قطع پخش شبکه پرس‌ تی‌ وی از یوتل‌ ست مغایر با اصل آزادی است

شبکه پرس تی وی در بیانیه‌ای اقدام شرکت ماهواره یوتل‌ست در قطعه پخش این شبکه را محکوم کرد و آن را ناقض اصل آزادی رسانه دانست.
شبکه پرس تی وی در بیانیه‌ای اقدام شرکت ماهواره یوتل‌ست در قطعه پخش این شبکه را محکوم کرد و آن را ناقض اصل آزادی رسانه دانست.
کد خبر: ۱۳۸۹۸۹۲

به گزارش جام جم آنلاین، پس از اعمال تحریم‌ های اتحادیه اروپا علیه شبکه خبری انگلیسی‌ زبان پرس تی‌ وی، شرکت ماهواره‌ای یوتل‌ ست نیز پخش این شبکه را قطع کرد.

اقدامی مغایر با اصل آزادی رسانه‌ ها که برای این شبکه معاونت برون مرزی صداوسیما تازگی ندارد و طی سال‌های اخیر بار‌ها به بهانه‌های واهی از سوی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ماهواره‌ای تحت فشار بوده است.

بیانیه پرس تی وی در خصوص اقدام ناقض آزادی بیان یوتل ست علیه این شبکه پس از آنکه اتحادیه اروپا در ۱۴ نوامبر گذشته، در اقدامی آشکارانه ضدایرانی، دست به تحریم شبکه انگلیسی‌ زبان خبری پرس تی‌ وی زد، شرکت فرانسوی یوتل‌ ست نیز پخش ماهواره‌ای اخطار قطع برای این شبکه ارسال کرد. از نگاه ما، اقدام خصمانه یوتل‌ست و در درجه اول، اتحادیه اروپا تنها یکی از حلقات زنجیره اقداماتی است که برای خاموش‌کردن تنها صدای مردم ایران در فضای رسانه‌ای انگلیسی‌زبان طراحی شده است.

تجارب زیسته ما در پرس تی‌ وی، از آغاز فعالیت این شبکه از سال ۲۰۰۷ تاکنون، از مراحل مختلفی از حذف سکو‌های پخش کابلی و ماهواره‌ای از سوی نهاد‌های تنظیم‌گر و شرکت‌های سرویس‌دهنده اروپایی نشان دارد.

مسدود شدن حساب‌های کاربری در پلت‌فرم‌های اجتماعی از توئیتر گرفته تا فیس‌بوک، اینستاگرام و یوتیوب و حتی توقیف دامنه.com وب‌سایت پرس تی‌وی از سوی وزارت دادگستری آمریکا و نیز تحریم کارمندان و مدیران این شبکه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و اتحادیه اروپا نیز بخشی دیگر از همین پرونده تروریسم رسانه‌ای است. کمااینکه مجری، مستندساز و خبرنگار ارشد ما، مرضیه‌هاشمی نیز در راستای همین حرکت منسجم و طرح‌ریزی‌شده، در آمریکا بازداشت شد و تحت رفتار‌های غیرانسانی و منافی همان حقوق‌بشری قرار گرفت که طراحان و عاملان این اقدامات دم از آن می‌زنند.

اکنون به‌خوبی آگاهیم که فرایند منازعه اروپا و آمریکا با شبکه پرس تی‌وی به بالاترین سطح خود رسیده و روشنگری این شبکه درباره واقعیت جامعه ایران چیزی نیست که کشور‌های اروپایی تاب آن را داشته باشند. این همان اروپایی است که میزبانی سخاوتمندانه شبکه‌های پرشمار معاند با جمهوری اسلامی ایران را به عهده گرفته و در برابر موج نفرت پراکنی، تفرقه‌افکنی، انتشار فیک نیوز‌ها و تئوریزه‌کردن خشونت و قتل‌های فجیع و متوحشانه مخالفان از سوی اغتشاشگران ایران سکوت می‌کند و سازماندهی رسانه‌ای آموزش و ترغیب آنان به خرابکاری و آشوب در خیابان‌های شهر‌های ایران با هدف به‌مخاطره افکندن امنیت شهروندان ایرانی، تحریک گروه‌های تجزیه‌طلب و حمایت زیرکانه از تروریست‌های خارجی را که این شبکه‌ها دنبال می‌کنند، نادیده می‌گیرد و نام آن را آزادی بیان می‌گذارد.

اتخاذ استاندارد‌های دوگانه در برخورد با آزادی بیان و به ویژه مسائل حقوق بشری از سوی اتحادیه اروپایی که هنوز مهر استعمارگری و جنایات حقوق بشری در کشور‌های آفریقایی و آسیایی را بر پیشانی دارد دیگر به امری عادی تبدیل شده است؛ به‌ویژه امروز که اعضای مهمش خود درگیر اعتراضات و اعتصابات گسترده‌اند.

جز این انتظار نمی‌رفت که این اتحادیه به‌جای پرداختن به انبوه مسائل و مشکلات و نقض حقوق بشر از سوی کشور‌های عضوش، به پرونده سازی و ایراد اتهامات واهی به یک شبکه ایرانی مشغول شود و شرکتی، چون یوتل‌ست را نیز مجبور به حذف پرس تی وی از سیستم پخش ماهواره‌ای نماید.

اتحادیه اروپا می‌داند که پرس تی‌وی شبکه‌ای است که تصویر واقعی اروپا را به خودش و جهانیان نشان می‌دهد و با سیاه‌نمایی از ایران واقعی نیز مقابله می‌کند.

در پایان، ضمن محکوم کردن این اقدام ناقض آزادی بیان، سراسر سیاسی و مبتنی بر اتهامات واهی، به اتحادیه اروپا می‌گوییم که ما در پرس تی‌وی همچنان صدای بی‌صدایان خواهیم بود و در مسیر نشان دادن چهره واقعی عموم ملت ایران که نسبتی با اغتشاشگران مورد حمایت حامیان خارجی ندارند، از پا نخواهیم نشست و این مرحله را نیز تبدیل به فرصتی نو برای فعالیت‌های خود خواهیم کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها