کشف بیش ۵ از هزار ویروس جدید در اقیانوس‌ها

مطالعه محققان روی مواد ژنتیکی موجود در اقیانوس موجب شناسایی هزاران ویروس آران‌ای‌دار شده است که پیشتر ناشناخته بودند و تعداد گروه‌های بیولوژیکی ویروس‌های شناخته‌شده پیشین را دو برابر افزایش می دهد.
کد خبر: ۱۳۶۱۴۰۴
به گزارش جام جم آنلاین، آران‌ای ویروس‌ها یا ویروس‌های دارای آران‌ای انواعی از ویروس است که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن‌ها از نوع آران‌ای است. این نوع از ویروس‌ها بسیار سریع‌تر از ویروس‌های دی ان‌ای تکامل می‌یابند. در حالی که دانشمندان صد‌ها هزار ویروس دی ان ای‌دار را در زیست بوم‌های طبیعی آن‌ها دسته بندی کرده اند، تحقیقات کمتری در مورد ویروس‌های آر ان‌ای انجام شده است.

ویروس‌ها بر خلاف انسان‌ها و دیگر ارگانیسم‌های متشکل از سلول، فاقد دی ان‌ای منحصر به فرد هستند که دانشمندان به عنوان کد‌های ژنتیکی می‌شناسند. شناسایی گونه‌های مختلف ویروس‌ها به دلیل نداشتن دی ان‌ای دشوار است.

محققان دانشگاه دولتی اوهایو آمریکا برای حل این محدودیت، تصمیم گرفتند ژن‌هایی را شناسایی کنند که کد پروتئین مشخصی هستند و به ویروس اجازه می‌دهند مواد ژنتیکی خود را تکثیر کنند. این تنها پروتئینی است که ویروس آر ان‌ای در آن سهیم است؛ زیرا نقش اساسی در تکثیر آن دارد، اما هر ویروس آر ان‌ای تفاوت جزیی در ژن دارد که پروتیین روی آن کدگذاری شده است و می‌تواند یک نوع ویروس را از نوع دیگر تشخیص دهد.

چالش دیگر دانشمندان پی بردن به ارتباط تکاملی بین این ژن‌ها بود. هر چه ژن‌ها بیشتر به هم شبیه بودند، احتمال اینکه ویروس‌ها با این ژن‌ها ارتباط نزدیک تری داشته باشند نیز بیشتر می‌شد؛ زیرا این توالی‌ها مدت‌ها قبل تکامل یافته اند، نشانه‌های ژنتیکی نیز مبنی بر اینکه هر ویروسی از چه ویروس دیگری ساخته شده بر اثر گذشت زمان از بین رفته بود. اما نوعی از هوش مصنوعی به نام یادگیری ماشینی به دانشمندان کمک کرد تا این توالی‌های ویروس را به صورت نظام‌مند ترسیم کرده و به تفاوت‌ها به شکل معنادارتری نسبت به انجام آن به صورت دستی، پی ببرند.

بر اساس این گزارش دانشمندان در مجموع توانسته اند ۵ هزار و ۵۰۴ ویروس ار ان‌ای دار را شناسایی و تعداد ویروس‌های شناخته شده آر ان‌ای دار را دو برابر کنند. ترسیم نقشه این توالی‌های جدید نشان داد که دو شاخه جدید از ویروس‌ها به طور خاص در مناطق اقیانوسی پراکنده و زیاد هستند. این ویروس‌ها بیشتر در آب‌های با دمای استوایی یا قطبی دیده می‌شوند.

با اینکه ویروس‌های دی ان‌ای دار زیادی شناسایی شده اند، هنوز نمی‌دانیم کدام ارگانیسم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. محققان گام بعدی را شناسایی انواع ژن‌ها و تغییرات آن‌ها طی زمان برای پی بردن به نحوه تاثیرگذاری ویروس‌ها دانسته اند.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها