jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۳۲۸۸   ۰۶ تير ۱۴۰۰  |  ۱۱:۲۱

اداره ملی فضایی چین (CNSA) امروز یکشنبه عکس ها و فیلم های جدیدی را که توسط کاوشگر مریخ چین به نام «تیان ون یک» (Tianwen-۱) هنگام اولین فرود و اکتشاف پیمایشی در سیاره سرخ گرفته شده است، منتشر کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، چهار کلیپ ویدیویی امروز یکشنبه برای اولین بار از سوی اداره ملی فضایی چین منتشر شد، ویدیوی اولی که در 15 ماه مه ضبط شده است روند فرود مریخ نورد را ثبت کرده است. ویدئو دوم نشان می دهد که مریخ نورد در 22 ماه مه از سکوی فرود خود به سطح مریخ در حال حرکت است. دو فیلم دیگر که در تاریخ 1 ژوئن گرفته شده ، مریخ نورد را در حال حرکت و عکس گرفتن در کنار لندر ثبت کرده است.

ماموریت تیان ون یک در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ آغاز شد. این سفینه مجهز به مریخ نورد جورونگ (Zhurong) پس از حدود سه ماه گردش به دور این سیاره در تاریخ ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) با موفقیت در منطقه Utopia Planitia دشت گدازه شمالی در سیاره سرخ فرود آمد.

این موفقیت تاکنون تنها توسط روسیه و آمریکا کسب شده است. قرار است این مریخ نورد،  ۹۰ روز بر روی این سیاره سرخ عملیات‌ مختلفی از جمله نقشه برداری از محیط، جستجو برای علائم یخ زیر سطح و بررسی ترکیبات شیمیایی خاک مریخ را انجام دهد.

مریخ نورد جورونگ که یک ربات ٦ چرخی است، از ۲۲ ماه می (یکم خرداد) روی سطح مریخ شروع به حرکت کرد و  همچنان اطلاعات اطراف خود را جمع آوری می کند.

انتشار این خبر در حالی است که چین روز گذشته /شنبه/  اعلام کرد قصد دارد اولین سفینه سرنشین دار خود را در سال ۲۰۳۳ به مریخ اعزام و یک پایگاه دائمی هم در سیاره سرخ ایجاد کند.

«خو هونگلیانگ» سخنگوی اداره ملی فضایی چین طی یک سخنرانی ویدیویی در کنفرانس جهانی کاوش فضایی (GLEX ۲۰۲۱) که در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، افزود: ابتدا یک مأموریت رفت و برگشت بدون سرنشین برای جمع آوری نمونه ها از مریخ در حدود سال ۲۰۳۰ پیش بینی شده است.

کارشناسان می گویند برای سکونت انسان در مریخ، فضانوردان باید بتوانند از منابع این سیاره مانند استخراج آب در زیر سطح آن، تولید اکسیژن در محل و تولید برق استفاده کنند.
 
چین تصاویر جدیدی از مریخ منتشر کرد +عکس

نمای پانوراما از سایت فرود

به گفته این مقام چینی، مرحله اولیه اعزام سفینه سرنشین دار به مریخ شامل سیستم حمل و نقل از جمله چندین وسیله نقلیه مانند موشک های حامل، موشک های شاتل زمین به مریخ، خودروهای فرود و صعود مریخ خواهد بود و در مراحل مختلف ماموریت ها از انواع مختلف فضاپیمای حامل استفاده خواهد شد.

«وانگ شیائوجون» رئیس آکادمی فناوری پرتاب چین هم در این نشست برنامه های کشورش برای تسخیر فضا را تشریح کرد. او ابتدا ماموریت «تیان ون یک» (Tianwen-۱) اولین ماموریت مریخ نورد چین را به عنوان گام نخست این کشور برای اعزام انسان به مریخ تشریح کرد.

در مرحله اول که مرحله آماده سازی فناوری است، چین ربات هایی را برای انجام کارهایی از جمله بازگشت نمونه ها، بررسی سایت های احتمالی برای احداث پایگاه آینده و سیستم های ساختمانی برای استفاده از منابع در محل، به مریخ می فرستد.

در مرحله دوم، ماموریت های سرنشین دار راه اندازی می شوند و پایگاه مریخ ساخته می شود. طبق گفته وانگ، پرتاب سفینه های سرنشین دار به مریخ برای سال های ۲۰۳۳، ۲۰۳۵، ۲۰۳۷، ۲۰۴۱ و بعد از آن برنامه ریزی شده است.

در گام سوم این طرح هم ناوگان سفینه های فضایی بین زمین و مریخ و توسعه گسترده این سیاره سرخ پیش بینی شده است.

این مقام چینی بدون ارایه جزییات بیشتری گفت که کشورش همچنین در حال مطالعه «نردبان آسمان» به عنوان یک سیستم حمل و نقل فضایی جدید برای ماموریت های مریخ است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها