jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۰۰۹۱   ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۱۸

متخصص بیماری‌ هایی عفونی و گرمسیری مطرح کرد

تأثیر بالای دگزامتازون در بهبود کرونا

متخصص بیماری‌ هایی عفونی و گرمسیری گفت: دگزامتازون در مرحله التهابی در بیماران مبتلا به کرونا تأثیر معجزه‌آسایی داشته و جان افراد بسیاری را نجات داده است.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مسعود مردانی در خصوص اظهارات جدید مسؤولان بهداشت کشوری و جهانی درباره اثر درمانی دگزامتازون و دیگر دارو‌های گروه کورتن در درمان کروناویروس‌ ها، گفت: داروی دگزامتازون توانسته اثر معجزه‌آسایی در درمان بیماران کرونایی و در مرحله التهابی بگذارد.

این پزشک متخصص، ضمن تأکید بر اینکه تأثیر دگزامتازون در مرحله اوایل بیماری (ویرال) بیماری کرونا منفی و مصرف خودسرانه آن خطرناک است، بیان کرد: در مرحله ویرال یعنی اوایل بیماری، زمانی که ویروس در حال تکثیر شدن در بدن است تزریق دگزامتازون می‌تواند به تکثیر ویروس کرونا شدت بدهد.

دکتر مردانی تأکید کرد: بنابراین در این مرحله هیچ پزشکی حق ندارد کورتن تحویز کند و اگر پزشکی اقدام به تحویز کورتن در مرحله ویرال کند او را بازخواست می‌کنیم.

این متخصص بیماری‌ هایی عفونی و گرمسیری ضمن بیان اینکه فاز التهابی به زمانی می‌گویند که ویروس کرونا بر بدن غالب شده و ریه‌ها را اشغال کرده است، گفت:، اما در مرحله التهابی دگزا توانست جان انسان‌های زیادی را نجات دهد و ما هم اکنون در بیمارستان‌ها این دارو را تجویز می‌کنیم.

مردانی اضافه کرد: دگزا باید زیر نظر پزشک تجویز شود و ممکن است خطرناک باشد، اما وقتی عفونت به ریه‌های بیمار می‌رسد و وضعیت او وخامت پیدا می‌کند دگزا نجات‌دهنده است.

این متخصص عفونی ضمن بیان اینکه افراد نباید به خاطر انعکاس فکت‌های علمی در نشربات دست به خوددرمانی بزنند، بیان کرد: تأثیر دگزا در دوره ویرال بیماری کرونا باعث تشدید تکثیر ویروس و مرگ بیمار می‌شود، نباید کسی خودسرانه این دارو را استفاده کند و تجویز و نظارت پزشک بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مصرف خودسرانه این دارو به شدت خطرناک است، همچنین عامل پوکی استخوان و در طولانی مدت عامل شکستگی‌هایی متعدد در استخوان می‌شود؛ ایجاد جوش و آکنه‌های پوستی و نامنظم کردن قند خون از دیگر عوارض دارو‌های کورتن است اگر به صورت خودسرانه یا برای خوددرمانی استفاده شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها