پیامد‌های مهم تاریخ‌سازی الهام حسینی در بحرین

خط‌ بطلان روی تمام تابو‌ها

سعید علی‌حسینی در واکنش به انتقاد‌های مطرح شده پس از مصدومیت رسول معتمدی:

ملی‌پوشان را تحت‌فشار گذاشتند!

مصدومیت شدید رسول معتمدی در جریان هفته نخست لیگ برتر وزنه‌برداری باعث شد برخی از جمله حسین توکلی، عضو کمیته فنی فدراسیون وزنه‌برداری با بیان این‌که چرا سرمربی تیم‌ملی در سالن حضور نداشت؟
کد خبر: ۱۳۸۷۱۴۴
نویسنده رضا پورعالی - گروه ورزش

از سعید علی‌حسینی انتقاد کنند. توکلی معتقد بود که علی‌حسینی باید شرایط ورزشکاران ملی‌پوش را به مربیان لیگ برتری انتقال می‌داد و با حضور در صحنه رقابت‌ها، عملکرد نفرات ملی‌پوش را از نزدیک زیر نظر می‌گرفت تا اتفاق تلخی که برای رسول معتمدی افتاد، نمی‌افتاد. سرمربی تیم‌ملی، اما در گفت‌وگوی اختصاصی با جام‌جم، در واکنش به اتفاقات هفته نخست لیگ و آسیب‌دیدگی رسول معتمدی گفت برخلاف نظر منتقدان، ما برای تک‌تک ملی‌پوشان حدنصابی تعیین کرده بودیم و اگر برخی ملی‌پوشان این نصاب‌ها را رعایت نکردند به خاطر اصرار مربیان لیگ برتری بوده است.

با تاریخ لیگ مخالف بودم

قبل از هر چیز باید بگویم من با تاریخ برگزاری لیگ موافق نبودم و در نشست کمیته فنی هم این موضوع را اعلام کردم. ما قرار بود چهارشنبه هفته آینده رکوردگیری داشته باشیم و روند تمرینات هم به‌گونه‌ای بود که در آن تاریخ، بچه‌ها وزنه‌های سنگین خود را بزنند. در این شرایط چطور می‌توانم زمان رکوردگیری از ملی‌پوشان را یک هفته جلو بیندازم و از آن‌ها بخواهم در لیگ وزنه‌های خودشان را بزنند؟ مگر مسئول فنی تیم من نیستم؟ ما قرار بود هفته آینده سنگین بیاییم تا در فاصله دو هفته تا شروع رقابت‌های جهانی، شرایط ورزشکاران برای اعزام به مسابقات جهانی مشخص شود. من که یکباره نمی‌توانم از بچه‌ها بخواهم یک هفته زودتر بدن خود را در شرایط تمرین سنگین قرار بدهند. می‌توانم؟

کار‌ها تقسیم شده بود‌

می‌گویند چرا سعید علی‌حسینی در سالن نبوده. من همان زمان که رقابت‌های دسته ۱۰۲ کیلوگرم لیگ برگزار شد در آکادمی ملی المپیک داشتم حافظ قشقایی، حسین سلطانی و میرمصطفی جوادی را در آکادمی تمرین می‌دادم. نگاه کردن لیگ، برای سرمربی تیم‌ملی واجب‌تر است یا تمرین دادن به ملی‌پوشان؟ من کجا به رقابت‌های لیگ بی‌توجهی کردم؟ ما در کادر فنی تقسیم کار کرده بودیم و قرار بود تمرینات را زیر نظر بگیرم و وحید ربیعی و محمدرضا براری هم در سالن حضور داشته باشند. اتفاقا آقای ربیعی در سالن بود و آقای براری هم پشت صحنه حضور داشت. این‌که می‌گویند سعید علی‌حسینی در سالن حضور نداشته، انتقاد بجایی نیست. چون اگر من در صحنه لیگ بودم و مثلا میرمصطفی جوادی در اردوی تیم‌ملی آسیب می‌دید آن وقت می‌گفتند چرا سرمربی تیم‌ملی سر تمرین نبوده! ما همان روز باید ساعت ۱۲ اتاق‌هایمان را تحویل می‌دادیم و به هتل هما می‌رفتیم. من که نمی‌توانم هم سر تمرین تیم‌ملی باشم، هم اتاق‌ها را تحویل بدهم و هم در صحنه رقابت‌های لیگ حاضر باشم.

ملی‌پوشان را تحت فشار گذاشتند

ما دو روز قبل از شروع لیگ، ملی‌پوشان را جمع کردیم و به آن‌ها برنامه دادیم. می‌توانید از تک‌تک نفرات تیم‌ملی بپرسید. من به هر کدام گفتم در لیگ چه وزنه‌هایی را بزنند تا در آستانه رقابت‌های جهانی دچار مشکل نشوند. حتی خاطرم هست حسین سلطانی به من گفت اگر در لیگ کم بزنم شما مرا خط نمی‌زنی؟ که گفتم نه! تو باید وزنه‌های اصلی‌ات را یک هفته بعد از لیگ در رکوردگیری تیم ملی بزنی. مشخصا در مورد دسته ۱۰۲کیلوگرم، به رضا دهدار گفته بودم نهایتا ۱۶۰یا ۱۶۵یکضرب بزند و ۱۹۰دوضرب. به رسول هم گفته بودم ۱۶۵یا ۱۶۶یکضرب بزند و ۲۰۰هم دوضرب. اما وقتی تیم‌ها ورزشکاران را تحت فشار می‌گذارند من باید چه بکنم. رضا دهدار می‌گوید که به او گفتند اگر صدرنشین شوی ۵۰میلیون تومان پاداش می‌گیری یا رسول معتمدی می‌گوید اگر ببازد ۵۰میلیون تومان از قراردادش کسر می‌شود. من برای همه بچه‌ها برنامه داشتم؛ مثلا مصطفی جوادی قرار بود ۱۵۵یکضرب و ۱۹۰دوضرب بزند که همین حدود زد. حافظ قشقایی هم قرار بود ۱۲۰یکضرب و ۱۵۰دوضرب زند که زد و از حسین سلطانی هم خواسته بودیم ۱۵۰یکضرب و ۱۸۰دوضرب بزند که این موضوع را رعایت کرد. اما در فوق‌سنگین هم ورزشکاران را تحت فشار گذاشتند تا از دستورات کادر فنی سرپیچی کنند. ما برای آیت شریفی در این برهه رکورد‌های ۱۸۰یکضرب و ۲۲۰دوضرب را در نظر گرفته بودیم و علی داوودی هم قرار بود ۱۹۰یکضرب بزند و ۲۳۰دوضرب. اما شب قبل از مسابقه فوق‌سنگین، آیت شریفی می‌گوید از من خواستند وزنه‌های سنگین‌تری بزنم و با علی داوودی رقابت کنم. در صحنه رقابت هم مربیان سایپا به آیت گفتند باید وزنه‌هایی که می‌گویند را بزنی وگرنه فایده‌ای ندارد و از قراردادش کسر می‌شود. وقتی خود تیم‌ها در آستانه رقابت‌های جهانی این حساسیت‌ها را ایجاد می‌کنند، سرمربی تیم‌ملی چه باید بکند؟

توکلی: مصدومیت معتمدی، ضعف سرمربی تیم ملی است

حسین توکلی، سرمربی اسبق تیم ملی وزنه‌برداری، سعید علی‌حسینی را مقصر مصدومیت رسول معتمدی، پیش از رقابت‌های قهرمانی جهان می‌داند. او معتقد است که عدم حضور کادر فنی تیم ملی وزنه‌برداری در رقابت‌های لیگ باعث به وجودآمدن چنین اتفاق تلخی در آستانه این رویداد مهم شده است. بخش‌هایی از صحبت‌های عضو کمیته فنی فدراسیون وزنه‌برداری در گفتگو با آنا در ادامه آمده است:

مصدومیت رسول یک اتفاق نادر در وزنه‌برداری نیست و برای همه ما رخ داده است؛ اما در بدترین دوران که دست وزنه‌برداری خالی است این اتفاق رخ داد و به همه ما شوک وارد کرد.

این موضوع برای من غیرقابل باور است که سرمربی تیم در لیگ حضور پیدا نمی‌کند و از وضعیت وزنه‌برداران ملی‌پوش خود مطلع نمی‌شود. از نظر من این ضعف بزرگ سرمربی تیم ملی است.

در گذشته ایوانف، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بود و در مسابقات لیگ به همه ما اعلام می‌کرد، با توجه به شرایط تمرینی چه وزنه‌ای را بالای سر ببریم.

معتمدی در لیگ حتی به نسبت رقابت‌های آسیایی وزنه‌های کمتری زد؛ اما اصلا شرایط روحی خوبی نداشت. چرا باید وزنه‌برداری که قرار است به مسابقات جهانی اعزام شود و شانس کسب سهمیه المپیک است، از نظر روحی و روانی چنین شرایط ناامیدکننده‌ای داشته باشد؟

مربی لیگ برتری شبانه‌روز با وزنه‌بردار ملی‌پوش نیست و از شرایط تمرینی او خبر ندارد؛ باشگاه با وزنه‌بردار قرارداد می‌بندد تا در لیگ برای آن‌ها وزنه بزند. سرمربی تیم ملی که با ورزشکار کار کرده و از شرایط او خبر دارد، باید او را زیر نظر بگیرد.

ما در جلسات کمیته فنی همه مسائل را مطرح کردیم و هر آنچه باید می‌گفتیم را به اطلاع همه رساندیم. اما به این نکته هم توجه کنید که علی مرادی، رئیس قبلی فدراسیون وزنه‌برداری با سعید علی‌حسینی قرارداد سه‌ساله بسته است. شما الان موضوع مصدومیت را می‌بینید، اما متأسفانه فدراسیون وزنه‌برداری موضوعات مهم‌تر و زیربنایی دیگری دارد که انوشیروانی باید به همه آن‌ها برسد.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها