معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور هشدار داد:

کلاهبرداری با سوءاستفاده از نام سامانه شاپرک بانک مرکزی

title
معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور هشدار داد: مجرمان سایبری با ترفند «ارسال پیامک با عنوان کارت بانکی شما به علت عدم ثبت در سامانه شاپرک مسدود خواهد شد»، منتظر کلاهبرداری مالی از هموطنان هستند.
کد خبر: ۱۳۵۶۹۱۹

به گزارش جام جم آنلاین از پلیس فتا، سرهنگ رامین پاشایی اظهار داشت: بر اساس رصدهای پلیس فتا و گزارش‌های دریافتی از سوی هموطنان گرامی مشخص شد این بار مجرمان سایبری با طراحی پلت فرم مجرمانه در قالب ارسال پیامک با سوءاستفاده از نام و اعتبار سامانه شاپرک بانک مرکزی اقدام به کلاهبرداری از هموطنان کرده‌اند.

وی ادامه داد: در این کلاهبرداری، مجرمان سایبری، مشروط به مراجعه لینک یا پیوند درج شده در پیامک و نصب اپلیکیشن جعلی با نام شاپرک و ثبت کارت بانکی در اپلیکیشن مذکور و ارسال اخطار دروغین غیر فعال شدن کارت بانکی در صورت عدم مراجعه به لینک ارسال شده از هموطنان کلاهبرداری کردند.

پاشایی درباره شگرد این کلاهبرداران گفت: ترفند این مجرمان سایبری دقیقا شبیه ترفند ابلاغیه های قضایی سامانه ثنا و سامانه پرداخت سود سهام عدالت بوده و با توجه به آگاهی‌بخشی هموطنان نسبت به شیوه‌های کلاهبرداری قبلی، این بار افراد کلاهبردار در اقدامی جدید به سراغ سامانه شاپرک بانک مرکزی رفته‌اند.

معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور اظهارداشت: عموم مردم باید ضمن حفظ هوشیاری، مراقب شگرد این افراد کلاهبردار باشند و همواره این آگاهی وجود داشته باشد که همه ابلاغ‌ها و اطلاع رسانی درباره بهره‌مندی از خدمات دولتی از طریق شماره تلفن‌های پوششی انجام می‌شود و هیچ سازمان و نهاد دولتی از طریق شماره تلفن‌های شخصی با اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای برقراری ارتباط با کاربران اقدام نمی‌کند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با تجزیه و تحلیل پرونده‌های قضایی مرتبط با این شیوه و شگرد مجرمانه و با افزایش دانش رسانه‌ای هموطنان با همکاری و تعامل بسیار سازنده رسانه ملی و خبرگزاری‌ها رسمی و معتبر کشور سطح هوشیاری عموم مردم افزون شده و وقوع اینگونه جرایم کاهش بسیار چشمگیری داشته است.

پاشایی خاطرنشان کرد: وب‌سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آنها می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند و در صورت نیاز نیز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی فوریت‌های سایبری و شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ با همکاران ما در میان بگذارند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها