jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۵۰۸۷۴   ۱۰ آبان ۱۳۸۶  |  ۰۴:۰۷

اتحادیه رادیو تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه در سال 1964 به صورت رسمی و با نام اختصاری ABU کار خود را آغاز کرد.


ABU یکی از 8 اتحادیه رادیو تلویزیونی جهان است که به خاطر وسعت جغرافیایی در 2 قاره آسیا و اقیانوسیه و نیز مخاطبی بیش از 3میلیارد نفر، بزرگترین اتحادیه رادیو تلویزیونی دنیا محسوب می شود. این اتحادیه 170عضو از 53کشور جهان دارد و شکل عضویت در آن 5نوع است : 1اعضای کامل متشکل از 14کشور است که این کشورها سیاستگذاری های کلان و راهبردهای اتحادیه را تعیین می کنند. 2اعضای دائم : این گروه شامل کشورهای 2منطقه آسیا و اقیانوسیه است که با استفاده از حق رای خود و از طریق انتخابات ، اعضای شورای راهبردی را انتخاب می کنند. 3اعضای پیوسته : متشکل از کشورهایی است که غیر از حق رای دیگر حقوق اعضای دائم را دارند. این کشورها خارج از 2قاره آسیا و اقیانوسیه هستند، مثل کشورهای امریکا، سوئیس ، فرانسه ، آلمان ، ماکائو و... که اعضای پیوسته ABU هستند.این اجلاس 2سال پیش در ویتنام و چین برگزار شد و سال آینده نیز به اندونزی می رود. اجلاس عمومی اتحادیه ABU هر سال در کنار بحثهای مهندسی و برگزاری کمیته های تخصصی مسابقه برنامه های رادیو و تلویزیونی را نیز برگزار می کند. کشور ما در سالهای گذشته در بخش برنامه های تلویزیونی ، گزارش های خبری و نیز برنامه های رادیویی در مسابقه ABU موفق به احراز رتبه شده است . برنامه های رادیویی مبارک به تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور و ترانه صدای شادی به تهیه کنندگی عذرا وکیلی و نیز گزارش های تلویزیونی جنگ عراق و زلزله بم برندگان ایرانی مسابقه ABU در سالهای گذشته بوده اند. امسال نیز در این بخش در مجموع 199 اثر در بخش مسابقه شرکت کرده اند که 141 اثر تلویزیونی و 58 اثر رادیویی بودند که پس از بررسی هیات انتخاب آثار 30 اثر تلویزیونی و 24 اثر رادیویی از میان آنها به مرحله نهایی راه یافته اند. 2برنامه رادیویی باربی و تغییرات آب و هوایی و 2 برنامه تلویزیونی آهنگ حماسه و دهکده از کشور ما به مرحله نهایی مسابقه اجلاس تهران راه یافته اند. علیرضا نوری ، دبیر جشنواره رادیو و نادر طالب زاده ، فیلمساز و داوران ایرانی این 2بخش هستند. 4اعضای وابسته : این گروه شرایط و حقوق عضویت 3گروه قبل را ندارند، اما می توانند در اتحادیه عضو باشند. آنها عموما اپراتورهای ماهواره ای و شبکه های خصوصی و غیررسمی هستند و برای هر سال عضویت در اتحادیه 5هزار دلار امریکا را می پردازند. 5اعضای سازمانی : رادیو تلویزیون های رسمی برخی کشورهای دنیا از طریق هیات رئیسه اتحادیه ABU به همکاری های دوجانبه که بیشتر مواقع هم مقطعی است دعوت می شوند. این گروه نیز اعضای سازمانی نام دارند.اتحادیه رادیو تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه یک رئیس و 3نایب رئیس دارد که هر کدام از نایب رئیسان برای مدت 3سال و از طریق انتخابات فعالیت می کنند. مرحوم محمد هنردوست ، قائم مقام سازمان طی 3سال گذشته نایب رئیس اتحادیه بود و هنوز نیز جانشینی برای وی انتخاب نشده است . مقر اصلی ABU در شهر کوالالامپور مالزی است ، اما اجلاس سالانه آن هر سال در یکی از کشورهای منطقه یا همان کشورهای عضو دائم برگزار می شود. این اجلاس برای نخستین بار سال 1374 در تهران برگزار شد و امسال نیز برای دومین مرتبه رسانه ملی ، میزبان بیش از 300 نماینده رسانه ای از 41 کشور دنیاست.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر