jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۰۶۳۶   ۲۱ دی ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۶

دانشمندان آمریکایی می‌گویند تصورات اشتباه درباره واکسن آنفلوآنزا نباید مانع از تزریق این واکسن شود.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، با آغاز فصل آنفلوآنزا و همزمانی آن با همه گیری ویروس کرونا، مقامات بهداشتی تاکید دارند برای کاهش فشار بر روی کادر درمانی، مردم اقدام به تزریق واکسن آنفلوانزا کنند، زیرا علائم این دو بیماری بسیار به یکدیگر شبیه است.

تنها در آمریکا سالانه میلیون‌ها نفر به ویروس آنفلوآنزا مبتلا شده و هزاران نفر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند. تصورات اشتباه زیادی درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا در میان مردم وجود دارد که مهمترین آن‌ها شامل موارد ذیل است:

۱- واکسن آنفلوآنزا بی فایده است، زیرا در برخی مواد افراد علی رغم تزریق واکسن به بیماری مبتلا می‌شوند

این تصور به طور کامل اشتباه است. با این حال، همیشه اندکی خطا در واکسن وجود دارد اما همواره بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا تزریق واکسن است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی آمریکا تنها در سال ۲۰۱۸، تزریق واکسن آنفلوآنزا مانع از ابتلا ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به این بیماری، بستری شدن ۵۸ هزار نفر و جان باختن ۳ هزار و ۵۰۰ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوانزا در این کشور شد.

۲- به دلیل حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک به دلیل همه گیری کرونا، دیگر بیماری آنفلوآنزا اهمیتی ندارد!

این موضوع یکی از شایعات بسیار رایج در میان مردم است. اگر چه هر دو ویروس آنفلوآنزا و کووید ۱۹ از طریق قطرات تنفسی و هوا منتقل می‌شوند اما ناتوانی در حفظ فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی می‌تواند به هر دو بیماری دامن بزند.

۳- تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌تواند منجر به ابتلا به این بیماری شود

متخصصان می‌گویند واکسن آنفلوآنزا از ویروس غیرفعال و کشته شده درست می‌شود و غیرممکن است که این واکسن منجر به ابتلا به بیماری در فرد شود. با این حال، از عوارض جانبی تزریق این واکسن بدن درد و یا ناخوشی کوتاه مدت است. با این حال، سیستم ایمنی بدن می‌تواند پس از مدتی با شناسایی عوامل ویروس و ساخت پادتن‌های مناسب، بدن را برای مقابله با ویروس آنفلوانزا در آینده مقاوم کند.

۴- تزریق واکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا فرد به کرونا را افزایش می‌دهد

مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار آمریکا اعلام کرده است تاکنون هیچ شواهد علمی مبنی بر افزایش احتمال خطر ابتلا به کووید ۱۹ به دلیل تزریق واکسن آنفلوانزا ارائه نشده است.

۵- اگر فصل آنفلوآنزا شروع شود، دیگر تزریق واکسن بی فایده است

توصیه مقامات بهداشتی آمریکا این است که دستکم تا پایان ماه اکتبر (اوایل آبان ماه) واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنید تا در زمان مناسب بدن به آمادگی لازم برای مقابله با این ویروس برسد. دستکم ۲ هفته زمان نیاز است که پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا، سیستم ایمنی بدن پادتن‌های مناسب برای مقابله بلند مدت با آن را تولید کند. با این حال، اگر تاکنون موفق به تزریق واکسن نشده اید، از تزریق آن نا امید نشوید. ویروس آنفلوآنزا ویروسی غیرقابل پیش‌بینی است که می‌تواند در هر زمانی باعث بیماری شما شود. پس بهتر است در اولین فرصت اقدام به تزریق واکسن کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر