jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۱۹۲   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۸:۱۷

یک مطالعه نشان می دهد که یک کلاه ایمنی که با نور مادون قرمز به مغز افراد می تابد می تواند به درمان زوال عقل کمک کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل ، محققان دانشگاه دورهام دستگاهی ساخته اند که از طریق جمجمه نور را مستقیماً به مغز می تاباند.

یک آزمایش نشان داد که دوبار در روز به مدت شش دقیقه استفاده از این کلاه ایمنی ، حافظه ، عملکرد حرکتی و مهارت پردازش مغز را در بزرگسالان سالم تقویت می کند.

دانشمندان می گویند اگر نتایج در افراد مبتلا به زوال عقل تکرار شود می تواند گام بزرگی در راه درمان بیماری لاعلاج آلزایمر و زوال عقل باشد.

این کلاه ایمنی هفت هزار و 250 پوندی از طریق فرایندی به نام "زیستی مدولاسیون عکس" عمل می کند که در آن پالس های نور مادون قرمز به اعماق مغز هدایت می شود.

این روش توسط دکتر گوردون دوگال ، پزشک عمومی در دورهام انگلیس ابداع شد.

در این مطالعه 14 بریتانیایی سالم  45 ساله و بیشتر ، از کلاه ایمنی استفاده کردند و نور مادون قرمز در طول موج 1068 نانومتر به مغز آنها وارد شد.

همچنین یک گروه کنترل متشکل از 13 نفر از کلاه ایمنی استفاده کردند. گروه کنترل بدان معنا که یک کلاه ماکتی روی سر آنها گذاشته شد بدون اینکه خبر داشته باشند و فکر می کردند همان کلاه واقعی آلزایمر است.

 هر دو گروه قبل و بعد از درمان مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان بهبود قابل توجهی در عملکرد در عملکرد حرکتی ، حافظه و سرعت پردازش مغز برای کسانی که از کلاه ایمنی واقعی استفاده کردند، دیدند.

آنها گفتند بهبود سریع عملکرد حافظه نشان می دهد که درمان با نور مادون قرمز می تواند یک  درمان و یا یک «تغییر در بازی» برای افراد مبتلا به زوال عقل باشد.

گفته می شود که این کلاه ایمنی ممکن است به سلولهای مغزی در حال مرگ کمک کند تا دوباره در واحدهای عملکردی بازسازی شوند.

تحقیقات بیشتری برای درک کامل مکانیسم عمل مورد نیاز است. تحقیقات نشان داده است که طول موج نور مادون قرمز به آسیب سلول های عصبی در بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می کند.

این درمان میتوکندری را تقویت می کند که به سلول ها انرژی می دهد و مغز را تحریک می کند تا سلول های ایمنی را که پروتئین های سمی مرتبط با زوال عقل را از بین می برد ، فعال کند.

محققان معتقدند که این درمان، سطح اکسید نیتریک را نیز افزایش می دهد و بنابراین جریان خون را در مغز بهبود می بخشد و مطمئن می شود که اکسیژن بیشتری می تواند به سلول های مغز برسد.

آنها امیدوارند که کلاه ایمنی ممکن است برای سایر اختلالات مانند پارکینسون ، آسیب مغزی یا بیماری نورون حرکتی مفید باشد.این کلاه می تواند به راحتی توسط بیماران پوشیده شود ، به این معنی که درمان می تواند به راحتی در خانه انجام شود.

در حالی که این یک مطالعه آزمایشی است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، نشانه های امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان می دهد درمان شامل نور مادون قرمز نیز می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد و این ارزش بررسی را دارد.

کلاه ایمنی PBM-T ، که توسط شرکت «مک کلوم» توسعه یافته است ، نور مادون قرمز را با فن خنک کننده ارائه می دهد.

سال گذشته مطالعه ای در ایالات متحده بر روی 228 نفر نشان داد که درمان مادون قرمز بر افراد مبتلا به زوال عقل خفیف تا متوسط ​​تأثیر مثبت دارد.

کلاهی برای درمان آلزایمر (عکس)

مترجم: هیلدا حسینی خواه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها