jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۱۲۷۸ ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۴:۵۷

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته‌های مغزی گفت: اگر فردی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد حتی بعد از بهبودی نیز احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، سیدحسین آقامیری، فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: کرونا، از ابتدا ویروس ناشناخته‌ای بوده و همچنان نیز ناشناخته است و از زمان شیوع این ویروس عوارض متفاوت و غیرقابل پیش بینی‌ از آن دیده شده است.

او ادامه داد: از جمله عوارض بیماری کووید ۱۹، افزایش لخته زایی در کل بدن است که این لخته‌ها می‌توانند در ورید‌ اندام‌های تحتانی و پا‌ها، ریه‌ها و سیستم اعصاب مرکزی مغز و نخاع تشکیل شوند و سلامت فرد بیمار را تهدید کنند.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی افزود: از شروع کووید ۱۹ ما متخصصان مغز و اعصاب شاهد بروز موارد جالب و زیادی از بروز لخته در عروق مغز، چه لخته‌های شریانی چه لخته‌های وریدی هستیم. در ابتدا اینطور بنظر می‌رسید که فقط در زمان بیماری حاد کووید ۱۹، احتمال بروز لخته‌ها و سکته‌های مغزی، زیاد است.اما بعد از آن مشاهده شد که غیر از لخته‌های داخل مغز، احتمال بروز خونریزی‌های مغزی هم در بیماران کرونایی زیاد است.

آقامیری بیان کرد: در حال حاضر متوجه این موضوع شده‌ایم که اگر کسی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد حتی بعد از بهبودی و بعد از دوران نقاهت، باز هم احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

او درباره علت بروز لخته خون در مبتلایان به کرونا گفت: علل مختلفی برای لخته زایی ناشی از ویروس کرونا وجود دارد، اما چیزی که در حال حاضر بیش از بقیه تئوری‌ها مورد قبول شده این است که ویروس کرونا موجب شروع و ادامه‌ یک آبشار التهابی می شود و بدن را وادار به تولید موادی می‌کند که مدیاتور‌های التهابی نام دارد. از جمله این مدیاتور‌ها می‌توان اینترلوکین‌ها و سایتوکین‌ها نام برد که مسبب بروز عوارض ناشی از کووید ۱۹ مانند التهاب شدید ریه، علائم گوارشی و همچنین تشکیل لخته خون است.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی یادآوری کرد: ثابت شده است مصرف آسپیرین می‌تواند در پیشگیری از ایجاد لخته خون در بیماران مبتلا به کووید۱۹ که ریسک بالای سکته دارند مؤثر باشد، اما به هیچ عنوان تأثیر صد در صد ندارد.

آقامیری درپایان گفت: بیماری کرونا هنوز عوارض ناشناخته‌ای دارد که می‌تواند خطرناک باشد. در واقع پیشگیری از بیماری کرونا می تواند به منزله پیشگیری از بیماری‌ها و عوارض بسیار مهم دیگر از جمله سکته‌ها و خونریزی‌های مغزی باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر