jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۵۱۹۰   ۲۲ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۳:۵۳

در حالی که حدود یک ششم از کل نیروی کار کشور در صنعت فرش مشغول به کارند، اما متاسفانه آمارهای رسمی بیانگر آن است که میزان صادرات فرش ایران در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ، از نظر ارزشی ، 15درصد و از نظر وزنی

، 12درصد کاهش داشته است . پیشینه صادرات فرش کشور بیانگر آن است که در سال 1355سهم ایران از بازار جهانی فرش 45درصد بوده که در سال 1378به 25درصد کاهش یافته است . این در حالی است که هند سهم خود را از 8درصد به 23درصد افزایش داده است . چین به عنوان مهمترین رقیب فرش ایران نیز سهم خود را از 5/4 درصد به 25درصد رسانیده است . در حال حاضر اگر چه کشورمان با داشتن 28درصد از تجارت فرش همچنان رتبه اول جهانی صادرات را به خود اختصاص داده است ، اما آمارها گویای آن است که رقیبان ایران با وجود کیفیت پایین تر به خاطر موقعیت جهانی ، بازاریابی علمی و تبلیغات قوی تر توانسته اند با تحمیل رشد منفی 20درصدی ، اشتغال عده کثیری از آسیب پذیرترین طبقات اجتماعی یعنی شغل فرشبافی را در معرض تهدید و مخاطره جدی قرار دهند. همچنین رکود در بازار اروپا و تولید فرش به شیوه سنتی از دیگر عوامل کاهش میزان صادرات فرش ایران می باشد. کارشناسان معتقدند صادرات فرش ایران نیازمند بازاریابی علمی و ابزار تبلیغاتی شامل کتاب ، پوستر، فیلم ویدئویی ، سی دی ، کاهش آثار تحریم ها و تنوع طرح و نقشه است . علاوه بر اینها استفاده از روان شناسی رنگها، رعایت سلیقه خریداران ، بهره گیری از دانش فنی روز، استفاده از مواد اولیه مرغوب و سیاست درست تولیدی می تواند نقش موثری در جلوگیری از کاهش سهم ایران در بازارهای جهانی داشته باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر