در کشور ما مسأله زنان و خانواده یکی از مهم‌ترین مسائل جامعه در سطوح مختلف محسوب می‌شود و تغییر و تحولات در زندگی زنان یکی از بارزترین مصادیق تغییر و تحول در جامعه ایرانی است. اگر زنان بتوانند به‌خوبی ایفای نقش کنند در هر جایگاهی که هستند قطعا جامعه روز به روز به سمت جلو در حرکت است.
کد خبر: ۱۴۲۰۷۴۱
نویسنده فریبا طاهری - مجری و کارشناس رسانه

بازتابی از تحولات در زندگی زنان

خانواده یکی از موضوعات جذاب در میان فیلم‌ها و سریال‌های نمایشی است و زنان در جامعه امروزی به مدل‌های مناسبی برای الگو‌برداری از آن در ایفای نقش خود در خانواده نیازمند‌ند. برای این‌که رسانه بتواند در حوزه زن و خانواده تاثیرگذار باشد ابتدا باید مشکلات بانوان را آسیب‌شناسی کند و سپس برای رفع مشکلات، راهکارهای لازم را در چارچوب قوانین سازمانی ارائه دهد، از طرفی دیگر در جهت رشد فکری و فرهنگی آنان بستر مناسبی ایجاد کند. رسانه ما وظیفه دار‌د فعالیت‌های بانوان را در شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیون به نمایش بگذارد که با این کار باعث تشویق بانوانی شود که انگیزه‌ای ندارند یا حتی به‌عنوان یک الگو از آن در زندگی خود استفاده کنند. به‌نظر من متاسفانه رسانه به موضوع زن و خانواده آن‌طور که باید و شاید توجه نکرده در‌صورتی‌که می‌تواند تعداد برنامه‌هایی را که نقش زن در آن برجسته است، گسترش دهد و به موضوع زن و خانواده بیشتر بپردازد. امروزه زنان به‌عنوان یکی از نیروهای اثرگذار در جوامع نقش‌آفرینی می‌کنند و هرگونه تغییر در تفکر، نگرش و رفتار زنان باعث تغییر در فرهنگ خانواده و به‌دنبال آن فرهنگ جامعه است. در جامعه ایرانی همواره نقش‌های خاصی بر‌عهده زنان بوده است. 
زنان  در دو نقش مهم، مادری و همسری همیشه تاثیرگذارترین بوده‌اند. ناگفته نماند که رسانه‌ها تا حدود زیادی در شکل‌گیری نظام فکری مؤثرند و در نهایت این نظام فکری است که پایه‌های سبک زندگی را مشخص می‌کند. با توجه به این‌که زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، بنابراین باید در عرصه‌های گوناگون جامعه حضور داشته باشند. نباید در یک عرصه از افکار، اندیشه و احساسات زنانه کاملا بی‌بهره باشیم زیرا اگر در هر عرصه‌ای هرنوع تصمیم‌گیری شود برای تمام جامعه اعم از مردان و زنان خواهد بود. بنابراین خود زن‌ها نیز باید هم برای بیان مسائل خودشان و هم برای تصمیم‌گیری در مورد آنها نقش داشته باشند. بر‌خلاف تصور عامه در مورد انواع مشاغل زنان در جامعه ایران که عمدتا به مشاغل آموزشی و پرستاری محدود می‌شود، مشاغل دیگری نیز وجود دارد که نه‌تنها به‌وسیله زنان انجام می‌شود بلکه می‌تواند اثرات مثبتی را نیز از‌جمله شناسایی استعدادها و توانایی‌های زنان در پذیرش مسئولیت در پی داشته باشد. حضور زنان در جامعه نشان‌دهنده این است که زنان توانایی کار در عرصه‌های مختلف را دارند، توقع بانوان از رسانه‌های مختلف این است که با حمایت از زنان در جامعه و با برداشتن نگاه جنسیتی و سنتی به نقش و وظایف زنان که موجب ایجاد تردید در مورد توانایی‌های‌شان می‌شود  به اثرات مثبت خودباوری زنان در جامعه و خانواده بپردازد.

newsQrCode
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها