jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۲۴۶ ۱۵ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۶

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نقشه‌هایی تهیه کرده‌اند که نحوه ابتلای اندام های بدن به کروناویروس را به صورت احتمالی پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهشگران «دانشگاه کرنل» (Cornell University) آمریکا در بررسی جدید خود، نقشه‌هایی احتمالی در مورد نحوه ابتلای اندام‌های بدن به کروناویروس ارائه داده‌اند و عوامل مولکولی را شناسایی کرده‌اند تا شاید بتوانند به تسهیل و یا محدود کردن عفونت کمک کنند.

«سدریک فسکوت» (Cedric Feschotte)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که کووید- ۱۹ تنها یک بیماری تنفسی نیست؛ بلکه بسیار گسترده‌تر است و ظرفیت تاثیرگذاری بر اندام‌های دیگر را نیز دارد. ارزیابی‌های ما نشان می‌دهند که طیف گسترده‌ای از آسیب‌پذیری سلولی در این میان وجود دارد.

پژوهشگران در این بررسی، نقشه ۲۸ ژن انسانی و گیرنده‌ها و عوامل مرتبط با کروناویروس را تهیه کردند. آنها می‌توانند با بررسی بیان آر ان ‌ای هر سلول در این ژن‌ها، بافت‌ها و سلول‌هایی که بیشتر نسبت به عفونت ناشی از کروناویروس آسیب‌پذیر هستند، را شناسایی کنند.

این گروه پژوهشی، بیان آران‌ای را در بافت‌های سالم انسانی بررسی کردند تا اطلاعات جامعی در مورد عوامل مولکولی که به تسهیل و یا محدودیت عفونت ناشی از کروناویروس منجر می‌شوند، ارائه دهند.

نقشه‌برداری از ورودی‌های متفاوت ویروس، برای پیش‌بینی محل ورود آن به بدن، ضروری است. به علاوه، پژوهشگران دیگر هم با مشخص کردن ریشه‌های مولکولی عفونت می‌توانند از این نواحی به عنوان اهدافی برای کشف دارو و غلبه بر عفونت استفاده کنند.

این پژوهش که مسیرهای ورود کروناویروس و نحوه ورود آن به ریه‌ها، سیستم عصبی مرکزی و قلب را نشان می‌دهد، از داده‌های بالینی پشتیبانی می‌کند که نشان می‌دهند کروناویروس، بر روده، کلیه و جفت هم اثر می‌گذارد.

به گفته پژوهشگران، گروه خاصی از سلول‌های پروستات نیز ممکن است تحت تاثیر کروناویروس قرار بگیرند و آسیب‌هایی برای مردان در پی داشته باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر