آمار‌های منتشره از سوی منابع رسمی نشان از آن دارد که وضعیت بارشی کشور در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ تا آخر شهریور۱۴۰۱) در مقایسه با دوره بلندمدت با کاهش ۲۶ درصدی همراه است و بر همین اساس وزیر نیرو امسال را سال سخت خشکسالی ارزیابی کرده است.
کد خبر: ۱۳۶۰۹۲۰
به گزارش جام جم آنلاین، وضعیت بارشی کشور در سال آبی جاری (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور۱۴۰۱) با آنکه در برخی نقاط بارندگی‌های نسبتا خوبی داشته‌ایم، همچنان در وضعیت کم بارش قرار دارد.

روز گذشته «علی اکبرمحرابیان» وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم به این موضع اشاره کرد و گفت: سال ١۴٠١به دلیل اینکه بارش‌های کمی داشته و در برخی استان‌ها دچار خشکسالی هستیم، سال سختی است.

گزارش اخیر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو نیز بیانگر آن است که وضعیت بارشی منتهی به ۱۹ فروردین هم چندان مناسب نخواهد بود؛ و تازه‌ترین گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی نشان می‌دهد که بارش‌های تا پانزدهم فروردین امسال نسبت به دوره بلندمدت ۲۶ درصد کاهش دارد.

بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰) تا ۱۵ فروردین ماه درحالی به رقم ۱۳۷.۴ میلمتر رسیده که این میزان در دوره بلندمدت ۱۸۵.۶ میلیمتر بوده است.

وضعیت بارشی از ابتدای فصل بهار هم تا پانزدهمین روز آن ۱.۷ میلیمتر بارندگی به وقوع پیوسته که در مقایسه با ۱۹.۴ میلیمتر دوره بلندمدت، ۹۱.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بارش هفت روز منتهی به پانزده فروردین هم یک دهم میلیمتر است که در مقایسه با ۸.۳ میلیمتر بارش بلندمدت ۹۹.۳ درصد کاهش یافته است.

برهمین اساس وزیر نیرو از مردم دعوت کرد هم در بخش شرب هم در بخش کشاورزی اقدام‌های لازم در خصوص صرفه‌جویی را انجام دهند تا بتوان با میزان آب تامین شده، سال‌جاری را سپری کرد.
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
برچسب ها: خشکسالی بارش امار
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها