jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۴۷۳۰ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۰۹

محققان موفق به ساخت ارتش ۱ میلیون نفره از ربات‌های بسیار کوچکی شده‌اند که درون سوزن سرنگ جای می‌گیرند.

به گزارش جام جم انلاین به نقل از دیجیاتو ،محققان دانشگاه کورنل موفق به توسعه ربات‌هایی شده‌اند که ابعادشان کمتر از ۰.۱ میلیمتر بوده و با چشم غیرمسلح نمی‌توان آنها را دید. ربات‌ها خصوصیات پیشرفته‌ای نداشته اما برتری اصلی آنها استفاده از نسل جدیدی از محرک‌ها (Actuators) در قسمت پاهاست.

پژوهشگران برای حرکت دادن این ربات‌های مینیاتوری نور لیزر را به برد حساس به نوری که پشت آنها قرار گرفته می‌تابانند که سبب حرکت پاها به سمت جلو می‌شود. به گفته محققان این ربات‌ها در همه محیط‌ها از جمله محیط‌های اسیدی و دماهای بسیار شدید قابل استفاده بوده و از آنها می‌توان برای مطالعه درون بدن استفاده کرد.

 

محققان این دسته از ربات‌ها را «عروسک خیمه‌شب‌بازی» نامگذاری کرده‌اند، چرا که منبع انرژی ندارند و عملکرد آنها باید از راه دور کنترل شود. این یعنی ربات بدون دخالت انسان قادر به حرکت کردن نیست. با این وجود محققان می‌گویند ربات‌های خیمه‌شب‌بازی اهمیت بالایی داشته و با توسعه آنها مسیر برای توسعه ربات‌های مینیاتوری خودکار هموار می‌شود.

محققان می‌گویند این ربات‌های مینیاتوری در کوچکترین سوزن سرنگ جای می‌گیرد و بنابراین می‌توان آنها را به بدن «تزریق» کرد. البته ربات‌ها هنوز آنقدر هوشمند نیستند که بتوانند سلول‌های بیمار را هدف قرار داده و یا به محرک‌ها واکنش نشان دهند، به همین دلیل فعلاً امکان تزریق و استفاده پزشکی از آنها وجود ندارد. البته محققان وعده ارتقا سریع توانمندی‌های آن را داده‌اند و می‌گویند به دلیل هزینه ساخت بسیار پایین می‌توان در آینده از آنها برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد.

محققان قصد دارند در گام بعدی ربات‌ها را برنامه ریزی کرده و به آنها توانایی انجام برخی وظایف را بدهند. ارتقا توانمندی‌ها می‌تواند مسیر را برای ارسال ارتش چند میلیونی ربات‌ها به درون بدن برای بهبود سریع زخم و حتی درمان سرطان هموار کند. البته تا دستیابی به چنین قابلیتی سال‌ها و حتی ده‌ها فاصله داریم.

حتی در صورت توسعه چنین ربات‌هایی نیز استفاده از آنها برای درمان بیماری‌ها بسیار مشکل خواهد بود چرا که ارسال ربات‌های کوچک به درون بدن نیازمند اخذ مجوزهای مختلف و رعایت تمام پروتکل‌های ایمنی است تا از آسیب احتمالی به بیمار جلوگیری شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر