مسوولان شهرداری می‌گویند برای ترخیص واگن‌های متوقف شده در گمرک 80 میلیارد تومان نیاز است

حمل و نقل عمومی سال آینده‌گران نمی‌شود

نوسازی؛ رویای حمل و نقل تهران

مدت‌هاست که ناوگان اتوبوسرانی تهران مشکل دارد و طی چند هفته گذشته نیز با آتش‌سوزی و دود گرفتگی، مشکلات آن دوچندان شد تا جایی که پای قوه قضاییه نیز به میان آمد و گفته شده شهرداری تهران باید ظرف شش ماه اقدام به نوسازی اتوبوس‌ها کند.
مدت‌هاست که ناوگان اتوبوسرانی تهران مشکل دارد و طی چند هفته گذشته نیز با آتش‌سوزی و دود گرفتگی، مشکلات آن دوچندان شد تا جایی که پای قوه قضاییه نیز به میان آمد و گفته شده شهرداری تهران باید ظرف شش ماه اقدام به نوسازی اتوبوس‌ها کند.
کد خبر: ۱۴۰۴۸۵۹
نویسنده مهشاد قاعدی - گروه جامعه

روز گذشته هم شهردار تهران از بازسازی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس دوکابین تا پایان شهریور امسال خبر داد و گفت: برنامه ما ورود حداقل ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران است. با تمام اینها باید دید این وعده چه زمانی محقق می‌شود.

۱۰فروردین بود که خبر آتش گرفتن یک دستگاه اتوبوس بی آر تی در خیابان ولیعصر منتشر شد، اتوبوسی که به‌دلیل فرسودگی، ناگهان در خیابان آتش گرفت و سوخت. فقط چهار روز پس از این حادثه نیز اتوبوسی دیگر در ایستگاه لویزان تهران از قسمت موتور دچار دودگرفتگی شد و مسافران مجبور به تخلیه آن شدند. اما قصه فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی فقط به اینجا ختم نمی‌شود. کمبود ناوگان و خرابی‌های پی‌درپی آنها مخصوصا در فصل تابستان و گرما موضوع آشنایی است که تمام مسافران بی‌آرتی آن‌ را تجربه کرده‌اند.

۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده است
به گفته علیرضا زاکانی، شهردار تهران از مجموع اتوبوس‌های فعال تهران ۸۰ درصد آنها نیازمند بازسازی هستند و تهران ۸۰۰۰ اتوبوس کم دارد. کمبود بیش از ۸۰۰۰ دستگاه اتوبوس آن هم در پایتخت با هزاران مسافر در روز علاوه بر مشکلاتی که به وجود آورده به معنای آن است که ناوگان اتوبوسرانی تهران بسیار بیمار است.

۶ ماه فرصت برای اصلاح وضعیت اتوبوسرانی
پس از حریق و دود گرفتگی در اتوبوس‌ها و از آنجا که نگرانی‌های بسیاری برای شهروندان ایجاد شده بود، رئیس کل دادگستری استان تهران از تعیین مهلت شش ماهه برای اتوبوسرانی و سازمان استاندارد به‌منظور اصلاح وضعیت و ارتقای ایمنی یا از رده خارج کردن اتوبوس‌های غیراستاندارد خبر داد.
علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران با اعلام این خبر گفت: «با توجه به وصول گزارش‌هایی از مراجع ذی‌صلاح درباره غیراستاندارد بودن مخازن گاز در برخی اتوبوس‌های شهری و با عنایت به این‌که این مسأله می‌تواند سلامت شهروندان به مخاطره بیندازد، لذا دستور قضایی لازم به‌منظور حل این مشکل در راستای احقاق حقوق عامه صادر شد و در مدت شش ماه باید اتوبوس‌ها نوسازی و اصلاح شوند.»

نگهداشت و تجهیزات اتوبوس‌ها ضعیف است
علی اصغر قائمی، عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگو با جام‌جم، ضمن اشاره به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی و بروز مشکلاتی برای آنها می‌گوید: «آتش‌سوزی و دود گرفتگی اتوبوس‌ها حاکی از نگهداشت ضعیف آنها و تجهیزات فرسوده است.»وی با بیان این‌که امسال شهرداری تهران اعتبارات خوبی برای حوزه حمل و نقل در اختیار دارد، می‌افزاید:« بر مبنای این اعتبارات، شهرداری تهران می‌تواند در فرصت زمانی شش‌ماهه اتوبوس‌ها را نوسازی کند اما این‌که انجامش دهد یا خیر، موضوع دیگری است.»
عضو شورای شهر تهران تصریح می‌کند: «شورای شهر این اختیار را به شهرداری داده است که طی مدت زمان مشخص، اقدام به نوسازی اتوبوس‌ها کند و امیدواریم در این مدت حداقل ۹۰درصد اتوبوس‌ها نوسازی شوند تا دیگر شاهد این گونه حوادث تلخ نباشیم.»
اما همان‌طور که گفته شد، علاوه بر نگهداشت ضعیف و فرسودگی، کمبود ناوگان و عدم ورود اتوبوس‌های جدید به تهران نیز یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی حمل‌ونقل عمومی، کمبود ناوگان است.

از استاندارهای حمل و نقل عمومی به دور هستیم
علیرضا زاکانی، شهردار تهران با اشاره به وضعیت ناوگان اتوبوسرانی گفت: «در شهر تهران با فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل عمومی رو به رو هستیم و از استانداردها نیز عقب‌تریم به عنوان مثال، مطابق اسناد بالادستی باید ۱۱هزار اتوبوس در پایتخت فعال باشد در حالی که این رقم اکنون ۲۵۵۰ دستگاه است.»
شهردار تهران با بیان این‌که برنامه شهرداری ورود حداقل ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران است، از بازسازی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس دوکابین تا پایان شهریور امسال خبر داد.این در حالی است با وجودی ‌که سال گذشته قراردادهای بسیاری میان شهرداری تهران، وزارت کشور و حتی شرکت‌های خودروساز منعقد شد اما شهرداری تهران فقط توانست ۵۰دستگاه اتوبوس تهیه کند و درحالی که سهم شهرداری تهران از اتوبوس‌های وزارت کشور ۵۰۰ دستگاه بود اما گفته شده فقط ۱۷۴دستگاه از سوی وزارت کشور به شهرداری تهران تحویل داده شد. البته در همین رابطه مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: «شهرداری تهران پیش پرداخت ۶۰۰ اتوبوس را داده اما ۱۰۰دستگاه بیشتر تحویل داده نشده‌است.»

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها