jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۰۵۰۹   ۰۸ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۶:۳۶

تفاوت شوره سر و شپش را بدانید تا مبادا دچار اشتباه شوید

فرق اصلی شپش مو با شوره سر

اغلب افراد در تشخیص شوره سر و شپش مو دچار اشتباه می شوند در صورتی که شوره و شپش تفاوت هایی با یکدیگر دارد، البته یک روش ساده هم برای تشخیص شوره سراز شپش وجود دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، بعضی اوقات والدین در تشخیص شپش و شوره دچار اشتباه میشوند و همین اشتباه منجربه دردسر و حتی نگرانی های بی مورد می شود پس بهتر است تفاوت این دو را بدانید تا از اشتباه جلوگیری کرده و در مواقع لازم بهتر عمل کنید. توضیحات کامل در مورد شپش موی سر را در مطلب " نشانه هایی که می گوید شپش دارید ! " در بخش سلامت گفتیم که در ادامه ی همان مطالب امروز بنا به درخواست برخی از کاربران قصد داریم تفاوت شپش موی سر را با شوره بیان کنیم.

شوره سر و شپش

 شوره سر

تشخیص شوره ی سر از شپش

برای تشخیص یک راه ساده وجود دارد که میتوانید در خانه انجام دهید. یک روز نامه را پهن کنید ، سر فرزند خود را با دست روی روزنامه بتکانید، اگر به راحتی از سر فرزندتان جدا شد و داخل روزنامه ریخت بدون شک شوره است ، اما اگر با تکان مو به راحتی از سر جدا نشد باید بدانید که تخم شپش یا رشک میباشد.

به دلیل اینکه شوره به هیچ عنوان چسبندگی ندارد اما رشک ها به دلیل ترشخ صمغ گونه باعث میشود که به مو بچسبد و به آسانی از مو رها نشود.

یکی دیگر از راه های تشخیص شورره سر از شپش این است که دانه های سفیدی که روی مو رویت میشود را بین دو ناخن خود قرار داده اگر به راحتی از مو جدا شد که شوره است ، اما اگر راحت از مو رها نشد میفهمیم که شپش میباشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اندازه تخم شپش یا رشک تقریبا یک میلی متر و در حد یک نقطه است. که بر رنگ سفید کدر میباشد که به حد خیلی زیادی به مو میچسبد.

شپش هر زمانی که به سر منتقل شد خود را به سرعت به پوست سر میرساند. به دلیل اینکه از نور فراری است و همین دلیل به هنگام معاینه نباید نور زیادی به سر بیاندازیم چون در این صورت شپش به سوی لایه های زیرین سر حرکت میکند و باعث میشود که پیدا کردن آنها دشوار شود پس چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم با نوری باید آنهارا معاینه کنید که به طور غیر مستقیم باشد و از زیر زره بین میتوانید به راحتی آنها را پیدا کنید.

 شوره سر و شپش

برای تشخیص شوره سر از شپش مو :

1.بهتر است در مقابله آینه بایستید و سر خود را نگاه کنید. اگر در نور کافی این کار را انجام دهید بهتر است دلیل آن این است که شما در نور کم نمیتوانید شوره را از شپش تشخیص دهید.

2. لکه ها و پوسته هایی که به رنگ سفید هستند را روی موی خود پیدا کنید و به طور معمول پوسته هایی که روشن تر هستند شوره میباشد. اما باید دقت کنید که این کار را دقیق و نزدیک با آینه انجام بدهید.

3. مو های خود را شانه بزنید. اگر هنگام شانه زدن دانه های سفید رنگ روی موی شما حرکت کرد ، احتمالا شوره است ولی اگر به سختی به موی شما چسبیده باشد به احتما خیلی بالا شپش میباشد.

4.مو های خود را با شامپو به خوبی بشویید و این کار را چندین بار تکرار کنید. در اکثر وقت ها با یک بار شامپو زدن شوره از از روی موها از بین میرود . اگر بعد از چند بار شستشوی موها ،لکه های به رنگ سفید از روی موها نرفت مخصوصا در نقطه هایی که به ریشه مو بسیار نزدیک است احتمال خیلی زیاد شپش است.

5. به تمامی خارش هایی که در سطح سرتان است توجه داشته و حساس باشید. هر چند که شوره سر خارش به همراه دارد اما خارش ناشی از شوره خفیف میباشد در صورتی که خارش حلصل از شپش بسیار شدید تر میباشد. این یکی از بهترین راه های تشخیص شوره و شپش از هم میباشد.

 شوره سر و شپش

آیا بلند بودن مو در ابتلا به شپش سر تاثیرگذرا است؟

رشد شپش ارتباطی به بلند بودن یا کوتاه بودن مو ندارد و در هر صورت رشد میکنید. چون هدف اصلی شپش پوست سر میباشد و با مو کار به خصوصی ندارد.

البته در نظر داشته باشید که موی بلند برای رشد کردن شپش دو مزیت دارد ؛ اول اینکه موی بلند میتواند مخفیگاه شپش باشد تا نتوان آن را خیلی زود پیدا و کشف کرد به همین دلیل است که در دختران کوچک محصل این مورد بیشتر دیده میشود.

دوم اینکه شپش ماده که در روز 6 تا 10 تخم میگذارد یک ماده لزجی دارد که از این راه بعث چسبندگی تخم ها به خود میشود و به این صورت دوران رشد خود را پیموده و تبدیل به شپش بالغ میشود ؛ به این صورت موی کوتاه روند تخم گذاری و رشد شپش را کمتر میکند.

 
مجری های تلویزیون و همسرانشانتا فصل لبو است از این خواصش حتما استفاده کنید
8820
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر