jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۳۷۸۴   ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

با آن‌كه متخصصان چشم هر سال در ماه مبارك رمضان تاكید می‌كنند روزه‌ داری، اثر زیانباری بر عیوب انكساری چشم ندارد اما همچنان بسیاری از افرادی كه دچار نزدیك‌ بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستند، نسبت به تاثیرات روزه‌داری بر افزایش نمره عینك‌شان به‌تردید می‌افتند.

title

از همین رو گفت‌و‌گوی كوتاهی را با دكتر محمود جباروند، رئیس انجمن چشم‌ پزشكی ایران انجام داده‌ایم.

آیا ثابت شده كه روزه‌ دارى در روزهاى بلند فصول گرم سال باعث تشدید یا ایجاد عیوب انكسارى در چشم مى‌شود؟

روزه‌داری بر عیوب انكساری چشم اثری ندارد و كسانی كه نزدیك‌بین، دوربین یا آستیگمات هستند یا قوز قرنیه دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

آیا كسانى كه به خشكى شدید چشم مبتلا هستند، مجازند روزه بگیرند؟

كسانی كه مبتلا به خشكی چشم هستند، در حدی كه باید به‌كرات قطره اشك مصنوعی استفاده كنند و با استفاده از اشك مصنوعی باز هم مشكل احساس جسم خارجی در چشم دارند، مجاز نیستند در فصول گرم سال روزه بگیرند. بی‌شك كم‌ آبی بدن در این دسته افراد باعث تشدید بیماری‌شان می‌شود و بهتر است در فصولی كه هوا معتدل است، روزه‌های خود را ادا كنند.

مبتلایان به دیابت كه مجاز به روزه‌ دارى هستند، آیا با گرفتن روزه در خطر آسیب‌هاى چشمى ناشى از دیابت قرار نمی‌گیرند؟

خیر. كسانی كه دیابت دارند، اما مشكلات كلیوی یا بیماری‌های فشار خون و قلب ندارند، می‌توانند روزه بگیرند. در واقع روزه‌داری به كنترل قند خون هم كمك می‌كند و وقتی قند خون‌شان كنترل‌شده باشد، منعی برای روزه‌داری نخواهند داشت.

كسانى كه نمره عینك بالا دارند، مجاز به روزه‌دارى هستند؟

شماره چشم در عیوب انكساری، تاثیری بر روزه‌داری ندارد و همه كسانی كه مبتلا به گلوكوم (آب سیاه) پیشرفته هستند و اعصاب چشم‌شان تحت فشار بالا از بین رفته است، به‌خاطر این‌كه بعد از افطار دچار تغییرات فشار چشم می‌شوند، بهتر است با مشاوره ‌متخصص گلوكوم روزه بگیرند.

این افراد باید مراقب باشند اگر فشار چشم‌شان با دارو كنترل نمی‌شود، از روزه‌داری به‌ویژه در فصول گرم سال كه روزها طولانی‌تر است، پرهیز كنند.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر