jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۱۳۲۵۹۶۴   ۲۰ تير ۱۴۰۰  |  ۱۶:۵۵

نگاه کارشناس به زندگی تلخ نرگس 20ساله

انتهای جاده بی مهری ؛ وقتی خیلی زود دیر می شود

دختر جوان که برای دور شدن از فضای خالی از محبت والدین تن به ازدواج زودهنگام داده و از ادامه تحصیل هم باز مانده است خود را قربانی کم توجهی و بی مهری والدین می داند. 

به گزارش جام جم آنلاین کرمان؛در نگاهش دنیایی از حسرت و دلتنگی موج می زند و با آن که سن و سال چندانی ندارد ناامید از آینده است و دلش می خواست زندگی را آنگونه که می خواست تجربه کند . در لابلای کلماتش می توان رد پای رویا های تلخ از یک زندگی نه چندان موفق را مشاهده کرد. زن نوجوان که اکنون مستاصل و درماده به دنبال کور سوی امید در میان رویاهایش خوشبختی  و عشق والدین را جستجو می کند ،  اکنون به این باور رسیده  کاش زمان کمی به عقب باز می گشت ، اما.....
نرگس20 ساله که از رفتارو گفتارش مشخص بود خیلی زودتر از آنچه که عرف و رسم است متاهل شده و دلنگرانی های دیگری نیز دارد توسط کارشناس واحد مشاوره کلانتری به آرامش دعوت شد و بدون مقدمه شرح حال خود را اینگونه بیان کرد:فرزند اول خانواده ای4 نفره و دارای یک برادر 2 ساله هستم و متاسفانه در خانواده ای متولد شدم که والدینم به رغم داشتن تحصیلات دانشگاهی و شغل دولتی به دلیل عدم تفاهم فکری و رفتاری از همان ابتدا هیچ محبت و احترامی بینشان وجود نداشت و از اینرو به رغم تفاوت سنی بسیار با بردارم و به دلیل فضای خالی از مهر و محبتی که بین پدر و مادرم وجود داشت همیشه خودم را از طریق بازی با او مشغول و دلگرم می کردم و به همین دلیل نیز برای آنکه از محیط خانه جدا شوم و به رغم اینکه از دانش آموزان تیزهوش و در حال تلاش برای قبولی در رشته پزشکی بودم خیلی زود تن به ازدواج با پسر عمه ام دادم و برای ادامه زندگی راهی تهران شدیم، اما کمی بعد با مشاهده بی توجهی،بی مهری و رفتارهای نامناسب همسرم و پس از آن هم با مشاهده رفتارهای نامناسب خانواده اش متوجه شدم خودم را وارد یک جاده بی مهری کرده ام و محیط زندگی جدید چیزی از فضای خالی از مهر و محبت والدینم کم ندارد.

همسرم که وضع مالی خوبی هم دارد به قول خودش به صورت تفریحی یک نوع ماده مخدر به نام گل مصرف و همیشه با من بدرفتاری می کرد و این رفتارهایش باعث شد خانواده اش هم بدون هیچ دلیل و منطق خاصی با من رفتار خوبی نداشته باشند و اینگونه بود که در نهایت پس از اینکه بدرفتاری و تنش بین من و همسرم بالا گرفت با ترک منزل از تهران خارج و دوباره راهی منزل پدری ام در یکی از شهرستانهای استان کرمان شدم.

چند ماهی را نزد پدر و مادرم سپری کردم، اما انگار هیچ بذر محبتی بین آن ها کاشته نشده بود که حالا بخواهد برای من درمانده ثمر بدهد، چون اینبار علاوه بر بدرفتاری های قبلی آن ها با سرزنش های اقوام و همسایه ها هم روبرو بودم و به سبب حرف هایی که آشنا و غریب پشت سرم می زدند هیچ آرامشی نداشتم و بدتر اینکه پدر و مادرم هم هیچ تدبیر و تلاشی برای مدیریت زندگی و حل مشکل من نکردند و فقط مرا مجبور می کردند تا نزد همسرم برگردم.

هم اکنون نیز به سبب تولد در خانواده ای که از همان ابتدا به دلایلی که هنوز نمی دانم چرا هیچ علاقه ای به هم نداشتند و فقط یکدیگر را تحمل می کردند و پس از آن ازدواج زودهنگام با همسری که فقط برای خانه داری و خدمت به او در پایتخت با من ازدواج کرده است و همچنین عدم موفقیت در تحصیل و قبولی در رشته مورد علاقه ام به شدت احساس شکست می کنم و واقعا به یک همدل و مددکار نیاز دارم چون احساس می کنم به انتهای جاده سرد بی مهری رسیده ام.
 
  نظر کارشناس مشاوره:
هر چند که ممکن است ازدواج های اجباری و فقدان فضای آکنده از مهر و محبت والدین نسبت به یکدیگر بنا به دلایلی در زندگی برخی افراد و زوجین وجود داشته باشد، اما اساسا و در بیشتر مواقع، والدین برای تامین سلامت فکری و روانی و سامان دهی آینده فرزندانشان با بسیاری از مسائل ما بین خود با صبر، گذشت و با تدبیر و آینده نگری برخورد می کنند.

در همین رابطه عدم ارتباط صمیمی والدین با یکدیگر که ممکن است در بدترین شکل خود نسبت به فرزندان هم اعمال شود عاملی بوده که در این مورد خاص باعث شده دختر جوان خانواده برای فرار از فضای پرتنش خانه به یک ازدواج زودهنگام تن دهد و به همین سبب و همچنین به دلیل عدم شناخت از شرایط خود و شرایط همسرش مجددا خود را گرفتار همین فضا در زندگی متاهلی خود کند و تاسفبار تر اینکه والدین نیز به رغم دارا بودن سطح فرهنگی و اجتماعی مناسب به هیچ وجه برای ساماندهی اوضاع و احوال زندگی و فرزند خود، گذشت نمی کنند.

در این رابطه صرفنظر از پرداختن به دلایل وقوع ازدواج های اجباری یا زندگی های خالی از هرگونه مهر و محبت بین زوجین، لازم است بیش از پیش در حوزه اقدامات قبل از ازدواج به امر آموزش مهارت های زندگی افراد توجه شود که در این راستا برگزاری جلسات خانواده درمانی جهت کمک به ایجاد روابط صمیمانه با همسر و فرزندان وایجاد گرمی درروابط خانوادگی،کمک به شناسایی تعارضات ایجاد شده و تلاش برای حل آنان موضوعات بسیار مهمی هستند که می توان گفت این دختر جوان هم آنجا که لفظ نیاز به مددکار را به کا می برد دقیقا به ضرورت همین موارد اشاره می کند.
 
رویا نشاط، مشاور و مددکار کلانتری 18کرمان
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی،
مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

" آذربایجان غربی به عنوان بستری مناسب برای سرمایه گذاری، یکی از امن ترین استان های کشور است " این شاید شاه بیت سخنرانی سال های اخیر مسئولان ملی و استانی در شمال غربی ترین استان کشور باشد .

رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها