قائم مقام رئیس رسانه‌ملی در امور فرهنگی:

مستضعفان در رسانه دیده شوند

دانشگاه صداوسیما شبکه «رویا» را در تلوبیون راه‌اندازی کرد. پخش این شبکه از دوشنبه ۱۶آبان و با شعار «رویا؛ فصل رویش رویا» آغاز و آیین افتتاح آن با حضور علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت، سید مهدی ساداتی نژاد رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان تهران، وحید جلیلی قائم مقام رئیس رسانه‌ملی در امور فرهنگی، غلامرضا نوری معاون فضای مجازی، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما، محسن برمهانی معاون سیما، محمدرضا جعفری‌جلوه مشاور رئیس رسانه‌ملی، حسن خجسته استاد دانشگاه صداوسیما و جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.
کد خبر: ۱۳۸۶۲۳۴
در بخشی از این مراسم، وحید جلیلی، قائم مقام رئیس رسانه‌ملی گفت: سازمان صداوسیما به عنوان رسانه‌ملی جامعه ایران نیازمند تکاپو و ابتکارات تازه است و دانشجویان به ویژه دانشجویان دانشگاه صداوسیما باید بیش از همه به کلیدواژه ابتکار فکر کنند.

اهمیت نمایش جمهور و نخبگان در رسانه‌ملی

به گزارش روابط‌عمومی رسانه‌ملی، قائم مقام رئیس رسانه‌ملی در امور فرهنگی افزود: ابتکار صرفا کاری حرفه‌ای و فنی نیست و نیازمند ذوق و منظومه فکری است. اگر بخواهیم در حوزه حرفه‌ای رسانه موفق شویم، نیاز داریم تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها را بشناسیم و با دید وسیع، خلأ‌ها را کشف کنیم و کار‌های انجام‌نشده را به سرانجام برسانیم.

وی با بررسی مصداقی آفت سلبریتی زدگی در جامعه بیان کرد: سلبریتیزم سخیف که صداوسیما در مواردی به آن مبتلا شد و امروز شاهد عوارض و عواقب آن است، اتفاقی است که نیاز به بررسی و کار دارد و این برعهده رسانه‌ملی است که برای دور شدن از این معضل، در دو حوزه مهم یعنی در نسبت با جمهور و نخبگان نقش‌آفرینی مؤثر کند.

قائم‌مقام رئیس رسانه‌ملی تصریح کرد: وقتی از جمهور مردم حرف می‌زنیم، حواس‌مان باشد نگاه‌مان رسانه زده و فضای مجازی‌زده نباشد. رد این جمهور را باید از دل مردم روستایی تا شهری دنبال کرد. جلیلی با اشاره به راهپیمایی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: جمعه گذشته تصاویری از راهپیمایی ۱۳ آبان در روستا‌های کشور پخش شد که هرکس با هر امکانی در اختیار داشت، در آن حضور یافته بود. عده‌ای با اسب و عده‌ای هم با تراکتور راهپیمایی کردند. این در حالی بود که تا‌به حال درباره بسیاری از این حرکت‌های اجتماعی و سیاسی، نه دوربین و نه تریبون و نه بازنمایی رسانه‌ای وجود داشته است. جای خالی این منظره‌ها بیش از چند دهه در صداوسیمای جمهوری اسلامی حس می‌شد، اما به ذهن کسی خطور هم نکرده بود که می‌شود به مردم از این زاویه هم نگاه کرد. این حرکت، یک حرکت مبتکرانه بود. وی تصریح کرد: یکی از اتفاقاتی که باید رخ دهد این است که مستضعفان که قابلیت‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌ها دیده نشده و جدی نگرفته‌شده، جدی گرفته شوند و در رسانه دیده شوند. ترمیم رابطه با جمهور به این معناست؛ یعنی رها شدن از تصویری که غرب‌زده‌ها و رسانه‌های دشمن می‌خواهند القا کنند.

قائم‌مقام رئیس رسانه‌ملی با اشاره به اهمیت نمایش نخبگان در رسانه‌ملی نیز یادآور شد: سرفصل دیگر صحبت من، نخبگان ما هستند. ما ۲۰ سال پیش نه ماهواره‌ای پرتاب کرده بودیم و نه در زیست فناوری و نانوتکنولوژی شخصیت‌هایی مثل عبدالحسین شاهوردی (رئیس پژوهشگاه رویان)، حسین بهاروند (رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی)، دکتر پروانه فرزانه (بنیانگذار و مدیر فقید بانک سلول‌های انسانی و جانوری) و.. داشتیم، اما امروز به اتکای نخبگانی که نام بردم در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که عده‌ای اعلام می‌کنند که سرنوشت جنگ‌های اروپایی را سلاح‌های ایرانی محقق می‌کنند. رسانه‌ملی باید برای ترسیم جایگاه این قشر مهم نیز تلاش اثرگذار داشته باشد.

وی درباره لزوم بازنمایی تصویر موفقیت‌های کشور در تلویزیون عنوان کرد: باید تصویری واقعی از ایفای نقش و سهم چنین افرادی در موفقیت‌ها را به آنتن برسانیم و افتخارات ملی را نمایش دهیم تا تلاش‌ها و پیروزی‌ها بیشتر دیده شود.

رویش امید در دل دانشجویان آرمانخواه

در ادامه، علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در تشریح ابعاد اهمیت این رویداد عنوان کرد: درباره راه‌اندازی شبکه «رویا» به چند نکته توجه کنیم. نکته اول این‌که حتما آموزش‌های ما باید به سمت آموزش‌های حرفه‌ای برود. یکی از نقاط ضعف ما در نظام آموزشی کشور این است که دانشجویان وقتی در دانشگاه هستند، آموزش حرفه‌ای نمی‌بینند و خودشان تلاش نمی‌کنند که در این دوران، دانش‌آموختگی‌شان را تکمیل کنند و تازه بعد از ورود به بازار کار می‌خواهند نکاتی را یاد بگیرند.

وی شبکه تلوبیونی رویا را عاملی برای رفع این مشکل دانست و خطاب به دانشجویان دانشگاه صداوسیما افزود: این شبکه تلوبیونی به ارتقای وضعیت آموزشی کمک می‌کند و به دانش عملی‌تان می‌افزاید. باید از تولیدات و محصولات خود بازخورد بگیرید، تجربه کسب کنید و در هر مرحله، پله‌ای بالاتر روید. امیدواریم این شبکه، محلی برای بازخورد گرفتن و الگو گرفتن از نخبگان شود.

بهادری‌جهرمی دومین موضوع را لزوم مهم دانستن تحول و تغییر خواند و افزود: مسأله بعدی ناظر به ویژگی نسل جوان است که به ذات تحول‌گرا، سرشار از ایده و آرمانخواه شما مربوط است. جنس جوان این‌گونه است که قدرت ریسک و نوآوری دارد و تحول‌گراست. به گفته سخنگوی دولت، اگر این ظرفیت برای همه جوانان ایرانی فراهم شود، نه‌تن‌ها شاهد شکوفایی استعداد‌های آن‌ها خواهیم بود، بلکه رقابت خوبی نیز میان دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود. وی ادامه داد: شبکه رویا باعث رویش بیشتر استعداد‌ها و توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه صداوسیما می‌شود و محصولات تولیدشده به‌دست این جوانان در شبکه رویا اگر خوب استفاده شود، قطعا به رویش‌های ارزشمند در رسانه، سازمان و جامعه دانشگاهی منجر خواهد شد.

بهادری‌جهرمی در ادامه با اشاره به همراهی نزدیک رسانه‌ملی با دولت، تصریح کرد: به لطف خدا، در این دوره شاهد همدلی و نزدیکی بیشتر بین مدیران حوزه رسانه، دولت و مدیران دولتی با مدیران سازمان صداوسیما هستیم و آرمان‌ها و نگاه مشترک، ما را در راه رسیدن به اهداف مشترک و از پیش‌پا برداشتن مشکلات یاری خواهد کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به دستاورد‌های دولت و همراهی صداوسیما با آن عنوان کرد: اقداماتی همچون آزادسازی سواحل، تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار و ... بدون این دو بال نشدنی بود که من آمده‌ام تا به عنوان مسئول اطلاع‌رسانی دولت، باردیگر اعلام کنم که دولت دست یاری‌خواهی‌اش را به سمت شما دانشجویان هم دراز می‌کند و در این راه، نیازمند کمک جامعه دانشگاهی است.

وی در پایان با اشاره به حوادث اخیر و بازخورد آن در جامعه گفت: در کنار تلخی حوادث اخیر باید به برخی نکات هم توجه کنیم. این اتفاقات سبب شد جایگاه رسانه مشخص شود؛ زیرا رسانه با روایتگری درست دست به روشنگری زد و مانع از روایتگری غلط شد.

تحقق یک رویای دیرین

شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صداوسیما نیز در سخنانی عنوان کرد: دهه‌های زیادی است که رویای یک «رویا» در ذهن و فکر مدیران صداوسیما وجود داشته است. امروز به فضل خدا و با حمایت‌های رئیس صداوسیما و معاونت فضای مجازی رسانه‌ملی، دانشجویان صاحب شبکه رویا شدند.

وی در تشریح اهمیت جایگاه این شبکه، ادامه داد: وقتی در آبان ۴۴سال پیش، جمعی از دانشجویان در پاریس با امام (ره) دیدار کردند، ایشان سخنرانی خود را با آیه‌ای شروع کردند که بر اساس آن، خداوند به پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید که برای خدا قیام کنید، دو نفری یا حتی تک‌تک. برخی مفسران درباره این آیه چنین گفته‌اند که ارزش قیام نه به تعداد قیام‌کنندگان، بلکه نفس قیام برای خداست که اهمیت دارد و این نکته باید در هر فعالیتی مدنظر باشد.

رئیس دانشگاه صدا و سیما همچنین با تأکید بر نزدیکی دانشگاه و رسانه‌ملی افزود: رسانه‌ملی برای حمایت از اندیشمندان و دانشمندان برنامه مهمی، چون «چهره‌های ماندگار» را تولید کرد که همه مفاخر کشور در این برنامه قدردانی می‌شدند و نقش مهمی در نزدیک کردن رسانه و دانشگاه داشت. وی ضمن تصریح این نکته که برای داشتن رسانه موثر، باید تلاش کنیم تا روایت اول را بگوییم، ادامه داد: ما ابتدا اقتدار فرهنگی داشتیم و بعد اقتدار سیاسی پیدا کردیم و باید مراقب باشیم که اقتدار فرهنگی مان تضعیف نشود که اگر این اتفاق بیفتد، اقتدار سیاسی‌مان را هم از دست خواهیم داد.

اسفندیاری با اشاره به راه اندازی شبکه تلوبیونی «رویا» بیان کرد: راه‌اندازی این شبکه که در سند تحول سازمان هدفگذاری شده، یکی از راهبرد‌های کلان الهام‌بخش سازمان برای رویش استعدادهاست.
وی افزود: شبکه رویا، بستری برای شناسایی و پرورش رویش‌های انقلاب است. از دیگر راهبرد‌ها در این مسیر، تقویت عدالت رسانه‌ای است. کار رسانه کار تخصصی و منحصر به متخصصان است و از آنجا که امروزه هرکسی می‌تواند یک رسانه باشد، باید بستر فعالیت را برای همه فراهم کنیم و شبکه رویا یکی از زمینه‌های تحقق این امر خواهد بود.

رئیس دانشگاه صداوسیما در پایان اظهار کرد: این شبکه همچنین یکی از بسته‌های ورود ما به فضای مجازی است و لازم است از تلاش همکاران تلوبیون تشکر کنم که این امکان را برای ما فراهم کردند تا با ورود مؤثر به فضای مجازی، مسیر تازه‌ای را در دانشگاه صداوسیما دنبال کنیم.

در ادامه، مادر شهیدان خالقی‌پور که مهمان ویژه این مراسم بود، روی صحنه حاضر شد و با افتتاح شبکه تلوبیونی رویا، آرزو کرد که به‌زودی شاهد اعلام خبر ظهور امام زمان (عج) از صداوسیما و همه در خدمت تحقق اهداف انقلاب جهانی آن حضرت باشیم. این مادر شهید از دانشجویان خواست با خود عهد کنند که همواره در خدمت به ملت نجیب ایران کوشا باشند.

«رویا» فرصتی طلایی که باید جدی گرفت

غلامرضا نوری، معاون فضای مجازی صداوسیما در سخنانی گفت: آینده نزدیک، آینده تحول است که در دنیای پیش رو شاهد آن هستیم و فضای مجازی نیز در این دنیای جدید، مدل حکمرانی را تغییر خواهد داد. ما نیز ناگزیر از تغییر و تحول هستیم و ضرورت تحول در دوره جدید است که ما را به سمت راه‌اندازی این شبکه سوق داد.

نوری با اشاره به فرصتی که رسانه‌ملی در مسیر خود آن را مغتنم شمرده است، اضافه کرد: شبکه رویا را به عنوان یک فرصت طلایی باید جدی بگیریم تا بخشی از نیاز‌های پیشبرد انقلاب اسلامی را در رسانه محقق کنیم.

معاون فضای مجازی با تأکید بر فرصت‌های مختلفی که با تلوبیون محقق می‌شود، عنوان کرد: تلوبیون حدود ۲۰ میلیون نصب دارد، آمار کاربر ماهانه‌اش عدد ۱۶ تا ۱۸ میلیون را نشان می‌دهد و ترافیک آن نشان از مصرف بالا دارد؛ چنان‌که در کنار مصرف و مراجعه داخلی بالا، حدود دو میلیون نیز از خارج از کشور به این محتوا مراجعه می‌کنند. این بستر توزیع محتوا فقط با تکیه بر محتوای صداوسیما شکل گرفته است و نشان می‌دهد مردم در ایران و دنیا همچنان طالب محتوای صداوسیما هستند.
 
روزنامه جام جم 
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها