jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۴۸۲۴   ۰۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۳:۰۱

نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است، عفونت‌های ویروسی شدید منجر به فرسودگی سیستم ایمنی می‌شود و همین موضوع در نهایت منجر به تغییر در عملکرد سلول «تی» می‌شود تا بتواند به درمان مؤثر کمک کند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، یک مطالعه استرالیایی در پاسخ به عفونت‌های شدید ویروسی مانند HIV و COVID-19 مکانیسم‌های کلیدی که باعث وخیم شدن سیستم ایمنی بدن می شود را شناسایی کرده است.

این مطالعه که توسط انستیتوی عفونت و ایمنی «پیتر دورتی» منتشر شد، چندین واسطه جدید از فرسودگی سیستم ایمنی بدن را شناسایی کرد که می‌توانند مرکز توجه به درمان‌های جدید باشند.

در حالی که عفونت‌های خفیف می‌تواند با موفقیت توسط سیستم ایمنی بدن از بین برود، اما عفونت‌های ویروسی شدید و سرطان باعث ایجاد اختلال در سلول‌های T می‌شوند، پاسخ ایمنی را به خطر می‌اندازند و منجر به عوارض بالقوه کشنده‌ای می‌شوند.

سلولی به نام «تی» (لنفوسیت تی) در خون است؛ یک سلول سیستم ایمنی که می‌تواند خطر را در بدن شناسایی و برای حذف آن اقدام کند.

پیش از این اعتقاد بر این بود که این از دست دادن عملکرد به تدریج در طی دوره‌های طولانی رخ داده است؛ با این حال تیم موسسه دورتی کشف کرد که سلول‌های T تنها در طی چند روز ممکن است دچار اختلال شوند.

سارا گابریل گفت: «در پاسخ به عفونت‌های زیاد که از بین بردن آنها دشوار است و ممکن است مزمن شود، ما توانستیم نشان دهیم که سلو‌ های T عملکرد خود را طی چند روز تنظیم می‌کنند».

محققان با انجام مطالعات روی موش‌ها نتیجه گرفتند که با ترکیب کردن مولکول‌هایی که در مراحل اولیه سلول‌های T را تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌توانند پاسخ ایمنی بدن را تغییر دهند.

اکسل کالیز، محقق ارشد این مطالعه توضیح داد: «این یافته ها بسیار هیجان انگیز هستند؛ داده‌های ما نشان می‌دهد که سلول‌های T در مراحل اولیه عفونت شدید ویروسی برای بهبود فعالیت خود دستکاری می‌شوند».

سلول‌های T در قلب توسعه درمان‌های جدید سرطان هستند و درک اینکه چگونه عملکرد آنها توسط ویروس‌ها مختل شده است برای بهبود روش‌های درمانی و استفاده از آنها در بیماری‌هایی مانند کووید 19 اساسی است.

این تیم امیدوار بودند که با شناسایی علائم زودرس خستگی ایمنی و یافتن مداخلات مؤثرتر، یافته‌های آنها به درمان‌های مؤثرتری منجر شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها