jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۹۳۶۸   ۱۷ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۳:۰۶

ابتلا به فشارخون بالا از عوامل خطر مهمی است که می‌تواند افراد را دچار انواع بیماری‌های قلبی عروقی و کلیوی کرده و در نهایت باعث مرگ شود. محققان کشور برای غلبه بر این مشکل، استفاده از ورزش‌های آبی را بررسی و پیشنهاد داده‌اند.

title

به گزارش جام جم آنلاین، پرفشاری خون شامل افزایش فشار خون شریانی سیستمیک به‌طور گذرا یا ثابت است که منجر به عواقب نامطلوب سلامتی می‌گردد.

هر 10 میلی‌متر جیوه کاهش در فشار سیستولی خون، با 20 درصد کاهش خطر بیماری قلبی عروقی و 13 درصد کاهش مرگ‌ومیر همراه است.

عوامل خطر ابتلا به فشارخون بالا به سبک زندگی وابسته هستند و مطالعات نشان داده‌اند که ورزش منظم در کنترل فشارخون مؤثر است.

بااین‌حال، هنوز توصیه‌های مربوط به تعداد جلسات ورزش در هفته، شدت، مدت و نوع تمرینات متفاوت هستند. به علاوه، اکثر تحقیقاتی که این توصیه‌ها را ارائه کرده‌اند، عموماً بر روی افراد فاقد فشارخون انجام‌شده‌اند.

به گفته متخصصان، تمرینات مبتنی بر آب نیز می‌توانند علاوه بر تقویت اجزاء آمادگی جسمانی مثل قدرت، انعطاف‌پذیری، ظرفیت تنفسی و ترکیب بدن، در بهبود وضعیت افراد مبتلا به فشارخون نیز نقش داشته باشند.

به گزارش سیناپرس، به علاوه محیط آبی ممکن است گزینه‌ای جایگزین برای افرادی باشد که دوست ندارند در زمین خشک فعالیت بدنی انجام دهند. ورزش در آب به دلیل نقش فشار محیطی، اثر هیپوتانسیونی یا پایین آورندگی فشارخون را دارد.

این ویژگی آب باعث انتشار خون از محیط به قسمت مرکزی بدن شده و با افزایش برون ده قلب به افزایش جریان خون کلیوی همراه با برخی تغییرات فیزیولوژیک مثبت منجر می‌شود.

به منظور بررسی دقیق تر ابعاد مختلف این موضوع، گروهی از محققان کشور از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان مطالعه ای را انجام داده‌اند که در آن تأثیر ورزش‌ های آبی به صورت منظم بر فشارخون افراد مبتلا به پرفشاری خون بررسی شده است.

در این تحقیق که به شیوه فراتحلیل انجام شده است، محققان، مطالعات کارآزمایی بالینی منتشرشده در مجلات پژوهشی انگلیسی و فارسی را با جستجو در سایت‌های علمی و معتبر google scholar، Pubmed، Science Direct، sid و magiran یافته و مورد بررسی عمیق قرار دادند.

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهند که تمرین ورزشی در آب باعث کاهش قابل‌ملاحظه فشارخون سیستولی و دیاستولی بیماران پرفشار خون می‌شود که بر اهمیت بالینی تمرینات آبی در کنترل پر فشارخونی تأکید می‌کند.

بر اساس این نتایج، به نظر می‌رسد که با کمتر شدن وزن بدن و همچنین افزایش دمای آب (تا 38 درجه) فواید بیشتری ازنظر کاهش فشارخون حاصل می‌شود.

در این رابطه، کریم آزالی علمداری، دانشیار و محقق گروه علوم ورزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و دو همکار دیگرش می گویند: «طبق نتایج این فراتحلیل، تمرینات ورزشی آبی در بیماران پرفشارخون، بدون توجه به طبقه سنی، وضعیت یائسگی در زنان، پایبندی به درمان داروئی و برخی جزئیات مربوط به دوز فعالیت بدنی، سبب کاهش فشارخون سیستولی و دیاستولی بیماران مبتلا به پرفشارخونی شود».

آن‌ها می‌افزایند: «با در نظر گرفتن اینکه حتی کاهش‌های خیلی مختصر فشارخون هم قادر هستند تا خطر بیماری‌های قلبی و سکته را به شکلی خوب کمتر کنند، بر اهمیت بالینی تمرینات بدنی در آب به‌عنوان یک روش غیر داروئی کنترل پرفشارخونی تأکید می‌گردد».

ورزش‌ های آبی برای بزرگ سالان و مبتلایان به فشارخون، طیف وسیعی از انجام تمرینات در آب را شامل می‌شوند که مواردی چون شنا، راه رفتن در آب و دوچرخه زدن در آب از آن جمله هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها