jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۸۱۳۰۷ ۲۸ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۳۷

اخبار کرونا در چند  خط؛

خبر خوب درباره واکسن چینی ها

شیوع ویروس کرونا در شرایطی در سراسر جهان وارد فاز تازه ای شده است که نظریه جهش این ویروس جدی تر از هر زمانی مطرح می شود.

به گزارش جام جم آنلاین ، در حالی که بر اساس برآوردها جهش این ویروس به سمت بیشتری مسری شدن آن بوده آخرین اخبار مربوط به کرونا را در رسانه های معتبر جهان مرور می کنیم:

 

*موارد ابتلا به کرونا در بریتانیا به صورت روزانه 40 درصد افزایش یافته است. بالاترین تعداد ابتلا در یک روز برای این کشور در هفته اخیر تعداد 22 هزار و 961 مورد بوده است.

*در میان آمار و ارقام مربوط به مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر نام کشورهایی همانند آمریکا، برزیل و هند مطرح است اما تحقیقات اخیر نشان داده که کشور کوچک و اروپایی بلژیک یکی از متضررترین کشورها در این زمینه است. تحقیقات در رابطه با میزان مرگ و میر به نسبت هر 100 هزار نفر جمعیت نشان می دهد بلژیک بدترین آمار را دارد. از هر 100 هزار نفر جمعیت در این کشور 86.8 نفر فوت کرده اند. اسپانیا با 65  مورد فوتی و بریتانیا با 62.6 مورد فوتی به ازای هر  100 هزار نفر در رده های بعدی بدترین آمار قرار گرفته اند.

* اطلاعات جدیدتر حاکی از آن است که اقلیت های قومی دو برابر بیشتر از سفیدپوستان در بریتانیا به دلیل زندگی در مناطق محروم و نوع کار به کام مرگ ناشی از کرونا فرو می روند. چنین یافته های مشابهی برای آمریکا هم وجود دارد.

به هر حال طبق مطالعات متعدد افراد سیاه پوست ، آسیایی و اقلیت قومی (BAME) بیشترین آسیب را از این بیماری دریافت می کنند. برخی از مقالات علمی اولیه حاکی از آن است که افزایش میزان خطر در میان اقلیت ها با افزایش نرخ بیماری زمینه ای زمینه ای یا اختلاف ژنتیکی افزایش یافته است.

* امید به ساخت واکسن کرونا از سوی چینی ها دوباره تقویت شد.

بدن هر داوطلب با واکسن شرکت دولتی (سینوفارم) Sinopharm ، آنتی بادی هایی علیه ویروس کرونا ایجاد می کند.

از نظر تئوری این امر از ابتلا به ویروس در آینده محافظت می کند یا حداقل از ابتلا به یک بیماری شدید محافظت می کند. اما این هنوز توسط دانشمندان ثابت نشده استم آنها فقط كمتر از هزار شركت كننده را واکسیناسیون کرده اند . با این حال گویا خبرهای خوبی در راه است.

*در میان کشورهای اروپایی انگار فقط سوئد است که وارد موج دوم کرونا نشده. این کشور چندان قوانین مربوط به قرنطینه را هم اعمال نکرده است و شهروندان نیز از مدیریت دولت متبوعشان رضایت کامل دارند.

*دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به ساخت کیتی شده اند که در پنج دقیقه جواب کرونا را می دهد. این کیت تشخیص کرونا قابل استفاده در فرودگاه ها و اداره ها است.

*مردان آمریکایی بدترین افراد در مواجهه با کرونا هستند. با اینکه ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین مرکز جهانی کرونا به شمار می رود اما بسیاری از شهروندان این کشور ساده ترین پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند. تحقیقات جالبی نشان داده است که از هر چهار «مرد سفید پوست جوان آمریکایی» یک نفر دست های خود را به هیچ عنوان نمی شوید حتی اگر با دست جلوی عطسه و سرفه خود را گرفته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر