دکتر مراد عنادی بیان این موضوع كه دولت آمریكا تلاش دارد حداقل امتیازات را به ایران بدهد، اظهار كرد: البته كلمه امتیاز را غربی‌ها استفاده می‌كنند زیرا آنچه ایران می‌خواهد حقوق خود است.
کد خبر: ۱۳۷۸۹۰۸

 

به گزارش جام جم آنلاین، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو در خصوص واکنش آمریکا به پاسخ برجامی ایران با دکتر مراد عنادی، کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.
تلاش آمریكا برای دادن كمترین امتیازات به ایران در توافق هسته‌ای

مراد عنادی با اشاره به نقاط اصلی اختلاف میان ایران و آمریکا در مذاکرات هسته‌ای گفت: ایران موضوع پادمان را مطرح کرده است که باید بسته شود، اما آژانس به همراه آمریکا بر باز بودن موضوع پادمانی ایران اصرار دارند.

وی با تصریح بر اینکه دولت بایدن علاقه‌مند است این توافق هر چه زودتر انجام شود، اظهار کرد: فشار جمهوری خواهان و عدم قاطعیت دولت بایدن و همچنین در پیش بودن انتخابات کنگره باعث شده است دولت بایدن به تصمیم مشخصی نرسد.

این تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل در مصاحبه تلفنی با رادیو گفتگو با بیان این موضوع که دولت آمریکا تلاش دارد حداقل امتیازات را به ایران بدهد، ابراز کرد: البته کلمه امتیاز را غربی‌ها استفاده می‌کنند، زیرا آنچه ایران می‌خواهد حقوق خود است و در حقیقت واقعیت‌هایی هستند که ایران خواهان آن است.

وی به ضمانت‌ها اشاره و بیان کرد: ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و حالا ایران بر اساس این واقعیت تاریخی خواهان ضمانت است تا رئیس جمهور بعدی آمریکا در توافق خارج نشود. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند زیر بار این حقیقت بروند و در نتیجه مذاکرات فرسایشی شده است.

عنادی افزود: دولت بایدن علاقه دارد قبل از انتخابات موضوع برجام به سرانجام برسد، زیرا می‌تواند روی این موضوع نتیجه انتخابات را به نفع دموکرات‌ها تغییر دهد و کرسی‌های بیشتری در انتخابات آبان ماه کنگره به دست بیاورد.

وی با اشاره به نامه جمهوری خواهان به بایدن در مخالفت با توافق با ایران گفت: البته این نامه را تعدادی از دموکرات‌ها نیز امضا کرده‌اند که نشان می‌دهد جو سیاسی آمریکا نسبت به این توافق نامه التهاب شدیدی دارد و نظرات مختلفی درباره آن وجود دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل به فشار‌های رژیم صهیونیستی اشاره و اظهار کرد: لابی‌های صهیونیستی تلاش دارد تصمیم گیری دولت بایدن برای توافق فرسایشی‌تر شود و آن‌ها نتوانند تصمیمات لازم را اخذ کنند. از سوی دیگر اتحادیه اروپا با توجه به شرایط بحران انرژی تلاش دارد این توافق زودتر به نتیجه برسد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها