کمک مالی ۱۰میلیارد دلاری قطر به ترکیه

فرصت جام‌جهانی برای اردوغان

وزیر امور خارجه روسیه خطاب به آمریکا:

درباره درگیری هسته‌ای احتیاط کن

وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) گفت: ایالات متحده و کشورهای تابع آن هنگامی که درخصوص درگیری هسته‌ ای احتمالی اظهارنظر می‌کنند، باید نهایت احتیاط را به‌ خرج دهند.
کد خبر: ۱۳۸۲۹۶۵

به گزارش جام جم آنلاین، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در برنامه «شصت دقیقه» تلویزیون روسیا-۱ اظهار کرد: «من اکنون نه تنها به آمریکایی‌ها و کشورهای تابع آن بلکه به تحلیلگران و دانشمندان سیاسی خود توصیه می‌کنم، هنگامی که علنا از درگیری هسته‌ ای احتمالی صحبت می‌کنند، باید نهایت مسئولیت و احتیاط را به خرج دهند.»

این دیپلمات ارشد روسی در ادامه افزود: «من به واسطه شما از تمام افرادی که علاقه‌مند به این موقعیت و به این مسئله هستند و در تلاشند تا در رسانه‌های عمومی چنین چیزهایی را پوشش دهند، درخواستی دارم؛ این مسائل را به طور ساختگی بزرگنمایی نکنید.»

به گزارش خبرگزاری تاس، این اظهارات لاوروف هم‌زمان با گمانه‌زنی‌های مقامات و رسانه‌های غربی مبنی بر احتمال استفاده روسیه از تسلیحات هسته‌ ای انجام شد. این درحالیست که سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز گفت، روسیه هیچ‌کسی را با تسلیحات هسته‌ای تهدید نمی‌کند، بلکه این کشورهای غربی هستند که لفاظی‌های هسته‌ای انجام می‌دهند و در تلاشند تا نشان دهند مسکو درحال آماده‌سازی استفاده از تسلیحات کشتار جمعی است.

او گفت که مسکو آماده گفت‌وگو با غرب درباره جنگ اوکراین است، اما هنوز هیچ پیشنهاد جدی برای مذاکره دریافت نکرده است. روسیه مایل است با ایالات متحده یا ترکیه در مورد راه های پایان دادن به جنگ وارد تعامل شود.

لاوروف در مورد این احتمال که ترکیه میزبان مذاکرات روسیه و غرب باشد، گفت که مسکو مایل است به هر پیشنهادی گوش دهد، اما نمی تواند از قبل بگوید که آیا این به نتیجه می رسد یا خیر. مسکو نسبت به جزئیات ابتکار جدید آنکارا جهت سازماندهی مذاکراتی میان روسیه و چندین کشور غربی درخصوص وضعیت اوکراین مطلع نیست. به نظر من اگر مقامات ترکیه‌ای به چنین چیزی فکر می‌کنند، نشست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که قرار است هر دو در رویدادهای آستانه شرکت کنند، برای طرح چنین مسائلی فرصت عالی خواهد بود.»

انتظار می‌رود که پوتین و اردوغان هر دو طی روزهای آتی به قزاقستان سفر کنند.

سرگئی لاوروف درخصوص اظهارات اخیر جان کربی، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه ارتباطات راهبردی گفت: «اینکه روسیه از مذاکرات خودداری کرده، کذب است. ما هیچ پیشنهاد جدی در این باره دریافت نکردیم. روسیه پیشنهادها و درخواست‌های جدی در این خصوص دریافت نکرده است.»

جان کربی در سخنان اخیر خود که در گفت‌وگو با شبکه خبری ای‌بی‌سی مطرح شد، مدعی شد که روسیه از آغاز مذاکرات خودداری کرده و نشانه‌ای مبنی بر آماده بودن خود ارائه نمی‌کند.

وی همچنین گفت که روسیه دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه 20 در اواسط نوامبر در اندونزی را رد نخواهد کرد و در صورت دریافت این پیشنهاد، این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

لاوروف گفت: ما بارها گفته‌ایم که هرگز از جلسات امتناع نمی‌کنیم. اگر پیشنهادی وجود داشته باشد، آن را بررسی خواهیم کرد.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد که تصمیم ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیرامون عدم انجام مذاکره با روسیه ممکن است به تغییر حالت و موضع غرب بستگی داشته باشد.

وی در پایان افزود: «تصمیم رئیس‌جمهوری اوکراین درخصوص عدم مذاکره با روسیه اینطور است که او صبح از خواب بلند می‌شود و نظرش عوض می‌شود یا شاید هم دستوری از واشنگتن و لندن به او برسد و در آینده به مذاکرات پاسخ مثبت بدهد.»

منبع: ایسنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها