title
حدود ۴۳۰ هزار پرونده در یکسال در دادگستری استان اردبیل رسیدگی شده که تعداد ۱۰۰ هزار پرونده آن مربوط شورا‌های حل اختلاف است.
کد خبر: ۱۳۲۲۳۳۳
به گزارش جام جم انلاین اردبیل؛ رئیس کل دادگستری استان در نشست خبری رئیس کل دادگستری استان به مناسبت هفته قوه قضائیه، با گرامی داشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران با وفایش و تبریک هفته قوه قضائیه، به تشریح اهمیت رسانه پرداخت.

حجت الاسلام کثیرلو با قدردانی از زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه و قلم در اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم خاطرنشان کرد: رسانه زبان گویای مردم و آزادی بیان حق مردم است، بنابراین ظرفیت بسیار بالایی در اختیار اصحاب رسانه در جامعه قرار دارد که باید به نحو مطلوب از آن در راستای اطلاع رسانی به مردم استفاده شود.

رئیس کل دادگستری استان همچنین با اشاره به حضور حداکثری و مشارکت پرشور مردم در انتخابات، از آحاد مردم ولایی و حسینی استان و نیز کلیه مجریان انتخاباتی استان که تمام توان خود را برای برگزاری انتخابات پرشور توام با امنیت و نشاط در استان بکار گرفتند، قدر دانی کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به تبیین و تشریح برنامه‌های ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین رویکرد دستگاه قضایی استان حرکت بر مدار سند تحول قضایی است که در آن وظایف و اهداف به طور کلی و جزئی ترسیم شده و در استان نیز بر اجرای صحیح و اصولی این سند تاکید می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان همچنین با اشاره شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی‌ها نامگذاری شده است به اقدامات دادگستری استان در این راستا پرداخت و افزود: در راستای حمایت قضایی از سرمایه گذاری و رونق تولید و اشتغال در استان، خوشبختانه بسیاری از واحد‌های تولیدی راکد و نیمه راکد استان به همت پی گیری‌های قضایی و همکاری دستگاه‌ها و نهاد‌های اجرایی دوباره به چرخه فعالیت باز گشته اند؛ که مهمترین آن‌ها اقدامات و پی گیری‌های دستگاه قضایی استان در خصوص شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و سبلان پارچه اردبیل بود.

حجت الاسلام کثیرلو همچنین پیشگیری از وقوع جرم را یک اصل پذیرفته شده دانست که طبق قانون بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده و در دادگستری استان اقدامات قابل توجهی در این راستا برداشته شده است که نمود موفق و اخیر آن اقدام قابل قبول و مطلوب ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی استان بود که خوشبختانه با هماهنگی صورت گرفته شاهد برگزاری انتخابات با کمترین تخلفات در استان بودیم به طوریکه فقط برای ۴ نفر در استان پرونده تشکیل شده و در حال رسیدگی می‌باشد.

وی افزود: یکی از ابتکارات لازم در راستای پیشگیری از تخلفات انتخاباتی راه اندازی ۱۷ گشت تلفیقی قضایی و انتظامی در اردبیل و ۳۵ گشت در سراسر استان بود که توانست از بسیاری از تخلفات پیشگیری کند.

رئیس کل دادگستری استان یاد آور شد: از اقدامات مهم دستگاه قضایی استان بهره مندی بیشتر از فناوری‌های نوین است به طوریکه در استان علاوه بر افزایش دادرسی‌های الکترونیکی، هم اکنون بیش از ۹۵ درصد اوراق قضایی از طریق الکترونیکی ابلاغ می‌شود.

وی گفت: حدود ۴۳۰ هزار پرونده در طول یکسال در دادگستری استان رسیدگی شده که تعداد ۱۰۰ هزار پرونده آن مربوط شورا‌های حل اختلاف است که خوشبختانه با تلاش و کوشش اعضا و دبیران شورای حل اختلاف ۲۸ هزار فقره با صلح و سازش مختومه شده است.

وی افزود: یکی از اقدامات شاخص شورا‌های حل اختلاف به ویژه کار گروه جهادی استان اخذ ۱۷ مورد رضایت در سال گذشته در اجرای حکم قصاص بوده است.

اهتمام به پی گیری مصوبات سفر اخیر رئیس محترم قوه قضاییه به استان، دفاع از حقوق عامه و بیت المال، تلاش برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها، لزوم ترویج قانونمداری در جامعه از سوی نهاد‌های مسئول و...، از سایر موارد تاکید رئیس کل دادگستری استان بود.

رئیس کل دادگستری استان در پایان اظهار داشت: امنیت خظ قرمز دستگاه قضایی است بنابراین با هرگونه اخلال در امنیت و آرامش مردم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی به شدت برخورد می‌شود.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها