مراقبت از پوست، یکی از مهم‌ترین کارهای روزمره‌ است که البته بسیاری از ما چندان به آن اهمیت نمی‌دهیم؛ یا حتی اگر اهمیت دهیم، در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن شناخت و اطلاعات کافی به درستی اقدامات مورد نیاز را انجام‌نمی‌دهیم.
مراقبت از پوست، یکی از مهم‌ترین کارهای روزمره‌ است که البته بسیاری از ما چندان به آن اهمیت نمی‌دهیم؛ یا حتی اگر اهمیت دهیم، در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن شناخت و اطلاعات کافی به درستی اقدامات مورد نیاز را انجام‌نمی‌دهیم.
کد خبر: ۱۴۱۱۶۶۲
نویسنده یاسمین مشرف - گروه دانش و سلامت

بسیاری بر این باورند که هرچه از محصولات گران‌قیمت‌تری برای پوست‌شان استفاده کنند، نتیجه بهتری خواهند داشت اما واقعیت این است که برای انتخاب محصول مناسب، شناخت نوع پوست مهم‌ترین مرحله است. پوست چرب یکی از انواع مدل‌های پوستی است که نیاز به مراقبت‌های خاصی‌دارد.

عوامل زیادی می‌توانند باعث چرب یا خشک بودن پوست شوند:
ژنتیک: داشتن غدد سباسه بیش‌فعال می‌تواند نوعی ویژگی ژنتیکی در خانواده‌ها باشد.
سن: با بالا رفتن سن، سطح هورمون‌ها، تولید کلاژن و غدد چربی ما کاهش می‌یابند. درنتیجه پوست خشک‌تر می‌شود.
عوامل محیطی: جایی که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر پوست شما داشته باشد. هوای گرم‌تر برای تولید چربی مساعدتر است، درحالی‌که هوای سردتر پوست را خشک می‌کند.
اندازه منافذ پوست: منافذ بزرگ که ژنتیک از عوامل تعیین‌کننده آن است، محل مطلوبی برای تجمع چربی‌‌ها هستند.
استرس: استرس باعث افزایش سطح کورتیزول می‌شود و از اثرات آن این است که به غدد چربی می‌گوید چربی بیشتری تولید کنند.
رژیم غذایی: غذاهایی که شاخص گلیسمی پایین‌تری دارند، سطح قند و انسولین را پایین نگه‌می‌دارند و این می‌‌تواند باعث کاهش سطح چربی پوست شود.

نکاتی برای مراقبت از پوست‌های چرب
موثرترین راه برای کنترل پوست چرب، مراقبت روزمره از پوست و ایجاد تغییرات کوچک اما تاثیرگذار در سبک زندگی است.
صورت‌تان را روزانه بشویید؛ در روزهای عادی صورت خود را دو بار در روز و بعد از ورزش با استفاده از یک پاک‌کننده ملایم بشویید.
محصولات شوینده قوی مصرف نکنید؛ برای شستن صورت از محصولات مخصوص پوست چرب خودداری کنید. محصولاتی که بیش از حد پوست را خشک می‌کنند، در واقع تحریک‌کننده تولید چربی هستند.
هنگام شست‌وشوی صورت فشار زیادی به پوست وارد نکنید؛ پوست هنگام تحریک شدن، چربی بیشتری تولید می‌کند. به همین دلیل باید از انجام لایه‌برداری‌های خشن روی صورت هم اجتناب کرد.
پوست خود را مرطوب کنید؛ شاید غیرمنطقی به نظر برسد، اما افراد دارای پوست چرب به رطوبت بیشتری نیاز دارند. دلیلش این دلیل است که پوست خشک چربی بیشتری تولید می‌کند. اگر صورت خود را مرطوب نگه دارید، غدد چربی مجبور نمی‌شوند کار زیادی انجام بدهند.
هیدراته بمانید؛ آبرسانی از درون هم به اندازه آبرسانی بیرونی به پوست مهم است. با نوشیدن آب زیاد احتمال اینکه غدد چربی فعالیت زیادی انجام بدهند کمتر می‌شود.
صورت‌تان را زیاد لمس نکنید؛ زیاد دست زدن به صورت علاوه بر انتقال باکتری و آلودگی می‌تواند باعث انتشار چربی روی پوست شود. به همین دلیل است که باید حتما قبل از انجام مراقبت‌های روزانه پوست، دست‌ها را کاملا بشویید. هیچ چیز سریع‌تر از دست آلوده تاثیرات یک رژیم عالی مراقبت از پوست را خنثی‌نمی‌کند.

چه زمانی به متخصص پوست مراجعه کنیم؟
پاسخ این سوال کاملا به شما بستگی دارد. پوست چرب به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند و امری طبیعی است. با این حال اگر چربی زیاد پوست شما را ناراحت می‌کند و استفاده از داروهای بدون نسخه و محصولات طبیعی، مؤثر واقع نمی‌شود احتمالا باید به دنبال توصیه‌های پزشکی باشید. متخصص پوست ممکن است دارویی برای کنترل تولید چربی برای شما تجویز کند یا به شما کمک کند محصولات بهتری را برای پوست‌تان انتخاب کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید هرگونه تغییری که در روال مراقبت از پوست خود ایجاد می‌کنید برای تاثیرگذاری به زمان نیاز دارد. اگر بعد از یک تا دو ماه از ایجاد تغییرات، نتایج مثبتی در پوست خود مشاهده نکردید، شاید زمان آن باشد که به پزشک مراجعه کنید.

منبع: clevelandclinic.org

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها