رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی:

کاهش ۴۱ درصد بارش‌ها در کشور / کمبود آب جدی است

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل از کاهش حجم ذخیره آب سد‌های این استان به میران ۵۰ درصد در مقایسه با پارسال خبر داد.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل از کاهش حجم ذخیره آب سد‌های این استان به میران ۵۰ درصد در مقایسه با پارسال خبر داد.
کد خبر: ۱۳۱۵۵۳۰

به گزارش جام جم آنلاین اردبیل اسداله دیندار سو‌ها با بیان اینکه کاهش بارندگی در این استان منجر به کاهش ذخایر آب سد‌ها شده و امسال با خشکسالی شدیدی در حوزه‌های آبریز استان مواجه هستیم گفت: بارش‌ها درحوضه آبریز سد‌های مهم استان اردبیل ۷۰ درصد کاهش داردو این امر موجب کاهش ۵۰ درصدی حجم ذخیره آب سد‌های استان شده است.

وی افزود: بارش‌ها در سال ۱۴۰۰، در حوضه آبریز سد‌های مهم استان اردبیل نظیر یامچی، سبلان و قوری چای تا ۷۰ درصد کاهش دارد و باید برای کاهش مصارف و استفاده بهینه از آب اقدامات مهمی انجام شود.

او اظهار کرد: کاهش بارندگی‌ها، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر از سطح حوضه‌های آبریز، مصارف آب در سرشاخه‌ها و نبود ذخیره برف کافی در کوهستان از جمله سبلان، موجب کاهش رواناب و حتی خشک شدن اغلب آبراهه‌ها و رودخانه‌های استان شده است بطوریکه اکنون رواناب ورودی اغلب سد‌های استان صفر یا نزدیک به صفر است و امسال با خشکسالی شدیدی در حوضه‌های آبریز سد‌های یامچی ، سبلان و قوری چای مواجه هستیم.

دیندار سو‌ها افزود : طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، میزان متوسط بارش‌ها در سطح کشور از اول مهر ۱۳۹۹ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، حدود ۱۲۷ میلیمتر است که نسبت به میانگین ۲۱۳ میلیمتری در بلندمدت، ۴۱ درصد کاهش نشان می‌دهد و در این میان بارش‌های استان اردبیل از میانگین کشوری بالاتر است.

وی گفت : باتوجه به شرایط بحرانی پیش آمده ضرورت دارد که به مسئله پایداری سرزمین توجه ویژه داشته و بی‌مهابا از آب‌های زیرزمینی برداشت و استفاده نکنیم چرا که مشکل فرونشست زمین در اکثر مناطق بسیار جدی است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها