jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۰۰۹۴   ۱۷ دی ۱۳۹۹  |  ۲۰:۱۳

یک ویروس شناس با اشاره به تغییرات ویروس کرونای جهش یافته در انگلستان نسبت به ویروس قبلی، گفت: البته خطرناک‌ترین سویه از ویروس کرونا واریانت آفریقای جنوبی است؛ زیرا به نظر می‌رسد آن جهش، بیماری‌های خطرناک‌تری ایجاد کند.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا درباره ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان، گفت: موضوعی که به صورت قطعی در مورد این جهش ویروس می‌توان گفت این است که تغییرات اخیر سبب افزایش میزان سرایت‌پذیری ویروس شده است. بر اساس آمارهایی که اعلام می‌شود سرایت‌پذیری ویروس حتی تا ۷۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: مشاهدات دیگری هم مانند ابتلای وخیم‌تر به بیماری، کاهش کارایی واکسیناسیون و... گزارش شده است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است. در حال حاضر افزایش سرایت پذیری ویروس به دلیل تغییرات پروتئین‌ های سطحی ویروس کرونا ثابت شده است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تغییر در علائم ابتلا به نوع جهش یافته ویروس با گونه قبلی، اظهار کرد: مشاهدات شخصی پزشکان در انگلستان و آفریقای جنوبی بر این اساس است که به نظر می‌رسد این ویروس جهش یافته از کرونا، بیماری وخیم‌تری ایجاد می‌کند اما معنای آن افزایش آمار مرگ و میر کرونا نیست؛ اما این‌ها مشاهدات شخصی است و باید منتظر باشیم تا نتایج تحقیقات علمی منتشر شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر جهش ویروس در انگلستان در سایر نقاط هم شاهد جهش در ویروس کووید ۱۹ بوده‌ایم، تصریح کرد: اکنون واریانت‌های متفاوتی از ویروس مشاهده می‌شود، مثلا واریانت مربوط به انگلستان با واریانت مربوط به نیجریه و آفریقای جنوبی متفاوت است البته ممکن است جهش‌های مشترکی داشته باشند اما هرکدام از واریانت‌ها تغییرات مخصوص به خود را نیز داشته است. این تغییرات تنها در پروتئین سطحی ویروس نیست اما برخی تغییرات آنها مشابه یکدیگر است‌.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه فعلا خطرناک‌ترین سویه از ویروس کرونا واریانت آفریقای جنوبی است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد آن جهش، بیماری‌های خطرناک‌تری ایجاد کند؛ بویژه در خصوص برنامه واکسیناسیون؛ زیرا به نظر می‌رسد میزان حساسیت سویه جدید ویروس به آنتی‌بادی‌هایی که علیه سوش‌های قبلی ویروس ایجاد شده، نسبتا کمتر باشد البته این به معنای ناکارآمد بودن واکسن نیست بلکه ممکن است یک‌سری کارایی‌های واکسن را کاهش دهد که البته اثبات قطعی این حرف هم نیازمند فرصت برای اعلام نتایج تحقیقات است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهبودیافتگان از گونه‌های قبلی کرونا ممکن است به این ویروس جهش یافته هم مبتلا شوند یا خیر؟، گفت: تغییراتی در ویروس شکل گرفته است که این احتمال را به وجود می‌آورد تا ابتلا به این نوع از ویروس هم ممکن باشد.

این ویروس شناس تاکید کرد: نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی واکسیناسیون آکسفورد، جانسون اند جانسون و استرازنکا در آفریقای جنوبی و پیگیری کسانی که این واکسن‌ها را دریافت کردند درحال انجام است تا ببینند آیا افرادی که این واکسن‌ها را دریافت کردند به ویروس جهش یافته آلوده شده‌اند یا خیر و اطلاعات حاصل از آن تا هفته چهارم ماه ژانویه منتشر می‌شود تا بتوانیم دقیق‌تر بگوییم واکسن‌های قدیمی نسبت به این سویه‌های ویروس چه رفتاری خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه فعلا تنها کار مهم تقویت بهداشت اجتماعی است، افزود: کنترل کووید ۱۹ مقوله‌ای دو جانبه است که نمی‌توان تنها از دولت انتظار داشت بلکه مردم هم باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، ماسک بزنند، در تجمعات شرکت نکنند، دورهمی نگیرند و... این در حالی است که باید هرچه سریع‌تر برنامه واکسیناسیون را در کشور آغاز کنیم تا به وقفه چرخه انتقال ویروس کمک کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر