jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۵۷۳۳۷   ۰۸ بهمن ۱۳۸۶  |  ۱۱:۵۸

مجید شاه حسینی دبیر بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر عنوان کرد

هیچ دستورالعملی به هیات انتخاب ندادم

اعضای اداره کل نظارت و ارزشیابی در کنار اعضای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر به تماشای فیلم های جشنواره نشسته اند تا کار انتخاب سریع تر صورت گیرد البته هیچ کدام از اعضا در کار یکدیگر دخالتی نداشته اند و هیات انتخاب به صورت کاملا مستقل فیلم هایی را که قابلیت نمایش در جشنواره داشته اند، گزینش کرده اند.

مجید شاه حسینی ، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر بیست وششمین دوره جشنواره فیلم فجر دیروز کاملا آماده ، خونسرد و با لبخند مقابل خبرنگاران رسانه ها نشست تا یک تنه به همه سوالات پاسخ گوید، ابهامات را شفاف سازی و دامنه حواشی و شایعات جشنواره را کمرنگ کند.

شاه حسینی دیروز در حالی سخنان خود را شروع کرد که می دانست همه خبرنگاران حاضر در جلسه تمایل دارند درباره فیلم هایی بپرسند که به آنها اصلاحیه خورده یا از جشنواره حذف شده اند.شاه حسینی با توجه به همین فضا در چند جمله از شعار جشنواره امسال گفت و تاکید کرد که جشنواره بیست وششم فیلم فجر مروج دوستی خواهد بود و ما تلاش کرده ایم فیلم هایی را انتخاب کنیم که هر ایرانی با دیدن آن به ملیت خود افتخار کند.

اصلاحات جزو فرآیند آماده سازی است

«معمولا هر دبیر جشنواره برای هیات انتخاب فیلم های جشنواره دستورالعملی دارد. شما چه دستورالعملی به هیات انتخاب جشنواره ابلاغ کردید؟» این اولین پرسش خبرنگار «جام جم » از شاه حسینی بود.

وی در پاسخ به این پرسش گفت : من هیچ دستورالعملی به هیات انتخاب ندادم و ما فقط دو مرتبه یکدیگر را دیدیم ؛ یک بار در شروع کار هیات و گفتن خیر مقدم و یک بار هم که کار آنها تمام شده بود، برای گفتن خسته نباشید.

شاه حسینی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار «جام جم» که عنوان کرد «آیا شما قبل از شروع به کار هیات انتخاب با صفار هرندی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیداری داشتید؛ چون شنیده می شود که ایشان نظرات ویژه ای روی انتخاب فیلم ها داشته اند؟» گفت: ما هیچ دیداری قبل از شروع به کار هیات انتخاب نداشتیم و فقط می توانم بگویم که برای آقای وزیر برگزاری خوب و موثر جشنواره بسیار مهم است و ایشان به دلیل مشغله زیاد و تواضع خالصانه به هیات انتخاب اعتماد کردند و هیچ گاه در جلسات نمایش فیلم شرکت نکردند و فقط در پایان کار این هیات برای تشکر و خسته نباشید در جلسه شرکت کردند.

در ادامه ، خبرنگار «جام جم» پرسید، آیا این گفته درست است که فردی به عنوان نماینده وزیر در جلسات نمایش فیلم حضور داشته و بیشترین اصلاحاتی که به فیلم ها وارد شده از طرف ایشان بوده و دبیر جشنواره در پاسخ به این سوال با ذکر این نکته که اصلاحیه جزو فرآیند آماده سازی فیلم است و برای نمایش یک فیلم در سینماها و جشنواره باید به نکات فنی و محتوایی فیلم ها دقت کرد و حقوق مخاطبان را نیز در نظر گرفت ، گفت: هیات انتخاب شامل 9 نفر از کارشناسان و سینماگران بود که نظر همه آنها مهم بود و شاید بهتر باشد این گونه فکر نکنیم که یک نفر در این هیات حضور داشته که می توانسته روی نظر دیگران تاثیر بگذارد.

شاه حسینی در ادامه جلسه و در پاسخ به سوالات خبرنگاران که بیشتر درباره اصلاحاتی بود که به فیلم هایی چون آتشکار و دیوار خورده است ، گفت: من هنوز از میزان اصلاحاتی که به این فیلم ها خورده ، اطلاع درستی ندارم و نمی دانم شما خبرنگاران این اطلاعات را از کجا کسب کرده اید، اما تاکید می کنم ارائه اصلاحات به فیلم ها کار هیات انتخاب نیست و این وظیفه اداره نظارت و ارزشیابی است که اعضای آن در کنار هیات انتخاب فیلم ها را دیده اند.

دبیر جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این پرسش که اگر نظر اعضای اداره کل نظارت و ارزشیابی شرط است ، پس چرا برای جشنواره هیات انتخاب هم در نظر گرفته اید، گفت: هیات انتخاب ، فیلم ها را از نظر محتوایی ، تکنیکی و فنی ارزیابی کرده و اگر به فیلم های انتخابی آنها چند اصلاحیه بخورد، چیز عجیبی نیست چون برای نمایش یک فیلم باید هم حقوق معنوی سازنده و هم حقوق معنوی تماشاچی در نظر گرفته شود.

اصلاحات را بپذیرند

فیلم های آتشکار و دیوار اگر اصلاحات را بپذیرند، می توانند در جشنواره شرکت کنند.
امسال استقبال مردمی از جشنواره بسیار عالی است ، به گونه ای که مردم برای تهیه بلیت جشنواره در سینما فلسطین ازدحام ایجاد کرده اند و در این میان دانشجویان بیشترین استقبال را نشان داده اند.

امسال 15 داور خارجی و 5داور ایرانی ، بخش بین الملل و 16 داور ایرانی بخش سینمای ایران را داوری می کنند. داوران ایرانی بخش بین الملل عبارتند از: محمد بزرگ نیا، اکبر عالمی ، نادر طالب زاده ، محمدباقر قهرمانی (یکی از داوران امروز مشخص می شود) و مسعود جعفری جوزانی ، احمدرضا معتمدی ، کیومرث پوراحمد، امین تارخ ، اکبر نبوی ، منوچهر محمدی ، احمد مرادپور، مسعود فراستی ، میراحمد میراحسان ، مهدی هاشمی ، محمدرضا شرف الدین ، کیانوش عیاری ، احمد ضابطی جهرمی ، محمد تهامی نژاد، وحید موسائیان و محمد شهبا داوران بخش سینمای ایران هستند.

مراسم افتتاحیه 11 بهمن در تالار بزرگ کشور و اختتامیه هم 22 بهمن در همین تالار برپا می شود. این دو آیین از طریق پایگاه اینترنتی http://www.fajrlive.irبه صورت زنده برای مخاطبان پخش خواهد شد.
جشنواره امسال همزمان با تهران در شیراز نیز برگزار می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر