jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۲۶۱   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۸:۵۳

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، یک مکانیزم ایمنی جدید را شناسایی کردند که در واکنش به ویروس کووید ۱۹ موجب بروز افکار خودکشی، ترس‌های شبه پارانویا، هذیان و مه مغزی در بیماران کودک و نوجوان می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه آموزش ایرنا از ساینس، در این تحقیقات که در یک دوره پنج ماهه در سال ۲۰۲۰ میلادی و با کمک ۱۸ کودک و نوجوان بیمار انجام گرفت، محققان مایع مغزی نخاعی بیماران را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و مشخص شد دو نفر از این کودکان که دارای سابقه افسردگی و اضطراب بودند، پادتن‌هایی دارند که نشان می‌دهد ویروس SARS-CoV-۲ به سیستم عصبی مرکزی آن‌ها حمله کرده است.

مایع مغزی و نخاعی این بیماران که دارای علایم خفیف کووید ۱۹ بودند، حاوی پادتن‌های ضدعصبی بود که با رنگ‌آمیزی بافت مغزی شناسایی شدند. وجود این پادتن‌ها نشان می‌دهد که سیستم ایمنی در هنگام مقابله با ویروس، بافت مغز را به جای ویروس‌ها هدف قرار داده است.

علاوه بر این محققان با همکاری محققان دانشگاه ییل در تحقیقات دیگری توانستند مقادیر زیادی از پادتن‌های مشابه را در مغز بیماران بالغ مبتلا به علایم عصبی مانند تشنج، سردرد و از دست دادن بویایی شناسایی کنند.

با مقایسه نتایج این دو تحقیق، محققان به این نتیجه رسیدند که کووید ۱۹ یک محرک مشترک برای تولید پادتن‌های خودایمنی است و حتی ممکن است یک محرک مشترک برای ابتلا به علایم و بیماری‌های عصبی از جمله افکار خودکشی، ترس‌های شبه پارانویا، هذیان و مه مغزی باشد، اما برای اطمینان از این موضوع، انجام تحقیقات بیشتر ضروری است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها