jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۸۰۹۴۸ ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۴۰

آسیب های روابط اینترنتی

تهدید مرزهای عاطفی در فضای مجازی

یک روانشناس بالینی، گفت: وابستگی و عطش دیدن و دیده شدن در فضای مجازی باعث شکل جدیدی از مشکلات و اختلافات در زندگی مشترک شده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر ،در گفتگو با خبرنگار مهر، طاهره عزیزپور، اظهار داشت: تمایل به شهرت و دیده شدن باعث شده تا بسیاری از افراد از غذای سفره تا لباس، ماشین، دورهمی خانوادگی و حتی مسافرت‌های خود را در معرض دید عموم قرار دهند که همین امر حریم خصوصی و تابوها را تغییر داده است، پدیده‌ای نوظهور که به دلیل نامأنوس بودن باعث به وجود آمدن اختلافات شدیدی در بین خانواده‌ها شده است.

وی تصریح کرد: حریم خصوصی همیشه به معنای مرزهای شخصی نیست گاهی حریم خصوصی یک فرد با فرد دیگری مشترک و در هم تنیده است به طوری که انتشار یک عکس و یا نقل قول و خاطره در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند حریم فرد دیگری را نقض کند، در واقع بسیاری از مشکلات این روزهای زوجین ناشی از نقض حریم‌های یکی از طرفین است.

این روانشناس بالینی، با بیان اینکه گاهی اختلافات زوجین ناشی از نداشتن زمان مشترک است، افزود: همیشه اختلافات به دلیل انتشار عکس و مطالب نیست، گاهی یکی از طرفین، اعتیاد به دیدن و نظر گذاشتن دارد، تماشای صفحات خانه‌های لوکس، دکوراسیون، طبیعت، حادثه، پوشاک و…، از جمله مواردی است که یکی از طرفین برای دیدن آنها تا حدی زمان می‌گذارد که فرصت در کنار هم بودن در کنار همسر را از دست می‌دهد تا جایی که همین امر رابطه آنها را به سردی می‌کشاند.

عزیزپور، فضای مجازی را بستر امن برای شروع روابط «فرازناشویی» دانست و افزود: خیانت آنلاین مهم‌ترین پدیده دنیای مدرن است، موضوعی که صدمات جدی به خانواده وارد می‌کند. در واقع خیانت آنلاین در فضای مجازی می‌تواند توجه فرد را از شریک زندگی و حتی فرزندانش منحرف و نسبت به آنها بی توجهی کند تا جایی که فرد را مجبور به پنهان کاری و دروغ‌های متعدد کند.

وی اضافه کرد: فرار از دغدغه‌های روزانه، مشکلات اقتصادی، عدم ارتباط مناسب با همسر، خلاء عاطفی، نگاه تفریحی و سرگرمی تنها بخشی از دلایل خیانت آنلاین محسوب می‌شود که افراد با چنین بهانه‌هایی درگیر آن می‌شوند.

عزیزپور ادامه داد: خیانت آنلاین و برقراری روابط اینترنتی ابعاد مختلفی دارد اگر صحبت کردن مجازی به صورت غیر معمول با فرد سوم هم جایگزین رابطه کلامی بین زوجین شود، آن هم مشمول خیانت خواهد شد در نتیجه باید در استفاده از شبکه‌های مجازی احتیاط شود و نباید به سادگی از آن گذشت.

وی اظهار داشت: افرادی که دچار ناراحتی، خلع و حتی مشکل با همسر خود هستند باید بدانند که فضای مجازی باعث منع تنش در روابط زناشویی نمی‌شود پس برای فرار از مشکلات و فراموش کردن ناراحتی‌ها نباید به این بستر پناه برد.

عزیزپور خاطرنشان کرد: آسیب‌های روحی روانی، انحرافات جنسی، رواج خیانت و فساد اخلاقی تنها بخشی از تبعات استفاده بیش از حد زن و شوهر از فضای مجازی است. بر همین اساس همواره به زوجین توصیه می‌شود که در زمان‌های مشترک به جای وقت گذاشتن برای شبکه‌های مجازی به دنبال برقراری ارتباط و شناخت بیشتر همسر و خانواده خود باشید چرا که آنچه باعث آرامش افراد می‌شود، داشتن یک زندگی سالم است نه فضای مجازی.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر