت کردن جزو شعارهای مرسوم این نسل شده است . همسو شدن صرف با این شعارها نه به صلاح جامعه و نه به صلاح فرد بزهکار است ؛ اما توجه به این نکته ضروری است که ارائه چنین مواردی ، هشداری جدی و سودمند برای جامعه ماست . بدین معنی که باید به دنبال ریشه یابی معضلاتی باشیم که سبب به وجود آمدن این مسائل می شود و توجه کنیم که همه فراریان از خانه ، بزهکار نیستند. نظریه های متفاوتی در این مورد وجود دارد. انسان در دوران زندگی خود از تولد تا مرگ ، دوران پرپیچ و خمی را پشت سر می گذارد. طبق اصول عقلی و در تمام نظریه ها، کودک از ابتدای تولد دارای زمینه بزهکاری نیست و شرایط خانوادگی ، اقلیمی و اجتماعی در گرایش او به خلاف و بزه موثر است . اکثر کودکان و دختران فراری به دلیل مشکلات خانوادگی ، اقتصادی و اجتماعی از جمله فقر، اعتیاد والدین ، تمایل به سوی دوستان ناباب (در اثر مناسب نبودن محیط فرهنگی و عاطفی خانواده) به راه خلاف کشیده می شوند. متاسفانه شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه به نحوی نیست که به طور کامل این افراد تحت تعلیم و تربیت قرار گیرند. نگاه به این مقوله آن هم از رسانه جمعی سیما، از دو دیدگاه قابل بررسی است ؛ اول ، نگاه آسیب شناختی به پدیده اجتماعی «فرار کودکان و نوجوانان خصوصا دختران از محیط خانواده». البته گروهی با طرح صریح این موضوع در رسانه سیما مخالفند؛ زیرا معتقدند وجود عینی این مسائل در جامعه ، و نپرداختن به آن ، باعث عادی شدن مساله و تبدیل شدن آن به یک پدیده اجتماعی و هنجار عادی می شود. نگاه دوم ، روایت معمولی و بدون ریشه یابی این پدیده است که البته سطحی و همراه با بدآموزی است و این فی نفسه روش مناسبی نیست . همه می دانند که آمار فرار دختران و کودکان و نوجوانان از خانه در سالیان اخیر رو به افزایش بوده است . «دوران سرکشی» محلی برای تلاقی این اندیشه ها و بررسی روانشاختی این پدیده اجتماعی است . البته این مجموعه سعی کرده است تا محتاطانه به این گرایش ، از دیدگاه آسیب شناسی بپردازد. دکتر پناهی که شخصیتی جدی و عبوس دارد، خود نیز کودک خیابانی بوده که در خانواده ای خوب پرورش یافته ، اما دردهای درونی اش را از یاد نبرده است و متفاوت از دیگر افراد با سعی و تلاش بسیار به این مرحله علمی و اجتماعی رسیده است .بنابراین با دلسوزی سرسختانه و با چنگ و دندان از دختران فراری تحت پوشش خود حمایت می کند. دختر چند شخصیتی ، نمادی از دختران فراری است که در جامعه با مشکلات فراوانی روبه رو هستند و وامانده از همه جا و تنها و بی کس رها شده اند و عملا برای جلب توجه و اعلام وجود، دست به فرار و بزه می زنند.بررسی علمی و روشمند پدیده فرار به عنوان یک بیماری اجتماعی از راه انتخاب مژده از طرف دکتر پناهی و طرح تاثیر شرایط بیرونی بر آن ، روایت و نگاه به موضوع واحد از جانب چند شخصیت و عدم آگاهی مخاطب به درست بودن یکی از آنها و استفاده از فرم روایی فلاش بک (روش سینمایی)، تحت الشعاع قرارگرفتن عناصر کارگردانی و ساختاری برای انتقال حس به مخاطب توسط بازی خوب بازیگران از جمله مژده ، شروع بی سروصدا و بدون تکلف سریال ، روایت متمایل به فرم مستند داستانی و توجه به واقعیات جزیی ، ایجاد پرسش در ذهن مخاطب بدون ارائه راه حل واضح - به منظور شکوفایی ذهن مخاطب درخصوص پرسشگری - جسارت همراه با آفرینندگی از جمله خصوصیات بدیع و خاص این سریال تلویزیونی به حساب می آید.
انسیه نجفی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر