سازمان جهانی بهداشت نام گونه های مختلف جهش یافته کرونایی به خصوص هندی، آفریقایی، برزیلی و انگلیسی را تغییر می دهد.
کد خبر: ۱۳۱۸۶۴۰

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که قصد دارد نام کووید را با حروف الفبای یونانی تغییر نام دهد تا انگ مناطق جغرافیایی به این ویروس را از بین ببرد.

طبق برنامه های جدید سازمان جهانی بهداشت، نوع هندی از این پس «دلتا» خوانده می شود.

سویه کنت‌(انگلیسی) نیز آلفا نام دارد.

نوع آفریقای جنوبی بتا است و نوع برزیلی با نام گاما معرفی می شود.

هدف سازمان جهانی بهداشت این است که از بروز توهین های فرهنگی به قوم ها و کشورها جلوگیری کند.

ماریا ون کرخوو ، سرپرست فنی کووید در سازمان جهانی بهداشت گفت: این تغییر برای کمک به بحث فرهنگ عمومی است.

وی گفت: هیچ کشوری برای شناسایی و گزارش انواع مختلف جهش یافته های کرونا نباید انگ بخورد. برچسب ها ساده  به خاطر سپرده می شوند و براساس الفبای یونانی ساخته شده اند، سیستمی که پس از مشاوره گسترده و بررسی چندین سیستم بالقوه انتخاب شده است.

 

همچنین بر اساس این گزارش نام علمی موجود را جایگزین نخواهند کرد چرا که به خاطر سپردن نام علمی ویروس ها بسیار دشوار است.

سازمان جهانی بهداشت برخی از نهادها نظیر صندوق بین المللی پول ، گروه بانك جهانی و سازمان تجارت جهانی و برخی كشورهای ثروتمند را ترغیب كرده اند که واکسن به کشورهای فقیر بفرستند تا خطر شیوع مجدد از بین برود.

روسای سازمان جهانی بهداشت هشدار دادند که شکاف خطرناکی بین کشورهای ثروتمند و فقیر بر سر توزیع واکسن کرونا وجود دارد و خطر ایجاد یک بیماری همه گیر دو مرحله جهان را تهدید می کند.

بر اساس گزارش تلگراف به طور فزاینده ای یک بیماری همه گیر دو مرحله ای در حال توسعه است. توزیع ناعادلانه واکسن ، میلیون ها انسان را در معرض ویروس قرار نمی دهد ، بلکه باعث ظهور انواع کشنده در سراسر جهان می شود.

حتی کشورهای دارای برنامه واکسیناسیون پیشرفته مجبور شده اند اقدامات سختگیرانه بهداشت عمومی را مجدداً اعمال کنند.

اکنون سیستم طبقه بندی جدید سازمان بهداشت جهانی از چهار ویروس جهش یافته در جهان می ترسد. قبلا آنها را به نام هندی، انگلیسی، آفریقایی و برزیلی می شناختیم اما اکنون باید آنها را دلتا،آلفا، بتا و گاما بنامیم. به عبارت علمی تر با این نامگذاری جدید انواع سویه ها نام های زیر را به خود می گیرند: نوع به اصطلاح انگلیسی یعنی  B.1.1.7 به Alpha تبدیل می شود. B.1.351 که برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد بتا می شود ، در حالی که P.1 برزیل به گاما تبدیل می شود.

نوع به اصطلاح هندی B.1.617 به زیرمجموعه هایی تقسیم می شود که همگی دلتا نام دارد. البته نوع متفاوتی از هندی به نام  B.1.617.1 را کاپا می نامند. علاوه بر این نام ها ، برای هر جهش دو نام علمی دیگر نیز وجود دارد.

اما معمولاً از اسامی جغرافیایی مختلف برای توصیف همان نوع استفاده شده است.

به عنوان مثال ، در داخل انگلیس ، آنچه سایر کشورها از آن به عنوان نوع انگلیسی یاد می کنند ، اغلب نوع کنت نامیده می شود یعنی یک شهرستان در جنوب شرقی انگلیس.

نام های تباری مانند B.1.1.7.2 همچنان برای محافظت در مورد اطلاعات جهشی که نام آنها منتقل می کند ، در محافل علمی استفاده می شوند.

نامگذاری بر اساس محوطه جغرافیایی باعث ایجاد انگ و تبعیض می شود.

 

برچسب ها: کرونا کووید ویروس
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها