شرکت آب منطقه‌ای تهران اعلام کرد؛

کاهش ۲۵ درصدی بارش‌ها در سال آبی جاری

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: ذخایر آب سد‌های پنجگانه تهران از کاهش ۲۶۹ میلیون متر مکعبی و همچنین کاهش ۲۵ درصدی میزان بارندگی‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته برخوردار شده است.
کد خبر: ۱۳۶۳۵۴۸
به گزارش جام جم آنلاین، «محمد شهریاری» افزود: حجم ذخایر سد‌های تامین کننده آب شرب استان تهران، در حال حاضر ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مقدار ۷۷۰ میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته، حدود ۲۶۹ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه میزان بارش از ابتدای سال جاری تاکنون تنها حدود ۱۱.۲ میلی‌متر بوده است، افزود: این آمار کاهش ۷۶ درصدی بارش را نسبت به متوسط بلندمدت نشان می‌دهد.

کاهش ۲۵ درصدی بارش‌ها

شهریاری خاطرنشان کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، تنها ۱۶۱.۲ میلی‌متر بارش باران داشتیم، درحالی که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۲۱۵ میلی‌متر بوده است؛ این امر نشان از کاهش حدود ۲۵ درصدی بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران، ادامه داد: متوسط مخزن نرمال برای سد‌های تهران در انتهای فروردین ماه امسال در شرایط نرمال آب و هوایی، ۸۳۸ میلیون مترمکعب بوده است.

وی افزود: اگر بخواهیم ذخیره ۵۰۰ میلیون مترمکعبی فعلی سد‌های پنجگانه تهران را با میزان متوسط مخزن نرمال مقایسه کنیم، کاهش ۳۳۸ میلیون مترمکعبی را نسبت به ذخایر سد‌ها در سال‌های نرمال شاهد هستیم.

این مقام مسوول در خصوص آخرین وضعیت سد‌های مورد بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران تا پایان روز یک شنبه چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱، افزود: حجم آب سد امیرکبیر حدود ۹۰ میلیون مترمکعب است، در حالی که این میزان در روز مشابه سال گذشته ۱۶۸ میلیون مترمکعب بوده است. حجم آب سد طالقان از ۳۲۱ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۲۲۵ میلیون مترمکعب و حجم آب سد لار از ۹۶ میلیون مترمکعب به ۵۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

نیازمند همراهی مردم هستیم

شهریاری گفت: حجم آب ذخیره شده در سد لتیان در سال گذشته حدود ۵۴ میلیون مترمکعب بود که امسال به ۵۸ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرده؛ همچنین حجم آب سد ماملو از ۱۳۲ میلیون مترمکعب به ۷۱ میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران درباره سیر نزولی میزان بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلند مدت و ادامه این روند، ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت و کنترل مصرف آب در بخش شرب برای مقابله با کم آبی ‏در سال آبی پیش رو، خاطرنشان کرد: برای عبور از شرایط کم آبی و تامین آب شرب پایدار به‌ویژه در فصول گرم سال، همراهی و همکاری مردم و مسئولان امری اجتناب ‏ناپذیر و مهم است تا بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تابستان پیش‌رو که روز‌های اوج مصرف آب خواهد ‏بود، مشکلی به جهت خدمت رسانی به مردم نداشته باشیم‎.
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: تهران آب بارندگی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها