رئیس جمعیت هلال احمر علی‌آبادکتول خبر داد

سقوط یک مرد از ارتفاعات آبشار شیرآباد

رانش زمین در آبشار روستای شیرآباد خان‌ ببین، جان ۲دختر بچه را گرفت

عکس | آخرین تفریح «ثنا» و «بهار»

قربانیان جدید آبشار روستای شیرآباد خان‌ببین در استان‌گلستان، این‌بار دو دختر سه و ۹ ساله زابلی و کرمانی بودند که همراه خانواده‌های خود برای تفریح به‌کنار این آبشار رفته بودند اما سقوط یک تخته‌سنگ بزرگ در یک لحظه و اصابت ترکش‌های ناشی از آن به دو کودک، جان هر دو دختر خردسال را گرفت. در این حادثه چهار نفر دیگر هم مصدوم شدند.
کد خبر: ۱۳۷۹۳۱۶
نویسنده ​​​​​​​لیلا حسین‌ زاده - گروه حوادث

روز یکشنبه این هفته، خانواده‌های زیادی برای تفریح به کنار آبشار شیرآباد رفته بودند که خانواده ثنا کوهکن و بهار عابدینی هم جزو آنها بودند اما سقوط یک سنگ بزرگ از بالای آبشار، فاجعه خونینی را رقم زد و جان ثنا و بهار را گرفت.

سعیده پودینه، مادر داغدار ثنای سه ساله که همین یک فرزند را داشت، درباره این حادثه به جام‌جم می‌گوید:«ما شش ماهی می‌شد که به شمال آمده بودیم و دوست شوهرم سجاد و خانمش هم همراه ما بودند. روز حادثه، ساعت ۲ بعد‌از‌ظهر کنار آبشار بودیم که ثنا گفت من هنوز آب‌بازی نکردم. شوهرم گفت تو برو کنار‌، من با ثنا بازی می‌کنم و بعد می‌آییم. تا نشستم، یک‌دفعه از بالا سنگ ریخت که من از ترس خودم را به دیواره آبشار چسباندم. ثنا و پدرش کنار هم و پشت به آبشار بودند که سنگ افتاد. بعد از سقوط سنگ، ثنا داخل آب آبشار افتاد که عمق خیلی کمی داشت. ای‌کاش سنگ‌ها به سر من می‌خورد و جگر‌گوشه‌ام را در آن حال نمی‌دیدم. شوهرم ثنا را بغل کرد و با عجله به پایین آبشار رفت. همه می‌گفتند حالش خوب است اما دخترم همان لحظه اول تمام کرده بود. دخترم را به بیمارستان خان‌ببین بردند و وقتی به آنجا رسیدم، مادر و پدر بهار را دیدم که غرق در خون نشسته بودند. به‌سختی وارد اتاق بهار و ثنا شدم و هر دو را دیدم که روی تخت خوابیده‌ بودند و پزشکان داشتند به هر دو شوک می‌دادند اما متاسفانه موفقیت‌آمیز نبود و هر دو فوت شدند. پدر بهار، شوهرم را در آغوش ‌گرفته بود و می‌گفت دختر من صورت ندارد و فقط دو چشمانش معلوم است.» سجاد پدر ثنا که به‌شدت غمگین است، ادامه می‌دهد:«ترکش‌های آن تخته‌سنگ بسیار بزرگ و اصابت آن به ثنا و بهار باعث شد تا جان‌شان را از دست بدهند. بعد از حادثه من دخترم را در آغوش ‌گرفتم و دیگر یادم نمی‌آید چه اتفاقاتی رخ داد.» در این حادثه، همسر دوست سجاد هم زخمی شد.

سجاد مهاجروطن، دهیار روستای شیرآباد نیز در گفت‌وگو با جام‌جم اظهار کرد:«وقوع چنین حادثه‌ای در آبشار سابقه نداشت و اولین‌باری است که این حادثه رخ می‌دهد. پرت‌شدگی داشتیم اما رانش نه‌. رانش زمین باعث سقوط تخته‌سنگ بزرگ به سمت مسافران شد.»

سهل‌انگاری در توجه به نکات ایمنی

ربیع‌ا... افشانی، رئیس جمعیت هلال‌احمر علی‌آبادکتول در مورد این حادثه به ما توضیح می‌دهد:«‌سستی خاک و لغزندگی مسیر، موجب حرکت سنگ و سقوط آن به سمت پایین آبشار شد. حادثه در حالی اتفاق افتاد که حدود ۱۵۰تا ۲۰۰نفر به‌صورت خانوادگی در محل حضور داشتند و پس از سقوط سنگ، مصدومان و فوتی‌ها فرصت فرار از محل را نداشتند. پس از اعلام حادثه پرت‌شدگی سنگ به پایگاه زرین‌گل، دو تیم امداد و نجات از هلال‌احمر زرین‌گل و آمبولانس به محل حادثه اعزام و مشخص شد شش نفر مصدوم شده‌اند که دو نفر از مصدومان، دو دختربچه بودند که فوت شدند. با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر، ما هر هفته حادثه منجر به فوت داریم. با وجود ایمن‌سازی برخی نقاط اما رعایت نکردن نکات ایمنی توسط برخی افراد و قرار گرفتن روی صخره‌های لغزنده، موجب وقوع حادثه می‌شود. ۵۰‌درصد حوادث ناشی از آن منجر به فوت و علت عمده آن نیز سقوط از ارتفاع است. از شهروندان و مسافران عزیز تقاضا داریم هنگام سفر به هشدارها توجه کرده و از حضور در مسیر و نقاط خطرناک مانند صخره‌های لغزنده خودداری کنند تا شاهد وقوع حوادث ناشی از پرت‌شدگی از ارتفاع نباشیم.»

 

عکس | آخرین تفریح «ثنا» و «بهار»

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها