حجم آب موجود در سدهای کشور که از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ماه) تا ۲۴ دی‌ماه به ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که در هفته اخیر افزایش ۶۰۰ میلیون مترمکعبی داشت، اما میزان آب ورودی به سدها از ابتدای مهر تا اول بهمن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۱۳۹۵۴۰۸

به گزارش جام جم آنلاین، باوجود بارش‌های اخیر وضعیت سدهای کشور همچنان نامناسب ارزیابی می‌شود.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری در حالی به رقم ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در سال آبی گذشته ۲۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون مترمکعب بوده است و کاهش ۵ درصدی دارد.

میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا اول بهمن‌ماه ۶ میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته ۱۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

میزان آب ورودی به سدهای کشور در سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) طی مهر تا اول بهمن ماه سال گذشته ۸ میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب بوده است که مقایسه آن با مدت مشابه سال آبی جاری کاهش ورودی به سدها را نشان می‌دهد.

حجم خروجی آب از سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه رقم ۶ میلیارد و ۲۷۰ میلیون مترمکعب است، درحالی‌که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیارد مترمکعب بوده و کاهشی به میزان ۱۰ درصد یافته است.

درصد پُرشدگی سدها تا اول بهمن‌ماه به ۴۰ درصد رسیده است.

به گفته مسئولان، امسال خشک‌ترین پاییز در ۵۰ سال گذشته را پشت سر گذاشتیم. باتوجه‌به اینکه ایران در کمربند خشک جهانی قرار گرفته است و حدود یک‌سوم متوسط جهانی بارندگی دارد که متناسب با جمعیت و وسعت کشورمان نیست، صرفه‌جویی در مصارف آب و سازگاری با کم‌آبی توسط همه نهادها و سازمان‌ها ضروری است.

این موضوع باید در رژیم کشت در کشاورزی، در مدیریت شهر توسط شهرداری‌ها، در استفاده آب در صنایع، در رعایت مقررات ملی ساختمان توسط نظام‌مهندسی ساختمان و غیره و در مجموع رعایت مدیریت مصرف توسط همه مشترکان مدنظر قرار گیرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها