انتشار خبرهای ضدونقیض از تحولات جدید مذاکرات قاهره

نیم‌نگاه نتانیاهو به آتش‌بس

همزمان با افزایش اعتراضات در سرزمین‌های اشغالی به عملکرد کابینه نتانیاهو در جنگ غزه، دور جدیدی از مذاکرات آتش‌بس به میزبانی قاهره در جریان است؛ البته اخبار چندان روشنی از روند این مذاکرات منتشر نشده و گزارش‌ها از اختلافات در داخل کابینه نتانیاهو درباره مذاکرات آتش‌بس حکایت دارد.
کد خبر: ۱۴۵۰۸۰۷
 
گزارش‌ها از سوی منابع عبری حاکی از آن است که مذاکرات آتش‌بس میان اسرائیل و حماس روز یکشنبه در قاهره از سر گرفته شده تاآخرین تلاش‌ها برای توقف درگیری وآزادی گروگان‌ها پس از نزدیک به شش ماه جنگ در نوار غزه صورت گیرد.میانجی‌ها امیدوار بودند که آتش‌بس را قبل از آغاز ماه مبارک رمضان تضمین کنند اما پیشرفت متوقف شد، البته با افزایش اعتراضات به عملکرد نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی، دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی جمعه از دستور بنیامین نتانیاهو به رؤسای موساد و شاباک برای ازسرگیری مذاکرات تبادل اسرا و آتش‌بس خبر داد. 
   
گمانه‌زنی درباره آتش‌بس ۳روزه
درچنین شرایطی، یک رسانه عربی به ‌نقل از منابع مطلع مصری فاش کرد که بعد از شکست اجرای آتش‌بس در ماه رمضان ممکن است آتش‌بس سه‌روزه در عید فطر در نوار غزه اجرا شود.العربی الجدید به ‌نقل از منابع مصری مطلع از مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه نوشت که از هیأت اسرائیلی که در زمان حاضر در قاهره حضور دارد، نمی‌توان اطلاعاتی از اوضاع متشنج مذاکرات به دست آورد زیرا هیچ‌گونه اطلاعات جدیدی ارائه نمی‌دهند اما می‌توان احتمال داد که می‌شود به یک آتش‌بس بشردوستانه سه‌روزه که از عید فطر شروع می‌شود دست یافت. العربی الجدید به ‌نقل از این منابع مصری نوشت: مذاکرات آتش‌بس در غزه به ‌خاطر اختلاف‌نظر اساسی در مورد چند موضوع هنوزاجرا نشده است.منبع مذکور تأکید کرد که چشم‌انداز روشنی از طرف مذاکره‌کنندگان اسرائیلی در مورد بازگشت آوارگان به شمال غزه وجود ندارد. منابع مصری افزودند: پس از شکست در اجرای آتش‌بس در ماه رمضان، تلاش‌ها برای مسیری جایگزین جهت دستیابی به آتش‌بس سه‌روزه بشردوستانه در نوار غزه که از عید فطر آغاز می‌شود، ادامه دارد. منابع مذکور خاطرنشان کردند که در این زمینه تماس‌های مقامات مصری و آمریکایی با هدف فشار به رژیم اسرائیل برای توقف عملیات نظامی و بمباران هوایی در ایام عید وجود دارد.
   
ادعای انعطاف‌پذیری رژیم صهیونیستی
با وجود انتشار اخبار مختلف درباره مذاکرات آتش‌بس، شبکه ۱۳اسرائیل گزارش داد که بنیامین نتانیاهو درباره مذاکرات آتش‌بس با حماس، هنوز تصمیمی نگرفته اما گادی آیزنکوت، عضو کابینه جنگ تل‌آویو معتقد است فضایی برای انعطاف اسرائیل در این پرونده وجود دارد.  تایمز اسرائیل نیز نوشت که دیوید بارنیا، رئیس موساد، به نتانیاهو، نخست‌وزیر کابینه اطلاع داده که توافق با حماس برای آزادی گروگان‌ها، فقط با حل‌وفصل موضوع بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به شمال نوار تکمیل خواهد شد. درچنین شرایطی رسانه‌های رژیم صهیونیستی مدعی انعطاف‌پذیری بیشتر این رژیم در مذاکرات آتش‌بس شده‌اند. این رسانه‌ها به نقل از یک مسئول رژیم صهیونیستی مدعی شدند فضای مذاکرات آتش‌بس در قاهره مثبت است و ادامه خواهد یافت. این رسانه‌ها نوشتند رژیم صهیونیستی در مذاکرات فعلی انعطاف‌پذیری بیشتری را در قبال بازگشت ساکنان به شمال غزه از خود نشان داده‌‌اند. 
   
دیدگاه حماس درباره ناظران آتش‌بس
درهمین حال عزت الرشق،عضو دفتر سیاسی جنبش حماس گفت که گزارش شبکه العربیه درباره موافقت جنبش با حضور نیروهای سازمان ملل متحد در غزه برای نظارت بر آتش‌بس صحت ندارد. به گزارش خبرگزاری سما فلسطین، عزت الرشق گفت: گزارش شبکه العربیه به نقل از منابع ناشناس در مورد پذیرش جنبش حماس با حضور نیروهای سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش‌بس و توزیع کمک‌های بشردوستانه صحت ندارد. عضو دفتر سیاسی جنبش حماس افزود: ما خواستار حضور نهادها و سازمان‌های بین‌المللی به‌‌ویژه آنروا برای ارائه کمک‌ها به مردم هستیم. وی اضافه کرد: در مورد آتش‌بس در صورت حصول توافق، آنچه لازم است کشورهایی هستند که توافق و تعهد اشغالگران به آن را تضمین کنند و نه عوامل نظارتی. این عضو رهبری حماس بار دیگر تاکید کرد که فلسطینی‌ها حضور هر حزب غیرفلسطینی در سرزمین‌های خود را رد می‌کنند.
   
حمله اسرائیل به تیم امداد بین‌المللی
گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال آتش‌بس درحالی است که با گذشت شش ماه ازجنگ غزه و افزایش شهدا به حدود ۳۳ هزار نفر، حملات بی‌هدف و ویرانگر اشغالگران در سرتاسر باریکه غزه همچنان ادامه دارد و این بار یک تیم امدادی بین‌المللی نیز هدف حمله هوایی ارتش صهیونیستی قرار گرفت. بر اساس گزارش‌ها ارتش اسرائیل خودروی حامل کارکنان سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» (یک سازمان غیردولتی برای توزیع غذا) را در نوار غزه هدف قرار داد که در این حمله، هفت نفر از کارکنان غیرفلسطینی این سازمان جان باختند.بر اساس گزارش پایگاه خبری «شهاب»، این سازمان در بیانیه خود اشاره کرد که این گروه با وجود آن‌که پیشتر با ارتش اسرائیل هماهنگی‌های لازم را انجام داده اما بعد از خروج از یک انبار مورد حمله قرار گرفته است. در این بیانیه آمده است که دو خودروی ضدگلوله و یک خودروی دیگرکه نشان این سازمان روی آن درج شده بود، درمنطقه‌ای خلع‌سلاح‌شده در غزه توسط ارتش اسرائیل موردحمله قرارگرفته است.سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی اعلام کردکه کشته‌شدگان تابعیت استرالیایی، لهستانی و انگلیسی داشته‌اند وبرخی ازآنها ازتابعیت‌های دوگانه آمریکا، کانادا و فلسطین برخوردار بوده‌اند. این سازمان در پایان اعلام کرد که فرآیند توزیع ‌غذا را به‌صورت موقت درغزه تعلیق خواهد کرد تا تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت کشته‌شدن بی‌گناهان درحمله هوایی اخیر اسرائیل به کارکنان سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه، ضرورت اجرای فوری قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت سازمان ملل را نشان می‌دهد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها