jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۰۰۵۲   ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند غده تیروئید را درگیر کند، التهاب و ورم آن تحت ثأثیر ویروس‌هاست. ویروس‌ هایی نظیر آنفلوآنزا، اوریون، آدنوویروس‌ها و سرخک می‌توانند باعث ایجاد تیروئیدیت یا التهاب تیروئید شوند.

در جریان همه‌گیری کووید ۱۹ گزارش‌هایی از سراسر جهان در خصوص تیروئیدیت در بیماران مبتلا منتشر شد. در بیشتر موارد، مبتلایان هفته‌ها یا ماه‌ها پس از بهبود از کووید ۱۹ دچار این بیماری می‌شوند و در درصد کمتری از موارد هم طی بیماری کووید ۱۹، التهاب تیروئید رخ می‌دهد.

در موارد تاخیری، بیشتر واکنش‌های خودایمنی که کروناویروس به راه می‌اندازد دخیل هستند و در موارد همزمان با کووید ۱۹، تهاجم مستقیم ویروس به بافت تیروئید مطرح است

. به‌طور کلی تیروئیدیت ویروسی، اغلب خودمحدود و در خانم‌ها شایع‌تر است. علائم آن شامل احساس ضعف و خستگی مداوم، درد بدن و گاه تب خفیف است.

درد جلوی گردن که با حرف‌زدن و بلع تشدید می‌شود به فک یا گوش‌ها تیر می‌کشد. اگر دقت شود بیمار در لمس گردن هم درد دارد و گاه تیروئید بزرگ‌شده نمایان می‌شود.

برخی بیماران به‌علت آزادشدن زیاد هورمون‌های تیروئید دچار تپش قلب، لرزش دست، اضطراب و عصبانیت می‌شوند.

نکته مهم تشخیص درست و درمان علائم این بیماری است. بنابراین توصیه می‌شود حتی ماه‌ها پس از ابتلا به کووید ۱۹ در صورت بروز چنین علائمی حتما به تیروئیدیت شک کنید و از طرفی پس از بهبود تیروئیدیت ممکن است فرد دچار کم‌ کاری تیروئید شود و نیاز به درمان هورمونی پیدا کند.

دكتر مهتاب ربانی اناری - متخصص گوش‌ و حلق‌ و بینی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها