اکثر افراد با شنیدن مکان آلوده اول از همه به یاد سرویس بهداشتی می‌افتند، چون سرویس بهداشتی عمومی بسیار آلوده و پر از میکروب و باکتری است. ولی بد نیست بدانید برخی وسایل که شما هر روزه با آن‌ها در تماس هستید، آلوده‌تر از دستشویی عمومی هستند!
کد خبر: ۱۲۷۹۰۸۰
تلفن همراه و تبلت

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از جوان‌آنلاین، تلفن همراه یکی از آلوده‌ترین وسایلی است که شما هر ساعت از آن استفاده می‌کنید. قبل از استفاده مجدد از گوشی موبایل خود و قبل از آنکه در زمان صحبت مجبور شوید آن را به صورت خود بچسبانید، باید یک فکر اساسی برای تمیز کردن آن کنید. برای اینکه میکروب‌ها را بکشید پیشنهاد می‌شود هر چند روز یکبار از دستمال الکلی استفاده و سطح رویی تلفن همراه خود را ضدعفونی کنید. ما خیلی عادت نداریم موبایل یا تبلت را تمیز کنیم، بعضی‌ها اصلا این کار را نمی‌کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهند میزان باکتری (به خصوص استافیلوکوک) روی تلفن همراه ۱۰ برابر و روی تبلت ۳۰ برابر توالت است. البته خیلی از ما وقتی دستشویی می‌رویم تلفن هوشمند یا تبلت را هم با خود می‌بریم. در انگلیس ۷۵ درصد مردم این کار را می‌کنند.
آلوده‌ترین وسایلی که با آن در تماسیم

صفحه کلید

صفحه کلید کامپیوتر را افراد مختلفی در ساعت‌های طولانی به خصوص در محل کار استفاده می‌کنند. شکاف‌های بین کلید‌ها هم محل مناسبی برای خرده‌های مواد غذایی است به خصوص آنکه بسیاری جلوی کامپیوتر غذا می‌خورند. تحقیقی که در یکی از دفاتر کار در لندن انجام شده نشان می‌دهد صفحه کلید‌ها حداقل پنج بار آلوده‌تر از توالت هستند. تحقیق دیگری که در سال ۲۰۰۸ در آمریکا انجام شد این میزان را ۴۰۰ برابر نشان داد. قبل از شروع به کار با کامپیوتر به خصوص در اداره، صفحه کلید و موس را تمیز کنید. صفحه کلید یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری در محل کار است.

دکمه‌های آسانسور

برای ساکنین آپارتمان‌ها خبر بدی است که بدانند دکمه‌ای که هر روز با آن در تماس هستند بسیار آلوده‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنند، بله دکمه آسانسور! دکمه آسانسور ۴۰ بار آلوده‌تر از توالت است! به دلیل اینکه آسانسور یک وسیله عمومی است و افراد زیادی به آن دست می‌زنند، کمی عجیب به نظر می‌رسد اگر با دستمال ضدعفونی به سراغ دکمه آسانسور بروید! بهتر است از دستکش استفاده کنید و یا با یک دستمال کاغذی دکمه آسانسور را فشار دهید.

ماشین لباسشویی

خیلی‌ها فکر می‌کنند همین که لباس را در ماشین لباسشویی ریختند و آن را روشن کردند کار تمام است و همه چیز تمیز خواهد شد. اما ماشین لباسشویی محیطی مناسب برای باکتری‌ها است به خصوص آنکه آب در پایین ماشین لباسشویی جمع می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی لباس‌های زیر خود را در ماشین لباسشویی می‌ریزید تا ۱۰۰ میلیون باکتری E.Coli را هم در آن می‌ریزید. باکتری‌هایی که در ماشین لباس‌شویی می‌مانند، می‌توانند به لباس‌هایی که بعدا در آن می‌ریزید منتقل شوند. اما برای بهداشت بهتر از ماشین لباسشویی به عنوان محل انباشت لباس‌های کثیف استفاده نکنید. لباس‌های زیر را جدا بشویید و مثلا آن‌ها را همراه با حوله خشک کردن دست نشویید. گاهی لازم است این لباس‌ها را ابتدا بشویید یا آن‌ها را در محلول ضدعفونی قرار دهید و بعد در ماشین بریزید. برای شستن لباس‌های زیر یا لباس‌های کثیف از درجه آب داغ ماشین لباسشویی (بالای ۶۰ درجه) استفاده کنید. وقتی ماشین لباسشویی را استفاده نمی‌کنید در آن را نبندید تا هوا در آن جریان داشته باشد. محیط گرم و مرطوب و تاریک داخل آن محیط ایده‌آل برای رشد باکتری و قارچ است.
آلوده‌ترین وسایلی که با آن در تماسیم

حوله

حوله‌ها محل خوبی برای باکتری‌ها هستند، گرم و مرطوب و معمولا کم‌نور؛ سعی کنید آن‌ها را آویزان کنید یا طوری قرار دهید که به آن‌ها هوا بخورد و خشک شود. حوله‌های تمیز را در حمام یا دستشویی انبار نکنید، چون مرطوب می‌شوند و زمینه رشد باکتری فراهم می‌شود. حوله‌ها را زود عوض کنید و بشویید. تحقیقات نشان می‌دهند حوله یکی از آلوده‌ترین اشیاء خانه است، به خصوص حوله‌های آشپزخانه که در معرض مواد غذایی مختلف نیز قرار می‌گیرند. نزدیک به ۹۰ درصد پارچه‌ها و حوله‌هایی که در آشپزخانه استفاده می‌شوند آلودگی میکروبی دارند. وقتی دستهایتان را خوب شسته‌اید یک حوله کثیف می‌تواند شستن را کاملا بی‌فایده کند. بهتر است در آشپزخانه به خصوص برای پاک کردن سطوح مختلف تا حد ممکن از حوله‌های یکبار مصرف یا دستمال کاغذی استفاده کنید.

شیر دستشویی

برای شستشو همه به سراغ دستشویی می‌رویم، اما معمولا به اینکه شیر دستشویی خود محل تجمع باکتری است توجه نمی‌کنیم. تحقیقات نشان می‌دهند شیر دستشویی تا ۲۱ برابر توالت، آلوده به باکتری است. وضعیت شیر آشپزخانه بدتر است، چون به مواد غذایی هم آلوده می‌شود و تا ۴۴ برابر توالت باکتری دارد. دست آلوده همه آدم‌هایی که از دستشویی استفاده می‌کنند این شیر را لمس می‌کند. شستن شیر دستشویی را فراموش نکنید. شیر‌هایی که به صورت اهرم باز بسته می‌شوند بهتر از شیر‌هایی هستند که پیچی هستند، چون با تماس کمتری بسته می‌شوند. دست خیس پس از شستن به راحتی دوباره باکتری جذب می‌کند.

کیف دستی

معمولا در کیف دستی لوازم مختلفی از جمله پول و اسکناسس وجود دارد و این کیف‌ها همه جا برده شده و در جا‌های مختلفی گذاشته می‌شوند؛ بنابراین مرکز تجمع باکتری می‌شوند. کیف شما به دلیل پول‌هایی که درون آن قرار دارد، میکروب‌های زیادی را با خود حمل می‌کند. بر اساس مطالعات انجام شده ۲۰ درصد کیف‌ها آلاینده‌هایی تا ده برابر توالت فرنگی دارند و باید گفت: کثیف‌ترین قسمت آن‌ها هم دستیگره یا بند کیف است.  

تخته خردکن

این محل یکی از پناهگاه‌های خوب برای باکتری‌هاست و تا ۲۰۰ برابر توالت ممکن است در آن باکتری پیدا شود. شیار‌هایی که چاقو روی آن ایجاد می‌کنند هم کار باکتری‌ها راحت‌تر می‌کند. تخته‌هایی که برای گوشت و مرغ استفاده می‌شوند بیشترین آلودگی را دارند. یک توصیه ساده این است که دو تخته به رنگ‌های مختلف داشته باشید، یکی برای گوشت و مرغ و دیگری برای سبزیجات و چیز‌های دیگر. تخته‌هایی را که برای گوشت و مرغ استفاده می‌کنید بلافاصله پس از استفاده بشویید. ضدعفونی کردن این تخته‌ها هر چند وقت یکبار هم کار مفیدی است.

تکه‌های یخ در فست فود

قبل از گفتن هر چیزی باید گفت: همه رستوران‌ها مانند هم نیستند. ولی براساس تحقیقات ۶ مورد از ۱۰ رستوران آزمایش شده، تکه یخ‌هایی دارند که دارای سطح باکتریایی بالاتر از آب در سرویس بهداشتی است. برای جلوگیری از هر آلودگی از خوردن یخ امتناع کنید.


اسفنج (اسکاچ ظرفشویی)

یکی از آلوده‌ترین لوازم خانه است که تا ۴۰۰ برابر توالت می‌تواند باکتری داشته باشد. نکته‌ای که شاید باور نکنید این است که ظرفشویی (سینک) آشپزخانه در واقع آلوده‌ترین جای خانه و ۱۰۰ هزار بار آلوده‌تر از دستشویی و توالت است. اسفنج‌ها هم تمام شرایط باکتری‌پروری را دارند و مهمترین دلیل آلودگی آن‌ها این است که دیر به دیر عوض می‌شوند و راه حل این است که آن‌ها را زود به زود عوض کنید. برای اطلاع از چگونگی شستشو و نگهداری اسکاچ ظرف شویی مطلب زیر را مطالعه کنید.

عابر بانک و پول

شاید دیگر کمتر کسی معتقد باشد پول “چرک کف دست” است، اما پول حتما از چرک کف دست چرک‌تر است. تعجبی ندارد، هزاران نفر در هر حالت و شرایطی پول را لمس می‌کنند و البه پول شسته هم نمی‌شود. هر اسکناس حامل تا ۲۰۰ هزار باکتری است. عابر بانک هم همینطور است، هزاران نفر از آن استفاده می‌کنند و شسته نمی‌شود و علاوه بر این با پول هم در تماس است. متخصصان می‌گویند بعد از استفاده از عابر بانک هم جیبتان غنی‌تر و هم دستتان با ۵۰۰۰ باکتری بیشتر غنی می‌شود.

فرمان خودرو

به این یکی هم شاید زیاد حواستان نبوده، بعضی از ما در ماشین زندگی می‌کنیم، سرفه و عطسه می‌کنیم، غذا می‌خوریم، با همه چیز در دنیای بیرون تماس پیدا می‌کنیم و بعد دست به فرمان می‌شویم. فرمان پنج برابر توالت آلودگی دارد، بنابراین گهگاه آن را تمیز کنید.

کلید برق

این مورد هم شاید شما را متعجب کند، قاعده باز همان است، همه به آن دست می‌زنند و کمتر پیش می‌آید که آن را تمیز کنیم. طبق تحقیقات در شش و نیم سانتی‌متر مربع کلید برق ۲۰۰ باکتری وجود دارد. کلید‌هایی که در اماکن عمومی هستند وضعیتی به مراتب بدتر دارند؛ بنابراین به چیز‌هایی که به دفعات و توسط افراد مختلف لمس می‌شوند و کمتر تمیز می‌شوند دقت داشته باشید، آلودگی میکروبی در آن‌ها زیاد است، بنابراین به همین سیاق می‌توانید حدس بزنید که چرخ خرید (پنج برابر)، منوی رستوران (۱۰۰ برابر)، میله اتوبوس و امثال آن آلودگی زیاد دارند.
برچسب ها: آلوده تماس کرونا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها