گفت‌وگوی «جام‌‎جم» با سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شرایط این بیماری در کشور

کرونا کنترل شده، اما حذف نشده‌است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره در کشور وجود دارد و نگران کمبود واکسن کرونا نیستیم.
کد خبر: ۱۳۶۶۶۰۷

به گزارش جام جم آنلاین، سعید کریمی، در یک برنامه تلویزیونی با موضوع اقدامات وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون و مقابله با کرونا، افزود: خوشبختانه در حال حاضر تعداد مراجعین و بستری شدگان مشکوک، محتمل و قطعی کاهش یافته و وضعیت کشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشورمان نزولی شده است.

وی با اشاره به افزایش موارد ابتلاء و آمار بیماران در سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا، آفریقای جنوبی گفت: خوشبختانه رتبه کنونی کشور در سطح دنیا کاهش یافته و در رتبه ۳۹ قرار گرفته در حالی که در چندین ماه گذشته همواره جز ده کشور اول در رتبه بندی تعداد موارد ابتلاء قرار داشته‌ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، گفت: در حال حاضر توصیه تزریق دوز چهارم برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند یا ضعف سیستم ایمنی با فاصله ۴ ماه از تزریق نوبت سوم صورت می‌گیرد.

وی افزود: کارکنان حوزه نظام سلامت و افرادی که در تماس مستقیم با بیماران هستند با فاصله ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق نوبت سوم می‌توانند دوز چهارم را تزریق نمایند.

کریمی در خصوص واکسیناسیون کودکان نیز گفت: در حال حاضر تزریق واکسن برای کودکان ۵ تا ۱۸ سال برای دو نوبت توصیه می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: کنترل شیوع کرونا با عنایت خداوند، حمایت‌های مقام معظم رهبری، همراهی مردم، مداخلات مؤثر دولت و عزم ملی و رعایت شیوه نامه‌ها و نتیجه همکاری همه ارکان کشور بوده است.

کریمی در خصوص اینکه چرا وضعیت فعلی ایران نشان از کاهش قابل توجه ابتلاء و خصوصاً میزان فوت دارد گفت: اقدامات اساسی در کشور برای کنترل کرونا صورت گرفت از جمله وسعت واکسیناسیون، سرعت واکسیناسیون، بازه زمانی انجام آن و مصونیت ناشی از واکسن، نوع واکسن‌های مورد استفاده در کشور که غالباً ویروس تضعیف شده و یا پروتئین پایه بوده از جمله دلایل اصلی کنترل کرونا در کشور است.

معاون وزیر بهداشت افزود: الزام به رعایت پروتکل‌های درمانی مصوب کمیته علمی در بیمارستان‌ها، واکسیناسیون به موقع اطفال، انجام محدودیت‌های هوشمند و افزایش اطلاعات ما از بیماری و افزایش تجربه‌های درمانی از دیگر دلایل موفقیت در کاهش آمار مرگ و میر است.

وی در خصوص ذخیره واکسن در کشور گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود وجود ندارد.

کریمی در خصوص صادرات واکسن گفت: مطالعات صورت گرفته و نتایج پژوهش‌ها به مراجع علمی دنیا ارائه شده و مقدمات صادرات واکسن نیز فراهم است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع که پاندمی کووید ۱۹ پایان نیافته است و همواره امکان بروز سویه های جدید و تهدیدهای آتی وجود دارد، گفت: نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همچنین پدیدار شدن سویه جدید است به طوری که واکسن‌های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی کافی نداشته باشند.

کریمی با اشاره به تغییر سیاست‌ها براساس وضعیت اپیدمی گفت: نکته مهم انعطاف پذیری در پاسخ دهی به شرایط است. حفظ ارتباط با مردم و ارائه اطلاعات و هشدارهای صحیح و به هنگام، ضامن سلامت مردم و تداوم همکاری جامعه با سیستم بهداشت و درمان است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها