jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۵۳۰۸   ۱۶ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۴

متخصص زنان گفت: احتمال اینکه خانم‌های باردار نسبت به افراد عادی بیشتر مستعد ابتلا به کرونا باشند، ثابت نشده است و خوشبختانه خانم‌های بارداری که تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند در اکثر موارد کرونا را در حد ملایم گرفته‌اند و مشکل خاصی نداشته‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین، مریم کاشانیان استاد بیماری‌های زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا این احتمال وجود دارد تا خانم‌های باردار به دلیل شرایط خاص خود، بیشتر مبتلا به کرونا شوند؟»، اظهار داشت: خیر؛ احتمال اینکه خانم باردار نسبت به افراد عادی بیشتر مستعد ابتلا به کرونا باشد و مبتلا شود، ثابت نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که «اگر خانم بارداری به کرونا مبتلا شود، میزان شدت بیماری از ابتلای افراد عادی بیشتر است؟»،گفت: بله؛ اگر خانم باردار مبتلا شود، ممکن است شدت بیماری شدید تر از فرد عادی باشد؛ آن هم بخاطر تغییرات فیزیولوژی است که در طی بارداری در خانم‌ها ایجاد می‌شود.

این متخصص زنان با اشاره به مصادیق شدت بیشتر کرونا در خانم‌های باردار، یادآور شد: مثلا ظرفیت ریوی خانم باردار کاهش پیدا می‌کند، تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس افزایش پیدا می‌کند و این به خاطر فیزیولوژی حاملگی است؛ بنابراین اگر خانم بارداری به کرونا مبتلا شود، بیماری در وی شدید تر خواهد بود؛ مثل هر بیماری که سیستم تنفسی را در دوران بارداری مبتلا و درگیر می‌کند.

کاشانیان با اشاره به اینکه ممکن است آنفلوآنزا نیز در دوران بارداری شدیدتر باشد و نیاز به بستری را زیادتر کند، خاطرنشان کرد:کرونا نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چراکه ریه را درگیر می‌کند؛ بنابراین کرونا می‌تواند این وضعیت را در ریه خانم باردار ایجاد کند؛ به دلیل اینکه ممکن است سیستم ایمنی خانم باردار ضعیف تر باشد.

وی متذکر شد: بنابراین ممکن است خانم باردار به صورت شدیدتری به کرونا مبتلا شود و هرچه بسمت انتهای حاملگی برویم، این شدت بیشتر شود؛ به خصوص بعد از هفته 28 بارداری. البته خوشبختانه خانم‌های بارداری که تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند در اکثر موارد کرونا را در حد ملایم گرفته‌اند و مشکل خاصی نداشته‌اند.

این متخصص زنان تصریح کرد:بنابراین اینکه از بیماری بترسیم و استرس داشته باشیم، نه تنها دردی دوا نمی‌کند، بلکه به مشکلات اضافه می‌کند؛ در نتیجه باید خانم‌های باردار همان دستورالعمل بهداشتی توصیه شده را رعایت کنند و در این صورت می‌توانند مطمئن باشند که مشکل جدی نخواهند داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر