رئیس رسانه ملی در دیدار با جمعی از اصحاب قلم:

در دوره تحول، تشنه متن هستیم

رئیس رسانه ملی در پانزده سالگی شبکه پرس‌تی‌وی تاکید کرد:

ظهور رویش های بین المللی در حوزه خبر و اطلاع رسانی با پرس تی وی

title
رییس رسانه ملی گفت: رویکرد جهانی ما در معاونت برون‌مرزی همراهی با رویش‌های بین‌المللی در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی و استفاده از ظرفیت‌های جهانی حاکم است.
کد خبر: ۱۳۷۲۰۵۴

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی رسانه ملی، همزمان با پانزدهمین سالروز تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی، مراسمی‌ با حضور پیمان جبلی رئیس رسانه ملی، احمد نوروزی معاون برون‌مرزی و ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در شبکه پرس‌تی‌وی برگزار شد.

علیرضا خدابخشی معاون سیاسی،محسن برمهانی معاون سیما و زینب مهنا همسر نادر طالب‌زاده هم از دیگر حاضران در مراسم بود.

پیمان جبلی رئیس رسانه ملی دراین مراسم ضمن قدردانی از مدیران و همکاران شبکه پرس‌ تی‌ وی به ویژه آقای سرافراز معاون اسبق برون مرزی و موسس شبکه پرس تی وی یاد شهدای این شبکه «مایا ناصر» خبرنگار پرس‌تی‌وی در سوریه، سرنا شیم خبرنگار پرس‌تی‌وی در ترکیه و فرهاد تقدسی و محمد حسین زاده تصویربرداران پرس تی وی در افغانستان را گرامی داشت و همچنین از مرحوم نادر طالب زاده تجلیل کرد و افزود از افتخارات شبکه پرس‌تی‌وی میزبانی برنامه‌های او بود.

وی شبکه پرس‌تی‌وی را از شبکه‌های پرافتخار رسانه ملی دانست و ادامه داد : پرس‌تی‌وی در حوزه بین‌الملل، جذب مخاطب انگلیسی زبان و فضای رسانه‌ای کشور تاثیر گذار بوده، جایگاه خود را حفظ کرده و در فضای جهانی کاملا شناخته شده است.

رییس رسانه ملی افزود: برتری رسانه‌ای ما در نقاطی است که رقبای ما در آن نقاط، امتیازی ندارند. نقطه قوت ما ذخیره انقلاب اسلامی مردم ایران است؛ گفتمان انقلاب که فرهنگ حمایت از مظلوم، فرهنگ مقاومت و حمایت از مظلومان در مقابل اشغالگری و سلطه‌گری در دل آن قرار دارد.

دکتر جبلی گفت: ما باید امتیاز خود را به درستی درک کنیم. نقطه تمایز و تفاوت خود با رقبا را دقیق شناسایی و بر آن اساس برنامه‌ریزی کنیم. اگر به این نقطه تمایز توجه نکنیم رویشی نداریم و از رقبا عقب خواهیم افتاد.

رئیس صداوسیما ادامه داد: در دوره تحولی رسانه ملی تأکید ما بر عدالت گستری و هویت محوری است. این شعار مختص رسانه‌های داخلی نیست و براساس سرفصل عدالت موظف هستیم عادلانه تمام ظرفیت‌ها و استعدادها را در منظومه رسانه‌ای ایران شناسایی کرده و در قاب تصویر به نمایش بگذاریم.

جبلی خطاب به مدیران شبکه پرس‌تی‌وی گفت: نقطه مجهول ذهنمان حاصل تأثیری است که رسانه‌های خبری در دنیا می‌گذارند و ما باید در این فضا بیشتر تلاش کنیم تا ماندگاری رسانه‌ای خودمان را درک کنیم.

وی با یادی از نادر طالب زاده افزود : نادر طالب زاده همیشه می‌گفت اگر فقط هزینه یک موشک بالستیک را خرج رسانه‌های برون مرزی کنید نتیجه اش را چند برابر خواهید دید.

رئیس رسانه ملی ادامه داد: رویکرد جهانی ما در معاونت برون‌مرزی همراهی با رویش‌های بین‌المللی در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی و استفاده از ظرفیت‌های جهانی حاکم است.

لزوم ارائه روایتی درست از موضوعات منطقه و جهان در پرس تی وی

احمد نوروزی،معاون برون مرزی صداوسیما نیز در ابتدای این مراسم با مرور فعالیت‌های شبکه پرس‌تی‌وی گفت: 15 سال از فضای رسانه‌ای که پرس‌تی‌وی پشت سر گذاشته می‌گذرد. در ابتدای راه اندازی پرس‌تی‌وی شاهد شرایطی بودیم که روایت عمومی از موضوعات در اختیار رسانه‌های جریان اصلی و رسانه‌هایی با برد گسترده‌تر بود و برای ارائه روایت‌های جایگزین، رسانه‌ای وجود نداشت.

وی ادامه داد: 20 سال پیش با افتتاح شبکه العالم روایتی جایگزین و ثانویه از رسانه‌های جهانی شکل گرفت. پرس‌تی‌وی هم دیگر رسانه‌ای بود که در فضای انگلیسی زبان راه‌اندازی شد و کمک کرد تا روایتی جایگزین نسبت به رسانه‌های جریان اصلی شکل بگیرد.

وی ادامه داد :پرس تی وی حتی باعث شد رسانه‌های جریان اصلی هم برخی از این روایت‌ها را پوشش دهند و حداقل سعی کنند موضوعات را یک سویه پوشش ندهند.

نوروزی تصریح کرد: رسانه‌ای که توانست پیشتاز رسانه‌های جایگزین در صنعت تلویزیونی باشد، پرس تی بود و این باعث شد تعداد رسانه‌های بیشتری وارد این عرصه شوند. الهام بخشی پرس‌تی‌وی برای روایت ثانویه تا سال‌ها ادامه داشت. در گذر سال‌ها شاهد محدودیت‌هایی برای پرس‌تی‌وی بودیم و این شبکه به دلیل این محدودیت‌ها از ارائه روایت ثانویه فاصله گرفت .

معاون برون مرزی با اشاره به محدودیت‌های رسانه‌ای پیش‌روی پرس‌تی‌وی افزود : اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار نیست همیشه به همان شکل که وضع می‌شود تاثیرگذار هم باشد. طراحی اولیه دشمنان عدول رسانه از مسیر اصلی خود است اما افزایش تحریم ها و محدودیت ها باعث شد پرس‌تی‌وی به سمتی حرکت کند که با کنار زدن آن‌ها تأثیرگذاری‌اش را به اثبات برساند.

وی افزود: حالا تلویزیون‌های دیگری هم اضافه شده‌اند که روایت‌گری ثانویه را بر عهده دارند . اینجا بود که ما از مقطعی وارد روایت گری سوم شدیم. پرس‌تی‌وی آنتن خود را به پوشش کامل عملیات یازده روزه سیف القدس اختصاص داد.به یاد می آورم همان زمان روزنامه‌نگاران آمریکایی توئیت می‌زدند که اخبار لحظه به لحظه را از پرس‌تی‌وی ببینید.

نوروزی با اشاره به اهداف پرس‌تی‌وی گفت: ایده اولیه راه اندازی پرس‌تی‌وی این بود که از موضوعات جهانی و برای مخاطب جهانی روایتی جایگزین ارایه شود و به مرور به این رسیدیم که روایتی ایرانی از موضوعات ایران، منطقه و جهان ارائه دهیم. طبیعتاً مخاطب هم همین را می‌خواهد.

معاون برون مرزی با اشاره به افزایش محدودیت‌ها اضافه کرد: زمانی می‌توانستیم روی هر ماهواره‌ای دسترسی داشته باشیم خبرنگاران ما در هر جایی حضور داشته باشند اما الان خیلی از دسترسی‌های ما قطع شده و با توجه به حاکمیت گسترده‌ای که روی وب اعمال می‌شود تلاش می‌شود پیام‌های ما انتشار پیدا نکند و بیش از هشت بار صفحه پرس‌تی‌وی از یوتیوب پاک شده است.

وی در پایان سخنانش گفت: محدودیت‌ها نشان می‌دهد مسیری که پیش می‌بریم درست و دقیق است . اگر چه اجازه انتشار نگاه جایگزین را نمی‌دهند اما کارهای پیچیده‌ای در حال انجام است و هر ماه ده‌ها میلیون به مخاطبان برون مرزی اضافه کرده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در سخنانی کوتاه پانزدهمین سالگرد راه اندازی پرس‌تی‌وی را تبریک گفت.

وی با بیان اینکه پرس تی وی نه تنها صدای بی صدایان بلکه صدای همه حق طلبان و مظلومان است تصریح کرد: در این سال‌ها علارغم همه موانع، محدودیت‌ها و شیطنت‌هایی که در مسیر این شبکه ایجاد کرده‌اند تا مانع رسیدن این صدا به گوش افکار عمومی‌شوند، پرس‌تی‌وی با قوت و اقتدار کارش را در طراز رسانه‌ای انجام داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار امیدواری کرد که با تلاش این مجموعه و مجموعه بزرگ صداوسیما صدای این رسانه به عنوان صدای بی صدایان و حق طلبان و مظلومان رساتر از همیشه باشد و بتواند رسالت خود را به بهترین وجه انجام دهد.

این مراسم با قدردانی و تقدیم لوح سپاس به سردبیران، برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران تولید شبکه پرس‌تی‌وی به پایان رسید.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها